$
בארץ

הנהלת חברת החשמל מקדמת פרישת עובדים ותיקים ומעבר לחוזים אישיים

על פי המתוכנן ב־2017 יפרשו מאה עובדים קבועים ותיקים, ומאה נוספים יעברו לחוזים אישיים. המהלכים אינם מתואמים עם ועד העובדים שמתכנן צעדי מחאה ועיצומים כדי לעצור את הרפורמה

ליאור גוטמן 08:1629.01.17

בעוד הדיונים הבלתי נגמרים על הרפורמה בחברת החשמל לא מתקדמים, הנהלת החברה ממשיכה לקדם מהלכים עצמאיים לשיפור האיתנות הפיננסית והניהולית של החברה. ל"כלכליסט" נודע שבשבועיים האחרונים החלו נציגי העובדים לנהל מו"מ מול ההנהלה לקדם פרישה של 50–100 עובדי חברה קבועים ותיקים שתבוצע כבר במהלך 2017. עם השלמת המהלך חברת החשמל תגיע למצב נדיר שלפיו בשנתיים האחרונות פרשו או יפרשו מהחברה קרוב ל־1,000 איש, זאת מתוך כ־2,000 שתוכננו לפרוש בכל אחד מדיוני הרפורמות שניהלה המדינה מול העובדים בשלבי הרפורמות השונים שעליהם קיימה המדינה דיונים מול העובדים מאז אמצע העשור הקודם.

 

עלות פרישה: 1.5 מיליון שקל

 

במהלך 2015 הובילה ההנהלה מהלכי פרישה של כ־500 איש, ובחוזה הקיבוצי האחרון נקבע על פרישה מתוזמנת ומבוקרת של כ־350 איש נוספים. המהלך הקרוב יוסיף כאמור עד 100 איש, כאשר במהלך השנים הקרובות מתכוונת החברה להוציא לגמלאות כמה מאות אנשים בכל שנה עד למצב שבו מספר עובדי החברה בעלי הקביעות (לא זמניים או שנשכרו לפרויקט מסוים) יירד מתחת ל־7,500. על פי הערכות החברה שדווחו בעבר לבורסה, עלות פרישה של כל עובד ותיק נעה בין 1.4 ל־1.5 מיליון שקל.

 

למדו מעובדי נמל אשדוד

 

מהלך נוסף שהיה אמור להירשם ברפורמה ומתקדם עצמאית כבר החודש הוא מעבר של כ־100 עובדי ההנהלה הבכירה לחוזים אישיים. עד היום כלל עובדי החברה נהנו מחוזה קיבוצי. בספטמבר האחרון נחשף המהפך הארגוני הזה שכולל החתמת כל מנהל אגף, מחלקה או חטיבה וסגניהם על חוזה אישי שמנתק אותם מהוועד כמו גם מהטבת חשמל חינם. 

תחנת הכוח אורות רבין בחדרה תחנת הכוח אורות רבין בחדרה צילום: אלעד גרשגורן

 

מי שעומד מהצד ומנסה להתנגד למהלכים הוא ועד עובדי חברת החשמל. זה פנה בחמישי האחרון לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה בתביעה לעצור מה שהם מכנים "רפורמה זוחלת בחברת החשמל" שמתקיימת לכאורה במעמד צד אחד בלבד. יו"ר הוועד דוד (מיקו) צרפתי ביקש לאשר שורת עיצומים שעלולים לשתק את פיתוח משק החשמל: סירוב לחבר את כל הזוכים העתידיים במכרזים להקמת תחנות כוח סולאריות שעליהן התכוונה המדינה להכריז כבר בפברואר הקרוב; והקפאת העבודה מול כל יצרני החשמל הפרטיים, לרבות ביצוע סקרי חיבור לתחנות כוח חדשות שעתידות לקום במשק או לתחנות קיימות שמבקשות להרחיב את היקף הייצור שלהן. העובדים מבטיחים להרחיב את העיצומים, אך מבטיחים שהם לא יפגעו באספקת החשמל לצרכנים ולא יפגעו בביטחון המדינה. מי שעצר את חגיגת העיצומים הוא השופט אלכס קוגן שקרא לצדדים להגיע השבוע לדיון כדי לבחון אילו עיצומים לאשר.

 

העובדים מצדם לא מחכים לא לבית הדין ולא לצרפתי, וחלק מהם החל במגעים מול הסתדרות העובדים הלאומית בדרישה לעבור אליה מההסתדרות הכללית. מדובר במהלך דומה לזה שנרשם השבוע בנמל אשדוד, כאשר ככל שהוא יתקדם, יירשם תקדים בחברת החשמל שבו הן צרפתי והן יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מאבדים את המעוז החשוב והחזק ביותר של ההסתדרות, וזאת כשלושה חודשים בלבד לפני הבחירות בארגון העובדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x