שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ח"כ עמר בר־לב: "ועדת החוץ והביטחון משמשת חותמת גומי לעסקאות רכש נשק"

בר-לב הגיש הצעת חוק המבקשת לחייב הטלת פיקוח על עסקאות רכש הנשק של ישראל. לדבריו, הוועדה "לא קיימת כשמדובר בעסקאות רכש, וכשהיא קיימת זה קשקוש, חותמת גומי"

שחר אילן 08:3602.02.17

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אינה מפקחת כמעט על עסקאות רכש הנשק של ישראל, דוגמת רכישת הצוללות או מטוסי החמקן F-35, כך חושף חבר הוועדה ח"כ עמר בר־לב מהמחנה הציוני בדברי ההסבר להצעת חוק המבקשת לחייב הטלת פיקוח כזה. לדבריו, הוועדה בדרך כלל "לא קיימת כשמדובר בעסקאות רכש, וכשהיא קיימת זה קשקוש, חותמת גומי".

 

הצעת החוק שהגיש בר־לב מבקשת "לייצר מנגנון פיקוח פרלמנטרי אפקטיבי על נושאי רכש". לפי ההצעה, אחת לשישה חודשים יחויב שר הביטחון להציג לוועדה את כלל עסקאות הרכש שעלותן מעל 200 מיליון שקל בשנה. הסקירה תכלול את חלופות הרכש השונות ועלויותיהן, עלויות תחזוקה והשפעות על כוח אדם.

 

עוד כותב בר־לב בדברי ההסבר כי "ברוב המקרים מובאות עסקאות הרכש לידיעת חברי הכנסת של ועדת החוץ והביטחון בשלבים מתקדמים ולאחר אישור הממשלה, כאשר אין עוד יכולת אמיתית לדיון, בחינת סדרי העדיפויות, הצורך המבצעי וחלופות אפשריות". הוא מציין כי "נושאי הרכש הגדולים, שהיקפם מיליארדי שקלים, כמו למשל רכש מטוסי האימון של חיל האוויר, רכש מטוסי ה־F-35, עסקת הצוללות החדשה ואחרים, הגיעו לאישור הוועדה לא פעם ממש ערב החתימה על ההסכם". 

ח"כ עמר בר-לב ח"כ עמר בר-לב צילום: טל שחר

 

בין היתר כותב בר־לב כי בתקציב המדינה מאשרת הכנסת למערכת הביטחון עשרות מיליארדי שקלים למטרות רכש, ואחר כך המערכת יכולה להשתמש בסכומים אלה

ללא כל דיווח לוועדה.

 

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ח"כ אבי דיכטר מהליכוד מסר ש"בחודשים האחרונים נעשתה מהפכה בפיקוח הוועדה על תחומי הפעולה והתוכניות של מערכת הביטחון. זאת הן בתקציב ההוצאה, כלומר התקציב הדו־שנתי, והן בהרשאות להתחייב, שבהן החוזים העתידיים". לדבריו, טרם הספיק ללמוד את הצעת החוק של בר־לב.

 

חבר ועדת החוץ והביטחון ח"כ עפר שלח מיש עתיד אומר שאכן היו בוועדות המשנה בשנה האחרונה כמה דיונים על עסקאות רכש, אבל לדבריו זה קרה בגלל שדיכטר והוא יזמו דיונים כאלה ולא כתוצאה מחובת דיווח. שלח סבור שיש להביא כל עסקה שמגיעה לאישור ועדת השרים להצטיידות גם לוועדת החוץ והביטחון, "כמו שהעברות תקציביות מגיעות לוועדת הכספים". הוא מסביר זאת בכך ש"רמת הדיון בוועדת החוץ והביטחון גבוהה בעשר דרגות מזו בוועדת השרים. יש לנו יותר זמן ויותר ידע".

לדוגמה, סיפר שלח, ועדת השרים להצטיידות אישרה עסקה לרכישת 17 מטוסי F-35 בעשר דקות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x