$
בארץ

27 אלף שקל לחודש ופטור ממכרז ליועץ לרב הראשי

הממשלה מתבקשת לאשר משרת אמון חדשה לרב הראשי יצחק יוסף. במקביל - סחבת בהתחייבות לבג"ץ למנות סמנכ"לית לבתי הדין הרבניים

שחר אילן 07:5825.01.17

השר לשירותי דת דוד אזולאי מש"ס מבקש מהממשלה אישור למשרה חדשה של יועץ לנשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים, הרב יצחק יוסף, הוא הרב הראשי הספרדי. שכר היועץ יהיה 27 אלף שקל ועלות שכרו השנתית קרוב ל־400 אלף שקל. כן מבקש אזולאי שתפקיד היועץ יוגדר כמשרת אמון פטורה ממכרז, מה שיקל על מינוי מקורב.

 

הבקשה הועלתה ביום חמישי שעבר לדף "החלטות הממשלה ללא ישיבה" באתר משרד ראש הממשלה. הצעות שמועלות לדף זה הופכות להחלטת ממשלה אם אף אחד מהשרים אינו מגיש הסתייגות בתוך שבוע, כלומר עד מחר, יום חמישי.

 

בדברי ההסבר להצעת ההחלטה נאמר שעל המועמד "להתאים את עצמו, להיות שלם עם דרכו של נשיא בית הדין הרבני הגדול, השקפת עולמו והילך מחשבתו". כיוון שהרב יוסף מזוהה יותר מכל עם דרכו של אביו המנוח, מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף, המשפט הזה מאפשר לפסול בעצם כל אדם שאינו מזדהה עם דרך זו.

 

הרב הראשי יצחק יוסף הרב הראשי יצחק יוסף צילום: אלכס קולומויסקי

 

בדברי ההסבר להצעת ההחלטה נטען ש"בשל התפקידים הרבים המוטלים על נשיא בית הדין הרבני הגדול והחשיבות בעניינם, הוא נדרש לסיוע בריכוז המידע והנתונים מגורמים בלשכתו ומחוצה לה, בקביעת הנחיות עבודה, בסמכויות מינהליות הנוגעות לבתי הדין הרבניים, בתיאום עמדות מול גורמי חוץ וכן בניהול בקרת ביצוע על החלטות".

 

מינוי היועץ לרב יוסף נראה בעייתי עוד יותר על רקע הסחבת שנוקטת מערכת בתי הדין הרבניים במימוש התחייבותה לבג"ץ למנות אשה לתפקיד סמנכ"ל לבתי הדין הרבניים. בנובמבר הודיעה המדינה לבג"ץ בתשובתה לעתירת כמה ארגונים בהם "מבוי סתום", ארגון הפועל למען מסורבות גט, כי "משרדי הממשלה עוד לא הצליחו להגיע להסכמות על המינוי". המשנה לנשיאת בית המשפט העליון השופט אליקים רובינשטיין כתב בתגובה: "פשוט לא ייאמן. לא ניתן היה להגיע להבנה בעניין מינוי אשה לסמנכ"לית לבתי הדין הרבניים, שהוצהר עליו בפנינו וראינו זאת כהתחייבות. הנושא נגרר משל היינו עוסקים במאמצי השלום עם השכנים".מנכ"לית "מבוי סתום" בתיה כהנא דרור קראה אתמול לשרי הממשלה למנוע את אישור ההחלטה. לדבריה, "אם יש תקן ליועץ בכיר, ודאי אמור להימצא תקן לסמנכ"לית שיהווה תיקון גדול לאפליה רבת־שנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x