$
בארץ

אושר לקריאה שנייה ושלישית: מענק לידה גם על לידות בבית

ועדת העבודה של הכנסת אישרה את הצעת החוק של ח"כ תמר זנדברג. עד היום קבע החוק שהביטוח הלאומי ישלם המענק רק על לידות שבוצעו בבתי חולים. קבלת המענק תותנה בתצהיר של יולדת או רופא

שחר אילן 11:5924.01.17

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה הבוקר (ג') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ תמר זנדברג (מרצ), לפיה מענק לידה לאומי יינתן גם עבור לידות בית. עד היום קבע החוק שהביטוח הלאומי ישלם המענק רק על לידות שבוצעו בבתי חולים. עם זאת, קבלת המענק על לידות בית תותנה בכך שמיילדת או רופא יאשרו בתצהיר שהלידה התקיימה לפי הוראות משרד הבריאות. כעת נותרו רק ההצבעות במליאה בקריאה שנייה ושלישית כדי שהחוק יאושר סופית.

 

מענק הלידה נע 1,750 שקלים לילד הראשון ל-525 לילד שלישי ואילך. עלות הצעת החוק מוערכת בכ-1.4 מיליון שקלים בשנה. עם זאת, אין נתונים בדוקים על מספר לידות הבית בישראל. בתשובה לשאלת מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו), העריכה עו"ד טל נשרי ממשרד הבריאות כי בישראל מתבצעות 800 לידות בית בשנה. לעומתה, ציינו נציגי המוסד לביטוח לאומי כי באופן רשמי נרשמו 426 לידות בית בשנת 2016.

ח"כ תמר זנדברג. "לא צריך להיות קשר בין המענק למקום הלידה" ח"כ תמר זנדברג. "לא צריך להיות קשר בין המענק למקום הלידה" צילום: אוהד צויגנברג

 

יוזמת החוק ח"כ זנדברג אמרה בדיון: "מענק הלידה ניתן למשפחה עבור הוצאות ראשוניות בעקבות הלידה, ולא צריך להיות לו קשר למקום הלידה".

 

עו"ד אורטל יונה מלשכת עורכי הדין אמרה לעומת זאת ש"קשה לי עם התניה של תצהיר של רופא או מיילדת. אם רוצים לתקן עוול, צריך ללכת עם זה עד הסוף. חופש הבחירה של האישה חייב להישמר. אם המדינה רוצה לעודד נשים ללדת בבתי חולים ולא בבית, יש אמצעים אחרים לעשות את זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x