שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת הכלכלה החליטה: גופנים ימשיכו לקבל הגנת זכויות יוצרים ל-70 שנה

ההחלטה תסדיר באופן מקיף את ההגנה על זכויות מעצבים ותעניק לראשונה הגנה על עיצובים לא רשומים למשך 3 שנים. ההצעה מיועדת לעודד את תחום העסקים הקטנים בשמירה על זכויותיהם ומניעת העתקת עיצובים בלתי מורשית

שחר אילן 13:0431.01.17
ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית סעיף בחוק העיצובים הקובע שמעצבי גופנים (פונטים) ימשיכו לזכות להגנה על זכויותיהם למשך 70 שנה. הוועדה אישרה זאת במסגרת המשך הדיונים בחוק שאמור להסדיר את זכויות היוצרים בתחומים כמו עיצוב גרפי, עיצוב אופנה ותעשיה. ההחלטה תגיע לאישור המליאה בקריאה שנייה ושלישית רק כשתסתיים הכנת החוק כולו.

 

עד היום נהנו עיצובים מהגנה לפי פקודת הפטנטים משנת 1924. זו העניקה הגנה רק לעיצובים שנרשמו כמדגמים. ההצעה מחליפה את המונח מדגם במונח עיצוב. היא תסדיר באופן מקיף את ההגנה על זכויות מעצבים ותעניק לראשונה הגנה על עיצובים לא רשומים למשך 3 שנים. כן תאריך את תקופת ההגנה של עיצובים רשומים ל-25 שנה לעומת הגנה של 15 שנה למדגמים רשומים היום. כן תאפשר הההצעה רישום עיצובים מהיר יחסית. על פי נתוני רשם הפטנטים, ההליך המסורבל הנוכחי גורם לכך שב-2014 הוגשו רק 1,400 בקשות לרישום מדגם לעומת 6,300 בקשות לרישום פטנטים.

גופן הדסה גופן הדסה

 

ההצעה מיועדת לעודד את תחום העסקים הקטנים בשמירה על זכויותיהם ומניעת העתקת עיצובים בלתי מורשית. היא תאפשר למדינת ישראל להצטרף לאמנת האג לרישום של עיצוב תעשייתי. כך יקבלו רושמי עיצובים בישראל הגנה ליצירותיהם בכל 62 המדינות החברות באמנה ולא יצטרכו לרשום אותן בכל מדינה בנפרד.

 

היום (שלישי) אישרה הוועדה את הסעיפים המסדירים את ההגנה על עיצובי הגופנים. עד היום נהנו מעצבי גופנים מהגנה על זכויותיהם למשך 70 שנה על פי חוק זכויות היוצרים. חוק העיצובים עמד להפחית את תקופת ההגנה ל-25 שנים כמו כל עיצוב רשום אחר. בישיבה הקודמת שעסקה בחוק הזהירו מעצבי הגופנים מכך שמדובר בתקופה קצרה מדי. המשמעות של הגנה ל-25 שנים היתה שהזכויות על חלק מהגופנים יפוגו מייד או תוך שנים ספורות.

 

הוחלט אתמול שהגופנים ימשיכו להיות מוגנים לתקופה של 70 שנה ממועד פרסומם וכי ההגנה הזו תיעשה גם בעתיד על פי חוק זכויות היוצרים. עו"ד נעמה דניאל ממשרד המשפטים אמרה כי לא ניתן יהיה לעשות שימוש מסחרי בגופנים המוגנים. עם זאת היא ציינה כי אדם פרטי שיעשה שימוש פרטי בגופן, ללא ידיעתו שהגופן מוגן, לא יחשב למי שמפר את החוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x