$
בארץ

בדיקות המבקר והיועמ"ש על שפיגלר מעכבות את מינויו למנכ"ל ביטוח לאומי

הוועדה לבדיקת מינויים, שאמורה לאשר את מינויו של מאיר שפיגלר למנכ"ל ביטוח לאומי, עדיין בוחנת את ממצאי דו"ח המבקר על פעולותיו כמנכ"ל קק"ל. המנכ"ל הנוכחי יפרוש בעוד שבועיים

מיקי פלד 08:2229.01.17

כניסתו של מאיר שפיגלר לתפקיד מנכ"ל ביטוח לאומי מתעכבת בשל הממצאים שעלו בדו"ח מבקר המדינה לפני כשבועיים וכן בשל בדיקת היועמ"ש על אודותיו. הוועדה לבדיקת מינויים בחברות ממשלתיות בראשות השופטת בדימוס בלהה גילאור לא סיימה לדון במינוי בפגישה הראשונה שלה בנושא בשבוע שעבר. מכאן, שאישור למינוי לא יתקבל לפני 7 בפברואר, אז הוועדה עתידה להיפגש פעם נוספת ולדון במינויו במקביל למינויים נוספים.  

גם אם יושג אישור מיד לאחר הפגישה והמינוי יעבור בזריזות את אישור הממשלה, שפיגלר ייכנס לתפקידו ימים ספורים בלבד לפני שהמנכ"ל הנוכחי שלמה מור יוסף יפרוש ב־15 בפברואר. 

מאיר שפיגלר. מבוכה לשר הרווחה מאיר שפיגלר. מבוכה לשר הרווחה צילום: ארכיון קקל

 

הסיבה שלוועדת גילאור לוקח זמן לקבל החלטה בעניינו של שפיגלר היא שורה של טענות ובדיקות על תקופת כהונתו של שפיגלר כמנכ"ל קק"ל שהסתיימה בתחילת החודש. החלק הגלוי של הבדיקות פורסם בדו"ח מבקר המדינה, שבו נמצא כי שפיגלר ביצע סיורים ושיחות על פרויקטים עם ראשי רשויות מקומיות ללא תיעוד מסודר ובחלק מהמקרים ללא גורמי מקצוע. החלק שאינו פורסם עד כה הוא חומר שהמבקר העביר בשנה שעברה לבדיקת היועמ"ש בנושא ההתקשרות בין קק"ל לפארק אריאל שרון (חירייה) בזמן כהונת שפיגלר. המבקר צפוי לפרסם בחודשים הקרובים את הפרק הזה בדו"ח המיוחד שלו על קק"ל, ולא מן הנמנע שהחומרים שעלו עד כה הועברו לבדיקת ועדת גילאור. הוועדה תצטרך לשקול אם מדובר בכתם כה גדול וברור על עברו של שפיגלר בקק"ל עד שיש למנוע ממנו את הכהונה.

 

בכל מקרה, גם אם המוסד יצטרך להתנהל כמה ימים ללא מנכ"ל, לא צפויה פגיעה בתשלום הקצבאות או בגבייה של דמי הביטוח. אך ביטול המינוי יהווה מבוכה קשה לשר הרווחה חיים כץ שהחליט על המינוי של שפיגלר. ובמקרה כזה תעלה השאלה מדוע כץ החליט על המינוי של מי שהיה ידוע שמתנהלת על אודותיו בדיקה של מבקר המדינה והיועמ"ש, במיוחד משום שמדובר במינוי רגיש לתפקיד בכיר כמו מנכ"ל המוסד שאחראי על מערכת הביטחון הסוציאלית של כל אזרחי ישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x