$
בארץ

אולי זה יעזור: דירקטוריון קק"ל מצטייד בנשיא בית משפט בדימוס כיועץ משפטי

השופט בדימוס יוסף (ספי) אלון יוגדר כ"סמכות משפטית עליונה" ויעסוק בין היתר במו"מ לחידוש או ביטול האמנה עם המדינה ובמגעים על מבקר המדינה

שחר אילן 09:0006.02.17

דירקטוריון קק״ל צפוי לאשר היום את מינויו של נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, יוסף (ספי) אלון כיועץ משפטי מיוחד לדירקטוריון קק״ל וכמי שיוגדר כ"סמכות משפטית עליונה". אלון יעסוק בין היתר במשא ומתן לחידוש או ביטול האמנה עם המדינה ובמגעים עם מבקר המדינה. הבאת אלון היא חלק מהצעדים שנוקט יו"ר קק"ל דני עטר במטרה להוכיח שהוא מפיק לקחים מדו"ח המבקר ומה שהוא מגדיר כ"מהפכת שקיפות".

 

כלכליסט פרסם לאחרונה את הכוונה למנות בכיר לשעבר במשרד מבקר המדינה יורם שבירו לתפקיד מבקר הפנים של קק"ל. נראה שעטר מביא שמות עם מוניטין מוכחים במאמץ להחזיר לקק"ל חלק מאמון הציבור. מעניין יהיה לראות איך תתמודד התרבות הניהולית הכל כך בעייתית של קק"ל, כשהבכירים האלה יתחילו לדרוש תיקונים ולהתריע על ליקויים.

 

השופט בדימוס יוסף אלון, בן 65, שימש במהלך השנים כנשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, כנשיא בפועל של בית משפט השלום בדרום, וכשופט בפועל בבית המשפט העליון במשך שנה. הוא בנו של המשנה לנשיא בית המשפט העליון המנוח מנחם אלון ואחיהם של הסופר ארי אלון, השר וחבר הכנסת לשעבר הרב בני אלון, והרב מוטי אלון.

 

השופט אלון השופט אלון

 

במסגרת תפקידו כיועץ מיוחד לקק״ל, יתן אלון ייעוץ וחוות דעת לדירקטוריון בנושאי רגולציה וממשל תאגידי עקרוניים ובשאלות משפטיות נוספות. בין היתר, ילווה אלון את המשא ומתן עם המדינה בנושא אמנת קק"ל, את ההתקשרויות השונות עם המוסדות הלאומיים, הליכי הביקורות מול משרד מבקר המדינה, סוגיות בניגודי עניינים של דירקטורים ונושאים נוספים. אמנת קק"ל נחתמה ב-1961. היא העבירה את 2.5 מיליון הדונם שבבעלות קק"ל לניהול המדינה והפכה את הקרן לנאמן של המדינה בפיתוח קרקע וייעור. בשנים האחרונות נערכים דיונים על החלפתה באמנה חדשה או ביטולה.

 

המונח "סמכות משפטית עליונה" הוא חריג ומשמעותו מבחינת סמכויות ממשיות לא לגמרי ברורה. הוא מיועד להבהיר את מעמדו הבכיר יותר של אלון מול היועץ המשפטי של קק"ל עו"ד נדב עשהאל. זאת, גם אם בפועל אלון אמור להתעסק בעיקר בענייני הדירקטוריון ויחסי קק"ל עם גופים חיצוניים. קק"ל חיזקה מאוד לאחרונה את סמכויות עשהאל והכפיפה אליו כמעט את כל הפעילות המשפטית, שהיתה עד אז מבוזרת.

 

בדירקטוריון קק"ל 37 חברים כולם נציגים של תנועות פוליטיות המיוצגות בהסתדרות הציונית. דו"ח המבקר על קק"ל שפורסם בחודש שעברחשף מספר פרשות של העברת כספים לפרוייקטים תוך מעורבות של חברי דירקטוריון שפעלו בניגוד עניינים לטובת מוסדות הקשורים אליהם.

 

כוכב אחת הפרשות הוא חבר דירקטוריון קק"ל ומ"מ ראש עיריית עכו זאב נוימן. נוימן חשף באחת מישיבות הדירקטוריון איך הדברים באמת עובדים והוא מצוטט בדו"ח המבקר: "אין פה חבר שלא דואג לארגון שלו. אין פה אחד. אני יכול להגיד לכם מהקטן עד לגדול. כולם דואגים, כולם מקבלים כספים". המבקר מציין שאף חבר דירקטוריון "לא יצא כנגד דבריו החמורים של מר נוימן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x