$
בארץ

איש העסקים ניסים דג'לדטי הורשע בהעלמת הכנסות ומרמה

כך החליטה שופטת בימ"ש השלום דנה אמיר. על פי הכרעת הדין, דג'לדטי העלים הכנסות של מעל ל-40 מיליון שקל בחשבונות הבנק של החברות בבעלותו

נעמי צורף 12:2326.01.17
שופטת בית המשפט השלום בתל אביב דנה אמיר הרשיעה היום את איש העסקים ניסים דג'לדטי ב-12 עבירות של השמטת הכנסות ושימוש בכל מרמה, ערמה או תחבולה, ביחד עם חברות שהקים ובנפרד, במסגרת דוחותיו האישיים. דג'לדטי זוכה מעבירה של ניהול פנקסי חשבונות כוזבים. על פי כתב האישום, דג'לדטי העלים את הכנסותיו בסכום של יותר מ-40 מיליון שקל בחשבונות הבנק של החברות. הוא לא דיווח על ההכנסות בדיווחיו האישיים או בדיווחי החברות.

 

כמתואר בכתב האישום, בין השנים 2000-2008 עסק דג'לדטי בעיסוקים מסחריים שונים הכוללים מסחר, מתן הלוואות, מימון השקעות, ניכיון שיקים ותיווך עסקי ביטוח נדל"ן גז ונפט.

 דג'לדטי הוכרז כפושט רגל ב-1996, אך למרות זאת המשיך בפעילותו העסקית והניב רווחים, עוד לפני שקיבל הפטר מפשיטת הרגל (פטור מחובותיו) בשנת 2004. בכתב האישום נטען כי החברות "גיל תום טריידינג", "באבל אימפוריוסם סחר" ו"החבובות חנות הצעצועים שלי", שהוקמו ונוהלו על-ידו, לא נרשמו על שמו, לא בבעלותו ולא בניהולו אלא על שם בעלות בדויה ואנשי קש, למרות שהוא עצמו היה "הרוח החיה בהן" ובעל השליטה בחשבונותיהן.

ניסים דג'לדטי ניסים דג'לדטי צילום: אוראל כהן

 

כתב האישום מייחס לו ולמספר חברות שהקים עבירות של השמטת הכנסות, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים ושימוש במרמה עורמה ותחבולה במזיד ומתוך כוונה להתחמק ממס.

 

השמטת ההכנסה מיוחסת לו בכך שלא דיווח על הכנסתו ממסירת מניותיו בחברת אינפינטי בית השקעות, חברה שהקים לאחר שקיבל הפטר מפשיטת הרגל. מטרת הקמתה הייתה עיסוק בתיווך ובהשקעות בעסקי נדל"ן, גז ונפט. כחודש לאחר הקמת החברה, התקשר דג'לדטי עם החברה הרוסית לקידוחי נפט "טרנס נפטא", ובמסגרת זו מסרה טרנס נפטא סך של 225 אלף דולר, שכנגדו מסר דג'לדטי לטרנס נפטא את מניות אינפינטי. את הסכום העביר דג'לדטי לחשבון של חברה אחרת שבשליטתו. דג'לדטי הסווה סכום זה כ "הלוואה" ולא דיווח עליו ועל רווח ההון שנוצר ממסירת המניות לפקיד השומה.

 

עוד בכתב האישום, אשר הוגש על-ידי עו"ד איריס שמואלי מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), מפורטים דיווחיו לפקיד השומה בשנים 2000-2008 לפיהם בחלק מהשנים דיווח שהוא אינו עובד ובחלקן דיווח על הכנסה ממשכורת בסכום ממוצע של 40 אלף שקל מעבודתו בחברות אחרות.

 

על פי הכרעת הדין הוכח כי דג'לדטי לא דיווח על הכנסתו ממניות אינפיניטי בכוונה להתחמק מתשלום מס של כמיליון שקל. עוד הוכח כאמור, כי חברות הקש שדג'לדטי עמד בראשן השמיטו הכנסות בסך כולל של למעלה מ-40 מיליון שקל.

 

ביולי 2015 הורשע דג'לדטי בהשתלטות יחד עם שותפים על נכסיו של האוליגרך הרוסי אלכסיי זכרנקו שנעלם ברוסיה. לפני כשנה, הוא נידון ל-30 חודשי מאסר בפועל. אז, חילט בית המשפט המחוזי בתל אביב בצעד תקדימי רכוש במלוא שווי העבירות – 38.8 מיליון שקל.

  

דג'לדטי הורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ושימוש במסמך מזויף בנסיבות מחמירות וזאת בצד מתן דיווח כוזב בניגוד לחוק איסור הלבנת הון וכן בהטרדת עד. עוד הורשע ביחד עם נאשמת נוספת, אלינה מלר, בקשירת קשר לביצוע פשע ובזיוף בנסיבות מחמירות.

 

לפי האישום בעניינו, דג'לדטי הכיר את זכרנקו – אזרח רוסי ואיש עסקים אמיד ובעל ממון שהתגורר בסנט פטרסבורג בשנת 2008 באמצעות מלר. השניים, כך נטען, קשרו קשר כדי לזייף את חתימתו של זכרנקו על יפויי הכוח שאפשרו לדג'לדטי לפעול בשמו בכל מקום.

 

הכרעת הדין בעניינם קבעה כי דג'לדטי שכנע זכרנקו גם להעביר לו מחצית מהבעלות על חברת האחזקות שלו בישראל, שנאמדה בכ-40 מיליון שקל. במהלך שנת 2009 נעלם זכרנקו ומכוניתו נמצאה נטושה ברוסיה ועלה החשד כי נחטף ונרצח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x