$
בארץ

לאחר פניית נתניהו: עיריית ירושלים מסיימת את השביתה

רה"מ התקשר הערב לראש העיר ניר ברקת שביקש ממנו לסיים את השביתה והזמין אותו לישיבת הממשלה ביום ראשון במטרה למצוא פתרון ראוי לתקציב הבירה. ברקת נענה לבקשה. באוצר צייצו בטוויטר: "1-0" כדי לבטא את ניצחונם. לאחר התערבותו של מנכ"ל המשרד הציוץ הוסר והוחלף בהתנצלות

עמרי מילמן 19:0631.01.17

ראש הממשלה בנימין נתניהו, התקשר הערב (ג') לראש העיר ירושלים ניר ברקת, וביקש ממנו לסיים את השביתה, וכן הזמין אותו לישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון, במטרה לסייע ולמצוא פיתרון ראוי לתקציבה של ירושלים.

זאת לאחר שלושה ימי שביתה בהם התכתשו אנשי האוצר ועיריית ירושלים. ראש העיר נענה לבקשתו והפסיק הערב את העיצומים במטרה "לאפשר ברוח טובה לסיים את המשבר".

 

עם הצהרתו של ברקת על סיום השביתה צייץ הטוויטר של משרד האוצר "1:0" שמבטא למעשה את "הניצחון" של משרד האוצר על עיריית ירושלים שהתקפלה מהשביתה שלה. הציוץ, הוסר לאור ביקורת נוקבת כלפי האוצר על כך שהפך את המחלוקת המקצועית על גובה מענק הבירה לו זקוקה ירושלים לקרב אגו, ולדרישתו של מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, הוסר הציוץ והוחלף בהתנצלות.

 

מי שתקף את ציוץ האוצר עם סיום השביתה הוא מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, ניצן חן. השלכה שאחראית מטעם משרד רה"מ על תיאום התקשורת בין הממשלה לתקשורת כתב כי "הדבר מנוגד להוראות הכי בסיסיות של עובדי מדינה המחויבים לשמירה על מקצועיות והימנעות משיקולים אישיים. הדבר יצר נזק תדמיתי עצום למשרד האוצר שגם כך סובל מתדמית מתנשאת וכוחנית." חן הזכיר "רק אתמול השקנו את ספר הדובר הממשלתי בעידן הדיגיטלי הנוגע לדילמות מקצועיות ואתיות ובין היתר לציוצים בטוויטר. ממליץ לכל דוברי הממשלה ויחידות הסמך לקרוא את הספר".

הציוץ המפתיע של האוצר לאחר שעיריית ירושלים הודיעה על הפסקת השביתה
הציוץ המפתיע של האוצר לאחר שעיריית ירושלים הודיעה על הפסקת השביתה צילום: טוויטר

 

בעיריית ירושלים דרשו תוספת של 300 מיליון שקל למענק הבירה שעמד בשנה שעברה על 500 מיליון שקל בעוד באוצר מעונינים להגביל את הגידול במענק ב-5% כך שיעמוד על 525 מיליון שקל. בימים האחרונים גלשו ההתכתשויות לפסים אישיים כאשר תקפו אנשי העירייה את כחלון ואנשי האוצר את ברקת.

 

ברקת מסר כי: "אני מודה לראש הממשלה שהחליט לקחת אחריות ולהתערב ולהביא את הסוגיה לפתחה של ממשלת ישראל כדי להביא פיתרון שיבטיח את עתידה של ירושלים. כמו כן אני רוצה להודות לשר לענייני ירושלים זאב אלקין על מעורבותו. אין לנו דרך אחרת, רק להצליח. נמשיך לעמוד על המשמר כדי להבטיח שתושבי ירושלים יקבלו את המגיע להם. כולי תקווה שהתערבותו של ראש הממשלה, ורצון טוב של הממשלה ובמיוחד של שר האוצר כחלון ומשרדו יביאו לפריצת דרך לחיזוקה וביצורה של ירושלים גם בעתיד".

 

בסופו של דבר ברקת התקפל ונכנע אמנם בגלל נתניהו, אך בהתאם לעמדת אגף התקציבים שהתעקש שלא להגדיל את מענק הבירה בצורה חריגה בכל שנה.

 

למעשה הדרישה לקבלת 800 מיליון שקל מענק הגיעה לאור סיכום בעל פה אליו הגיעו ברקת ומנכ"ל האוצר, שי באב"ד לפיו ינסו למצוא מקור תקציבי יחד לעוד 300 מיליון שקל ממשרדי הממשלה השונים. כאשר הדרישה המקורית של ברקת הייתה מענק בגובה 1.2 מיליארד שקל ואילו אגף התקציבים התעקש על לא יותר מ-525 מיליון שקל.

 

המהלך שעל פי ההערכות שהרעיד את המערכת היה דרישת הממונה על התקציבים אמיר לוי, ממשרד הפנים למנות חשב מלווה לעירייה. למרות שמשרד הפנים לא קיבל את דרישה זו, בעירייה נלחצו כי הרעיון ישתרש בסופו של דבר. באוצר אותתו לעירייה כי הם לא מוותרים על הדרישה למנות חשב מלווה בעקבות סיום השביתה.

 

מינוי חשב מלווה מגביל את ההוצאות של העיר ובעצם שם עליה סוג של מפקח. זה הסעיר את הבכירים בעירייה כי הם לא רוצים מישהו "מעליהם". מינוי של חשב מלווה קורה ברשויות שיש בעיה בהתנהלות התקציבית שלהן, אך לירושלים - למרות שבכל שנה גדל הסיוע שהיא מקבלת, לא מונה עד כה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x