$
בארץ

מסתמן: רוב בוועדת המשנה החשאית לפרסום דו"ח המבקר על צוק איתן

שניים משלושת נציגי הקואליציה בוועדה, ח"כ מירב בן ארי מכולנו ויו"ר ועדת החינוך של הכנסת יעקב מרגי מש"ס, הבהירו שיצביעו על פי שיקולים מקצועיים ולא קואליציונים. "כשמדובר במשפחות שכולות, לא מכניסים שיקולים פוליטיים"

שחר אילן 22:3122.01.17

מסתמן רוב בוועדת המשנה החשאית של הכנסת לאישור דו"ח צוק איתן לפרסום. שניים משלושת נציגי הקואליציה בוועדה, ח"כ מירב בן ארי מכולנו ויו"ר ועדת החינוך של הכנסת יעקב מרגי מש"ס, הבהירו היום (א') שיצביעו על פי שיקולים מקצועיים ולא קואליציונים. בן ארי אף הבהירה שכיוון שהמבקר תומך בפרסום, גם היא תומכת. את תגובת הנציג השלישי, יו"ר הקואליציה דוד ביטן מהליכוד, לא ניתן היה בינתים להשיג. שני החברים הנוספים בוועדה הם נציגי האופוזיציה.

 

ח"כ מירב בן ארי מכולנו אמרה ש"הצנזורה כבר אישרה, אין פה בעיה של ביטחון המדינה. חוות הדעת של המבקר היא לפרסם ואני תומכת בזה. ביושרה הפנימית שלי אני לא יכולה להכניס לעניין הזה שיקולים פוליטיים. בטח כשמדובר במשפחות שכולות לא מכניסים שיקולים פוליטיים". לדבריה, אין בעניין הזה משמעת קואליציונית. "זה לא הצעת חוק ולא תקציב. זה עניין מקצועי נטו. אני מאוד חדה ולא מוכנה לוותר בעניין הזה": בן ארי ציינה שלפחות עד כה לא הופעלו עליה לחצים לא לפרסם את הדו"ח.

 

מרגי אמר ש"אם נציגי הצנזורה והשב"כ יאמרו שאין בעיה לשחרר את הדו"ח, נשחרר אותו. גם אם תהיה משמעת קואליציונית, אם אין בעיה ביטחונית, אז זה לא מה שיעמוד לנגד עיני. אמרתי מהתחלה שאין שיקולים פוליטיים על חשבון ביטחון המדינה. ואם זכות הציבור לדעת לא פוגעת בעניין הזה בביטחון המדינה - אז צריך לשחרר את הדו"ח".

 

מבקר המדינה יוסף שפירא, וברקע בית באשקלון שנפגע מטיל במהלך צוק איתן מבקר המדינה יוסף שפירא, וברקע בית באשקלון שנפגע מטיל במהלך צוק איתן צילום: רויטרס, עומר מסינגר

 

מוקדם יותר הערב הביעו חשש כבד באופוזיציה מנסיונות של הקואליציה לצנזר את דו"ח מבקר המדינה בנושא צוק איתן. זאת, לקראת הדיונים הצפויים בימים הקרובים בוועדת המשנה של הוועדה לביקורת המדינה לביטחון, יחסי חוץ וקשרי מסחר בינלאומיים, בשאלה האם להטיל חיסיון על חלקים מהדו"ח. ח"כ עופר שלח מיש עתיד הסביר את החששות בלחצים שנתניהו הפעיל לדבריו על המבקר במהלך הכנת הדו"ח. עוד טוענים באופוזיציה שהמבקר עצמו הביע חשש מנסיונות לצנזר את הדו"ח.

 

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה, אמרה: אני רואה חשיבות עליונה בפרסום דו"ח צוק איתן במלואו בהקדם האפשרי ועל כן אכנס את ועדת המשנה באופן מיידי להצבעה"לדבריה, "יש לנו מחויבות לתושבי ישראל והמשפחות השכולות שמחכים לקבל תשובות, לכן נצביע כמה שיותר מהר". אלהרר הביעה "תקווה וציפייה שארבעת חברי הוועדה הנוספים ישימו לנגד עיניהם את טובת הציבור וימנעו מהצבעה שאינה עניינית ומקצועית".

 

ח"כ קארין אלהרר, יש עתיד, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ קארין אלהרר, יש עתיד, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה

 

ועדת משנה של הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת תדרש להחליט בימים הקרובים האם להטיל חיסיון על חלקים מדו"ח צוק איתן. מבקר המדינה יוסף שפירא העביר היום (א') ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד את הפרק בדו"ח, העוסק ב"תהליכי קבלת החלטות בקבינט בנוגע לרצועת עזה לפני מבצע צוק איתן ובתחילתו".

 

פרק אחד מתוך שלושה

 

זהו אחד מתוך שלושה פרקים שכלולים בדו"ח "צוק איתן" (פרק נוסף על מיגון העורף כבר פורסם). שני הפרקים הנוספים שיועברו לאלהרר בימים הקרובים עוסקים בהתמודדות עם איום המנהרות ובפעילות צה"ל בהיבטים של הדין הבינלאומי. בפרק הזה בודק המבקר את יישום המלצות ועדת טירקל השנייה בנושא פעילות צה"ל על פי הדין הבינלאומי. לאחר גל השריפות פרסם המבקר פרק נוסף בדו"ח צוק איתן, העוסק בהגנת העורף.

 

המבקר אינו מבקש הטלת חיסיון. להיפך, הוא מעביר את הפרקים כפי שלדעתו הם אמורים להתפרסם ולאחר שהם קיבלו אישורים ביטחוניים. העברת הדו"ח היא חלק מההליכים החיוניים לפני פרסום דו"ח בנושא ביטחוני. עם זאת, ועדת המשנה לביטחון, יחסי חוץ וקשרי מסחר בינלאומיים, כמו כל ועדות הכנסת, היא פורום פוליטי שבו רוב לקואליציה. ממילא, יתכן שיתעוררו בה מחלוקות לגבי הדו"ח הטעון. הדיון בפרק בנושא תהליכי קבלת ההלטות ייערך כבר ביום שלישי הקרוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x