$
בארץ

השביתה בירושלים: דרעי הורה לזמן את הצדדים לבירור המחלוקת בין הצדדים

שר הפנים שובר את שתיקתו בנושא השביתה בעיר הבירה עם כניסתה ליום השלישי, זאת לאחר שהבוקר הודיעה העירייה כי גני הילדים העירוניים לא ייפתחו

עמרי מילמן 10:0931.01.17

שר הפנים אריה דרעי שבר היום (ג') את שתיקתו בנושא השביתה בעיריית ירושלים והנחה את מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, לזמן את אנשי אגף התקציבים במשרד האוצר ומנכ״ל עיריית ירושלים, אמנון מרחב, וצוותו המקצועי, כדי לברר את המחלוקות בין העירייה למשרד האוצר. המטרה: למצוא פיתרון שיסיים את המשבר ויביא לסיום השביתה הגורמת סבל למאות אלפי התושבים. במשרד הפנים הדגישו כי לא מדובר בהליך שימוע אלא בדיון מקצועי בלבד לשם גיבוש המלצות.

 

השביתה נכנסת היום ליומה השלישי וכללה בדרך עוקפת השבתה של חלק ממוסדות החינוך. הבוקר הודיעה עיריית ירושלים כי לאור קיומן של אסיפות הסברה לסייעות בגני הילדים העירוניים של ההסתדרות "לא תתאפשר הפעלתם". עם זאת מציינים בעירייה כי מערכת החינוך המיוחד תפעל כסדרה.

 

אתמול למרות צו בית המשפט שהקפיא את השביתה של העירייה לא הפעילו בעיר את הצהרונים בטענה כי הם בסמכות עמותות חיצוניות. כשהובהר בבית המשפט כי גם עליהם נאסר לשבות כבר היה מאוחר מדי שכן הצהרונים לא נערכו לפעילות. במקביל שירותי העריייה ברחבי העיר ימשיכו להיות מושבתים היום לפי הודעת העירייה מיום ראשון.

 

ניר ברקת אמש בהפגנת עובדי עיריית ירושלים ניר ברקת אמש בהפגנת עובדי עיריית ירושלים

 

בלב המחלוקת בין משרד האוצר והעיירה - מחלוקת שהביאה לשביתה - עומדים 275 מיליון שקל. מדובר בפער בין היקף המענק שאותו דורשת עיריית ירושלים מהאוצר (800 מיליון שקל) עבור 2017 למענק שהאוצר מוכן לתת (525 מיליון שקל). לשם השוואה, המענק שאותו קיבלה העירייה בשנה שעברה עמד על 500 מיליון שקל.

 

הפער הנוכחי נמוך מהפער המקורי, שכן בתחילת המו"מ בין הצדדים דרשה העירייה מענק בהיקף של 1.2 מיליארד שקל. הפערים בין הצדדים הצטמצמו לאחר שראש העיר ניר ברקת ומנכ"ל האוצר שי באב"ד ינסו למצוא מקור תקציבי בשביל המענק לירושלים. בסופו של דבר, עד היום לא נמצא המקור התקציבי והפערים בין הצדדים גדולים.

 

הפיצוץ הוביל את האוצר לומר באופן רשמי את מה שכולם יודעים כבר שנים אך מסיבות פוליטיות שומרים לעצמם — לא רק שעיריית ירושלים מקבלת מענק חריג ביחס למענקי האיזון שמקבלים כל הרשויות המקומיות האחרות, אלא גם שמצבה לא משתפר.

 

באב"ד אמר אתמול כי "צר לי שראש העיר ברקת נקט טקטיקות מבזות וחסרות הצדקה על חשבונם של תושבי ירושלים. אני קורא לראש העיר להפסיק את השביתה הברוטלית, המיותרת וחסרת ההצדקה".

 

גורמים באוצר אמרו כי "ברקת משתמש בעירייה לצרכים פוליטיים במקום לקדם את העיר. בזמן שהעיר הולכת אחורה, השכר של יועציו צועד קדימה". גורמים באוצר אף הגדירו את ברקת כ"ראש עיר כושל שמגלגל את כישלונו הניהולי לעבר המדינה" והאשימו אותו בניהול קמפיין לקידום עצמי בליכוד על חשבון תושבי העיר.

 

ברקת לא נשאר חייב והעירייה יצאה במתקפה על באב"ד ומשרד האוצר: "במקום לפנות לבתי משפט ולהתעסק בספינים תקשורתיים, אנו מצפים ממנכ"ל האוצר שיעמוד בסיכום שלו עם ראש העיר". בעקבות הטענה של האוצר כי התקציב שמיועד לצהרונים כבר הועבר לירושלים האשימו בעירייה את האוצר בכך שהמשרד "ממשיך ללא בושה בספינים ובשקרים הזויים על גבם ועל חשבונם של תושבי ירושלים".

 

 

בתוך כך, פורום מפעילי הצהרונים הודיע היום כי הצהרונים בעיר שמופעלים על ידי עמותות ציל"ה ורנה קאסין יישבתו, לדבריהם בשל היעדר תקציב ממשרד האוצר.

 

בהודעה שפרסמו העמותות ציינו, כי "השבתת הצהרונים אינה קשורה לשאר השביתות של העירייה, אמש קיימנו ישיבה עם מנכ״ל האוצר שי באב"ד במשך שעות ארוכות, בישיבה הועלתה בעיית מימון פרויקט ציל"ה, והוסבר שהמנהלים הקהילתיים לא מסוגלים להמשיך ולממן את פעילות ציל"ה. מזה 5 חדשים אנו לא מצליחים לקבל את הכספים הנדרשים להפעלת הצהרונים, ואין ביכולתנו להמשיך ולממן את הפעלת הצהרונים והתשלום לספקים, אנו נאלצים גם מחר להשבית את צהרוני ציל"ה, צר לנו על עגמת הנפש שנגרמת לילדים ולהורים, אך אם לא נקבל את התשלומים להמשך הפעלת הצהרונים, ניאלץ לסגור את פרויקט ציל"ה, והפגיעה בנו התושבים תהיה קשה ביותר, ותגרום לפיטורי אלפי עובדים שחלקם הגדול שכבות חלשות".

 

לטענתם, האוצר צריך להעביר את התשלומים הנובעים מכך שהעיר ירדה בדירוג הסוציו אקונומי מ-4 ל-3 ובכך לחסוך לכל הורה בעיר כ-3,000 שקל על הצהרונים.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x