$
בארץ

ברקת נגד כחלון: "למה בתל אביב יש פי 2 יותר עובדי ניקיון מאשר בירושלים?"

ראש העירייה דיבר הבוקר מול מפגינים והתייחס לשביתה בעיר: "מאז שנבחר שר האוצר לפני שנתיים - הוא לא קרא לי פעם אחת אליו לשאול אותי אם אנחנו בירושלים צריכים עזרה"; ביהמ"ש הוציא הבוקר בפעם השנייה צו ארעי המחייב את העירייה לפתוח את הצהרונים

עמרי מילמן 12:5530.01.17

"מאז שנבחר שר האוצר לפני שנתיים - הוא לא קרא לי פעם אחת אליו לשאול אותי אם אנחנו בירושלים צריכים עזרה", כך תקף הבוקר (ב') ראש עיריית ירושלים ניר ברקת את משה כחלון בנאום מול מפגינים על רקע שביתת הענק בעיר. "בתל אביב יש פי 2 יותר עובדי ניקיון מירושלים. סך התקציב העירוני שלנו הוא מחצית מתל אביב. אני אומר לאוצר - חברים, הוכחנו שאנחנו יודעים לנהל את העיר תנו לנו את הכח", אמר ברקת.

 

 

 

בצו הארעי שהוציא השופט דוד מינץ הוא נעתר לבקשת האוצר לאסור את השביתה היום בירושלים. ונתן למשרד האוצר שהות להגיש את העתירה העיקרית שלה להסביר לבית המשפט למה באמת צריך לעצור את השביתה. אם משרד האוצר לא יעמוד בלוח הזמנים. הצו הארעי יפקע.

 

 

 

 

אשפה על מסלול הרכבת הקלה בירושלים אשפה על מסלול הרכבת הקלה בירושלים

 

 

ניר ברקת בהפגנת עובדי עיריית ירושלים ניר ברקת בהפגנת עובדי עיריית ירושלים

 

 

אשפה על מסילת הרכבת הקלה אשפה על מסילת הרכבת הקלה

 

בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא הבוקר בפעם השנייה צו ארעי המחייב את עיריית ירושלים לפתוח את הצהרונים הנמצאים בפיקוחה ובשליטתה. זאת, לאחר שראש העיר ירושלים בחר להתעלם באופן מבזה מהצו הארעי שנתן הלילה בית המשפט המחוזי. בזאת, נעתר בית המשפט לבקשת משרד האוצר וחייב את ראש העיר ניר ברקת לפתוח את הצהרונים מידית.

 

מנכ"ל האוצר שי באב"ד: "צר לי שראש העירייה נקט בטקטיקות מבזות וחסרות הצדקה על חשבונם של תושבי העיר. בית המשפט אמר את דברו בפעם השניה ועל כן אני קורא לראש העיר להפסיק את השביתה הברוטלית, המיותרת וחסרת ההצדקה שפוגית בתושבי העיר ולא מועילה במאומה".

 

העירייה תחריף את השביתה

 

מוקדם יותר אמש עיריית ירושלים הודיעה כי תחריף את השביתה בעיר בעקבות המחלוקת על 300 מיליון שקל שברקת דורש כתוספת למענק הבירה שאמור לעמוד על 525 מיליון שקל. 

 

הבוקר פוזרה אשפה על מסילת הרכבת הקלה, מה שגרר שיבושים בתנועה. המסילה באזור שוק מחנה יהודה חסומה והרכבת הקלה פועלת בשירות מקוצר בין פסגת זאב לשער שכם ובין הר הרצל לתחנה המרכזית.

 

בשל הפגנת עובדי העירייה נוצרו שיבושי תנועה בכמה מוקדים בעיר: ציר קפלן-זוסמן נסגר לתנועה. ברחוב קפלן חונות עשרות משאיות בצדי הדרך. גם דרך בגין עמוסה בשני הכיוונים. משאיות התברואה העירוניות נסעו באיטיות במוקדים שונים וגרמו לשיבושי תנועה. 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד מסר "אני מברך על כך שבית המשפט נעתר לצו הארעי ומנע את הנזק הבלתי סביר ובלתי מוצדק שהיה נגרם להורי ולתלמידי העיר ירושלים. משרד האוצר ימשיך לפעול על מנת לחזק את העיר ירושלים ולשמור על רווחת תושבי העיר שלצערי, הפכו כלי בידי ראש העיר בניסיונותיו לקדם את תקציב העירייה בדרכים לא מקצועיות ולא ענייניות".

 

המדינה יוצגה בעתירה על-ידי עורכת הדין חוי טוקר מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי) ועל ידי עו״ד אביעד נימקובסקי מהלשכה המשפטית במשרד האוצר.

 

בתגובה לפניית באב"ד לבית המשפט הגיבו בעירייה בחריפות ואמרו כי "האוצר כדרכו פועל כגנב בלילה ופונה באישון לילה לבית המשפט במעמד צד אחד מבלי לצרף את עמדת העירייה. במקום לפנות לבתי משפט ולהתעסק בספינים תקשורתיים אנו מצפים ממנכ"ל האוצר שיעמוד בסיכום שלו עם ראש העיר ויפעל להעברת 800 מיליון שקל אליהם התחייב. העירייה לא קיבלה את הבקשה או את ההחלטה וכשנקבל אותם נבחן את הדברים יחד עם הגופים השותפים למאבק - ההסתדרות, ארגון ההורים והמינהלים הקהילתיים. בכל מקרה השבתת שירותי העירייה נמשכת".

