$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

נתניהו מינה צוות שיבחן את העתקת מכון וולקני לצפון

בראש הצוות תעמוד מ"מ ראש מנהל התכנון, שירה ברנד, ובין חבריו גם מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון ומנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו. חוקרי המכון טוענים כי הרכב הוועדה - הכוללת אנשי נדל"ן בלבד ולא כאלה העוסקים במחקר מדעי - לא מאפשר לבחון ברצינות את עתידו של המחקר החקלאי

אסנת ניר 11:2125.01.17

ראש הממשלה בנימין נתניהו חתם השבוע על כתב מינוי להקמת צוות לבחינת העתקת מכון וולקני מבית דגן לצפון, מהלך אותו יזם שר החקלאות אורי אריאל, כך נודע ל"כלכליסט".

 

בראש הצוות תעמוד מ"מ ראש מנהל התכנון, שירה ברנד. העובדה כי למעשה לא קיים בוועדה ייצוג לגוף מדעי מחקרי מלבד אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, שהתמחותו בין היתר בכלכלה חקלאית אך אינו חבר בצוות בכובע זה, מעלה שאלה האם מתבצעת בחינה ממשית באם נכון להעתיק את המכון מבחינת שיקולי מחקר. חברים נוספים בצוות יהיו מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון; מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, דמות פוליטית, שאינה איש מדע או מחקר; ואודי אדירי מאגף התקציבים במשרד האוצר. הצוות אמור לגבש את המלצותיו תוך 60 יום.

 

חוקרי המכון טוענים שאריאל מקדם את המהלך תוך חוסר ענייניות מקצועית או דאגה לתחום עליו הוא מופקד, והרכב הוועדה שלכאורה צריכה לבחון את עתידו של המחקר החקלאי מאופיין באנשי נדל"ן במקום באנשי מדע וחקלאות. לטענתם, הדבר לא מאפשר לבחון ברצינות את עתידו של המחקר החקלאי וענף החקלאות הנשען עליו, כפי שמתבטא בנוסח כתב המינוי כי "הצוות ייעזר במידע ובכלים המקצועיים של מנהל התכנון במשרד האוצר ושל רמ"י".

 

מכון וולקני מכון וולקני צילום: אוראל כהן

 

הקמת הצוות שיבחן את העתקת המכון היתה אמורה להיכלל בתוכנית הצפון שאושרה בממשלה לפני מספר שבועות, אך סעיף זה הוסר כמה ימים לפני החלטת הממשלה בשל מחלוקות בין המשרדים, כך לדברי משרד החקלאות. החוקרים טוענים שההחלטה להקמת הצוות היא למעשה פשרה פוליטית ששר החקלאות הסכים לה על מנת שיתאפשר לו להמשיך לקדם את יוזמתו בצורה פסולה ולא עניינית. זאת, לדברי החוקרים, על אף שעל שולחנו של השר מונח דו"ח ממשלתי שמהווה אזהרה חמורה ולפיו במקרה שהמעבר יתרחש, ייפגע המחקר החקלאי בצורה אנושה וייגרם נזק כספי כבד לכלכלת ישראל.

 

השר אריאל מקדם כבר ממרץ את העתקת המכון לצפון כחלק מתוכנית גדולה לפיתוח הגליל והגולן. בהתחלה הצהיר השר בשם הדאגה למצוקת הדיור, על רצונו לבנות שכונות חדשות לזוגות צעירים באזור, זאת על אף הצהרותיו של ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, שהמכון נמצא בתחום שיפוטו כיום, כי גם אם יועתק המכון והשטח יתפנה, ישתמש בו להקמת פארק ולא יחתום על הסכמי גג לבניית דירות. מאוחר יותר הצהיר השר אריאל כי המהלך שמקדם נועד לפתח את הצפון ע"י יצירת מרכז ישראלי של מחקר ופיתוח מזון בצפון שיתרום לקידומו.

 

לפני כחודשיים פורסם ב"כלכליסט" כי אריאל ומנכ"ל משרד החקלאות מינו את פרופ' אלי פיינרמן לראש מנהל המחקר החקלאי במכון, מתוך מחשבה שיסייע להם בקידום מהלך העתקת המכון לצפון. אלא שבקבלת פנים במכון וולקני הצהיר פיינרמן כי לאחר שבחן את הדברים הוא מתנגד להעתקתו לצפון וכי מעבר כזה יפגע קשות במכון וולקני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x