$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הפרמטר החדש לבונוס: שיעור הנשים בתפקידים בכירים

חוזר ששלחה רשות החברות קובע כי שיעור הנשים בהנהלה יילקח בחשבון בחלוקת בונוסים למנכ"לים. המטרה: הגדלת מספר הנשים בתפקידים בכירים

אסנת ניר 07:1219.01.17

מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב הפיץ חוזר שקושר בין הבונוסים למנכ"לי החברות לשיעור הנשים בתפקידים בכירים בחברות. לפי החוזר, לקריטריונים שקובעים אם מנכ"ל החברה יקבל בונוס בסוף השנה ומה יהיה גובהו, שכוללים בין היתר עמידה ביעדים שהוגדרו מראש, יתווסף קריטריון בדמות שיעור הנשים בתפקידים בכירים.

 

לפי מודל התמריצים החדש שהחוזר מפרט, על הדירקטוריונים של החברות הממשלתיות לאמץ בתוך 60 יום את אחד מהצעדים שמציעה רשות החברות, ובהם קביעת יעדים תלת־שנתיים לקידום נשים לעמדות בכירות והקמת ועדה קבועה לשילוב אוכלוסיות, שלפחות מחצית מחבריה יהיו נשים, שתהיה אחראית על מינויים של לפחות שלושה מחברי הדירקטוריון. כמו כן, קובע החוזר כי מחצית מחברי ועדות האיתור בחברות הממשלתיות יהיו נשים. במידה שדבר זה לא יתאפשר, יהיה על החברות למנות לוועדת האיתור לפחות אישה אחת בתפקיד בכיר. בנוסף, על החברות לוודא כי לנשים יש ייצוג משמעותי בקרב המועמדים לכל תפקיד שהוא בחברה.

 

 

מטרת המהלך היא לעודד את הגדלת ייצוגן של נשים בחברות הממשלתיות בכלל ובתפקידים בכירים בפרט, שכן אי־השוויון בין גברים לנשים בחברות הממשלתיות גבוה במיוחד. מבין כל החברות הממשלתיות בסיווג 8‑10 אין אף לא מנכ"לית אחת ויש רק 4 נשים בתפקיד יו"ר. גם בקרב העמדות הבכירות (תפקידי ראשי אגפים ומעלה) ישנן רק 69 נשים, בעיקר בתפקידים הנחשבים נשיים (כמו מבקרות פנים ויועצות משפטיות), לעומת 296 גברים שממונים לתפקידים העוסקים במקצועות הליבה של החברות.

אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות

 

החוזר נשלח על רקע תלונות וטענות חוזרות מצד גופים שונים ולפיהן ישנו היעדר ייצוג בולט לנשים בעמדות בכירות בחברות הממשלתיות. תלונות אלו הגיעו לשיא בדו"ח בנושא ייצוג נשים בתפקידים בכירים בשירות המדינה שפרסם מבקר המדינה יוסף שפירא ב־2014. לפי הדו"ח, נכון לדצמבר 2012 לא מכהנת אפילו אישה אחת בתפקיד מנכ"ל ב־68 החברות הממשלתיות שנסקרו. מאז פרסום הדו"ח פועלת רשות החברות לשיפור המצב. באוגוסט האחרון אף שלח יוגב מכתב נזיפה לחברות הממשלתיות ובו קרא לפעול לשינוי המצב. מאמצי הרשות הובילו לשיפור משמעותי בעיקר בנבחרת הדירקטורים, שבה 45% נשים.

 

יודפת אפק-ארזי יודפת אפק-ארזי

 

"הרשות תבצע מעקב אחרי החברות שעומדות ביעדים ותפרסם את שמות החברות, ההנהלות והדירקטוריונים שיאמצו את החוזר", סיפרה יודפת אפק ארזי, סגנית בכירה למנהל הרשות המובילה את הפרויקט. "המטרה היא לגרום להנהלות החברות הממשלתיות לפעול בצורה אקטיבית עד להשגת המציאות הרצויה, בה נראה ייצוג שוויוני לנשים בדרגי הניהול הבכירים וננפץ את תקרת הזכוכית הקיימת".

 

"עמדנו ביעד להגדלת מעורבות נשים בדירקטוריונים ועתה אנו עוברים להנהלות. היעד שלנו הוא לראות נשים שיושבות על כיסא המנכ"ל בחברות הממשלתיות ולהגדיל את מספר הנשים בתפקידי ניהול בחברות עצמן עד שנגיע ל־50%", הוסיף יוגב. לדברי מנהלת רשות החברות, "מחקרים מוכיחים שהנהלה מגוונת שכוללת נשים מביאה להשפעה חיובית על ביצועי החברה ולהצלחה עסקית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x