$
בארץ

ועדת המינויים מעכבת את המינוי של יאיר שמיר ליו"ר תע"א: "מבקשת הבהרות נוספות על ניגוד עניינים"

הדיון היום התקיים לאחר ששרי הממשלה ערערו על החלטת הוועדה הראשונה שפסלה את המינוי וקבעו כי לשמיר כישורים עודפים שיאפשרו לו לכהן בתפקיד במקביל לכהונה בנת"ע ועל אף זיקתו הפוליטית הברורה

אסנת ניר 16:0807.02.17

הוועדה לבדיקת מינויים בראשות השופטת בדימוס בלהה גילאור עיכבה היום (ג') את אישור מינויו מינויו השנוי במחלוקת של יאיר שמיר לדירקטוריון התעשייה האווירית.

הוועדה ביקשה הבהרות נוספות על ניגוד עניינים לכאורה שיש לשמיר מול ההתעשייה האווירית. הוועדה אמורה להמשיך את הדיון ב-22 בפברואר. 

הדיון היום הוא השני בנושא, זאת לאחר שבפעם הקודמת היא פסלה את המינוי על הסף בשל זיקתו של שמיר הפוליטיות לשרים אביגדור ליברמן, חיים כץ וישראל כץ והתעקשותו של שמיר להמשיך ולשמש כיו"ר נת"ע ויו"ר תע"א במקביל, שהן שתי חברות ממשלתיות, וזאת במקביל לעסקיו הפרטיים.

 

הדיון היום התקיים לאחר ששרי הממשלה ערערו על החלטת ועדת המינויים לפסול את המינוי, וקבעו כי לשמיר כישורים עודפים שיאפשרו לו לכהן בתפקיד במקביל לכהונה בנת"ע ועל אף זיקתו הפוליטית הברורה.

 

זו היתה פעם ראשונה שהממשלה התערבה ופסלה החלטה של ועדת המינויים, למרות שמינויו לתע"א נתקלו בהתנגדויות חזקות מצד גורמים שונים כרשות החברות, היועמ"ש ומבקר המדינה ועורר סערה בשני דיוני הממשלה האחרונים. היועץ המשפטי לממשלה הגיש לשרים מסמך ארוך המפרט את הבעייתיות במינוי שמיר לתפקיד, אך בסופו של דבר אישר את המהלך.

 

מדובר במינוי פוליטי של חבר מפלגתו של ליברמן בישראל ביתנו. שמיר כבר היה יו"ר תעשייה אווירית כשתי קדנציות בשנים 2011-2005. מדובר במינוי שלישי של ליברמן לחברה ממשלתית ביטחונית, לאחר שלפני כחודשיים אושר מינויו של יצחק אהרונוביץ' ליו"ר תעש ולפני כחודש מונה עוזי לנדאו לדירקטוריון רפאל.

 

יאיר שמיר יאיר שמיר צילום: אוראל כהן

 

פרסומים שונים על ניגודי עניינים עלו בהקשר של שמיר בתפקידיו השונים. בין היתר פורסם כי בתקופת כהונתו הראשונה כיו"ר תע"א בחנה

החברה שיתוף פעולה עם חברת דאסו אוויאיישן והשתיים גיבשו הסכם לשיתוף פעולה לרכישת מטוסים ללא טייס. במקביל לתפקידו כיו"ר, אותו מילא בהתנדבות, המשיך לנהל שמיר את עסקיו הפרטיים, שבמסגרתם ניהל פעילות עסקית עם חברת דאסו שהשקיעה בקרן קטליסט שבבעלותו של שמיר עד היום.

 

בתפקידו כיו"ר נת"ע, שמיר מקדם את מהלך זכיית חברה ממשלתית סינית בשם CNR במכרז הקרונות עניינים. שנים קודם קיימה החברה מכרז בהיקף של למעלה ממיליארד שקל לבחירת ספק הקרונות של הרכבת הקלה. חודשיים אחר כך הודיעה חברת קטליסט של שמיר על גיוס ענק של 200 מיליון דולר כשהשותפה המרכזית היא קרן צ'יינה אברברייט, ששייכת לממשלת סין.

 

עוד פורסם כי מנכ"ל משרדו כשר החקלאות, רמי כהן, חשוד בקבלת מאות אלפי שקלים כספי שוחד במסגרת פרשת ישראל ביתנו. למרות שעל יושבי ראש נאסר לעסוק בשכירת יועצים ב-2008 שמיר, שהיה אז יו"ר תע"א, לחץ למנות את כהן ליועץ חיצוני לענייני הפרטה בשכר של כ-12 אלף שקל בחודש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x