 

עוד הוסיפו כי "חבל שמנכ"ל האוצר שמתיימר לדאוג לילדים בירושלים לא דואג לתקצב בניית 3,800 כיתות לימוד שחסרות בירושלים לעשרות אלפי תלמידים. עקב מחדלי האוצר האוצר שלא בונה כיתות לימוד נאלצת העירייה להוציא כ-100 מיליון שקל בשנה על שכירות מבנים חלופיים והצבת קראוונים ארעיים בתנאים קשים. אלפי ילדים עניים בירושלים ואלפי משפחות עניות אינן זוכות למענה טיפולי רווחתי עקב מחסור של מאות תקני עובדים סוציאליים ולכך אף אחד באוצר לא דואג בלילות. על מחסור של 85 תקני מאבטחים בבתי ספר ושכר רעב למאבטחים במוסדות חינוך אף אחד באוצר לא מצמץ. האוצר בחר להפקיר את הילדים ואת ביטחונם. ממשרד האוצר שהפסיק תקצוב שומרים בבתי ספר בקו התפר בשתיים בצהריים מצופה שלא יטיף לעירייה על דאגה לילדים וינהג בצביעות".

 

ח"כ רחל עזריה (כולנו), לשעבר סגנית ראש עיריית ירושלים, הגיבה הבוקר לניסיון של העירייה להשבית את בתי הספר ואמרה כי "השבתת שגרת חייהם של עשרות אלפי ילדים והורים היא מעשה חסר אחריות, ציני ולא מוסרי. לקיחת הורים וילדים כבני ערובה לקמפיין פוליטי אישי של ברקת הוא דבר שלא יעשה ומהווה חציית קו ערכית. אין שום הסבר שמצדיק את העובדה שילדים בירושלים לא ילכו לצהרון והורים יאלצו לצאת מוקדם מהעבודה, אפילו לא קמפיין פריימריז בליכוד. עד לאן ברקת יקח את ירושלים עם קמפיין הפריימריז שלו? זה כבר מדאיג".

 

למרות הצהרת משרד האוצר: הצהרונים בירושלים ישבתו

 

הלילה הכריז האוצר כי הצליח לעצור את השביתה בצהרונים ובבתי הספר העל יסודיים דרך צו ארעי נגד השבתת מוסדות החינוך בירושלים. אולם למרות שבית המשפט פסק על צו ארעי שמעכב את השביתה עד ליום רביעי (עד אז יוכל האוצר לעתור במסודר) חלק ניכר מהצהרונים בעיר שבאחריות המנהלים הקהילתיים דווקא שובתים, שכן לטענתם הצו שדרש האוצר חל על העירייה ולא על המנהלים הקהילתיים. המנהל הקהילתי אחראי על הצהרונים בקריית מנחם, קריית יובל, בית הכרם, גבעת מרדכי, גילה.

 

המנהלים הקהילתיים מתלוננים על כך שלא הועברו תשלומים עבורם מהעירייה כבר חמישה חודשים. בהודעה שהעבירו להורי הילדים כתבו "הורים יקרים, 30.1.17 השביתה בציל"ה מתקיימת היום. צו בית המשפט המחוזי אינו חל על המנהלים, מפעילי הצהרונים וארגון המורים. לצהרונים מזה 5 חודשים לא הועברו כספים לתשלום לספקים ולפעילות שוטפת, אי לכך תופסק הפעלת הצהרונים עד לקבלת התקציב או הודעה אחרת מאיתנו. כולנו מצטערים על עוגמת הנפש שנגרמה לנו כתוצאה ממשבר תקציב הבירה. בתקווה לסיום מהיר של המשבר".

 

עוד טוענים במנהל הקיהלתי כי הורדת הדירוג הסוציו אקונומי של העיר מאשכול 4 לאשכול 3 היה אמור להוריד את תשלום ההורים לצהרונים מ-400 שקל לכ-40 שקל כאשר את הפער אמורים לשלם משרד האוצר והחינוך שבינתיים מסרבים להעביר את הכסף.

 

גוף נוסף שאחראי בעיר על הפעלת הצהרונים עמותת רנה קאסן טרם החליט בנוגע לכך וסירב לענות על השאלה האם יושבו הצהרונים שהוא מפעיל.

 

בינתיים יתר שירותי העיר מושבתים ומהבוקר עובדי העירייה, מפגינים ברחבי העיר, עושים כנסי הסברה ונוסעים ברחבי העיר בשיירות עם רכבי העירייה.

 

אתמול הודיעה עיריית ירושלים כי תחריף את השביתה בעיר בעקבות מחלוקת על 300 מיליון שקל שברקת דורש כתוספת למענק הבירה שאמור לעמוד על 525 מיליון שקל. העירייה תככנה לפתוח את התיכונים בשעה 10:00 לבטל את כלל הצהרונים בעיר. אולם בצו הארעי שהוציא השופט דוד מינץ הוא נעתר לבקשת האוצר לאסור את השביתה מחר בירושלים. ונתן למשרד האוצר שהות להגיש את העתירה העיקרית שלה להסביר לבית המשפט למה באמת צריך לעצור את השביתה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x