שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דו"ח המבקר

מבקר המדינה בדו"ח על קק"ל: חשד לפלילים בהעברת כספים למכללת שנקר

החשדות עוסקים בקק"ל - ולא באנשי שנקר; בפרשה מעורבים היו"ר לשעבר אפי שטנצלר והיו"ר העמית לשעבר אלי אפללו; שנקר: "המכללה קיבלה תרומה מקק"ל להנצחתו של הנדיב הלא ידוע יצחק לייב גולדנברג. הפנייה נעשתה ואושרה בצינורות המקובלים"

שחר אילן 16:0018.01.17
מבקר המדינה יוסף שפירא העביר ליועץ המשפטי לממשלה חשדות לפלילים בקרן הקיימת לישראל בנוגע לפרשת שנקר. בפרשה מעורבים יו"ר קק"ל בעבר, אפי שטנצלר מהעבודה, היו"ר העמית של קק"ל לשעבר, אלי אפללו מקדימה, ועוזר היו"ר דאז. שפירא מדגיש שהחשדות עוסקים באנשי קק"ל ולא באנשי שנקר. במסגרת פרשה זו נמחקה באופן מסתורי פסקה ממכתב שנשלח למכללת שנקר ההגבלה שלפיה הקצבה בסך מיליון שקל תאושר רק בכפוף לתרומה. אחר כך נעשה ניסיון להכשיר את העברת הכספים ולהעלים את המידע לגבי המחיקה.  

סעיף 14ג' לחוק מבקר המדינה קובע: "העלתה הביקורת חשש למעשה פלילי, יביא המבקר את הענין לידיעת היועץ המשפטי לממשלה". המבקר כותב בדו"ח שהגיש היום (ד') כי "נעשו פעולות בלתי תקינות בקק"ל בשנת 2014 שיש חשש שמטרתן הייתה להעביר מיליון שקל לפרויקט זה. חשש זה לא ניתן לאשש עד תום בכלים העומדים לרשות משרד מבקר המדינה".

 

יוסף שפירא, מבקר המדינה. "חששות שלא ניתן לאשש עד תום בכלים העומדים לרשות משרד מבקר המדינה" יוסף שפירא, מבקר המדינה. "חששות שלא ניתן לאשש עד תום בכלים העומדים לרשות משרד מבקר המדינה" צילומים: אלכס קלומויסקי, דוד הכהן

 

בפברואר 2014 אישרה ועדת הפרויקטים העליונה של קק"ל את השתתפות הקרן בפרויקט שיפוץ והקמה של אגף לתואר שני בהנדסת תעשיה וניהול במכללת שנקר. האגף הוקם במבנה היסטורי של נדבן שתרם רבות לקק"ל. עלות הפרויקט הוערכה ב-2.2 מיליון. מתוכם הסכימה הוועדה לממן מיליון שקל, בתנאי שתימצא תרומה.

באוגוסט 2014 שלחה לשכת יו"ר הקרן שטנצלר מסמך התחייבות לנשיאת שנקר, יולי תמיר, עליו חתמו הוא ואפללו. מההתחייבות נמחק המשפט: "הפרויקט ימומן 100% מתרומה". בכך חייב המסמך את קק"ל בהיקף של מיליון שקל, גם אם לא תמצא תרומה. באופן חריג ההתחייבות המתוקנת נשלחה רק לתמיר ולא לרשימת המכותבים הקבועה, שכוללת בכירים רבים בקק"ל.

 

עוזר היו"ר מסר למבקר כי כל מה שעשה היה בהוראת שטנצלר ואפללו. אפללו מסר שלא ידע על השינוי בנוסח ההתחייבות וחתם עליה עמו על מאות התחייבויות אחרות. שטנצלר מסר כי ועדת הפרויקטים החליטה לממן את הפרויקט מכספי קק"ל ולא מתרומה. הוא מעריך שהמשפט נמחק מההתחייבות כיוון שבלשכתו גילו את הטעות. עוזר היו"ר טען שההנחיה לשלוח את המכתב רק לשנקר ניתנה על ידי היו"רים. שניהם מכחישים.

 

המבקר מסכם כי "בתגובותיהם על ממצאי הביקורת מסרו יו"ר קק"ל לשעבר, עוזר היו"ר לשעבר והיו"ר העמית לשעבר, גרסאות שונות והסברים שונים להתרחשויות, בד בבד עם הטלת האחריות זה על זה או על צד שלישי. הסבריהם - שאינם מציגים תמונה מלאה ואינם נתמכים במסמכים כלשהם, לעתים אף אינם עולים בקנה אחד עם המסמכים שבידי הביקורת".

 

שטנצלר מגדיר בתגובה את הודעת המבקר על העברת פרשת שנקר למשטרה תמוהה ובלתי ניתנת להסבר בדו"ח עצמו. לדבריו, "אין למי מגורמי קק"ל - עובדיה או נבחריה - שום קשר ו/או תועלת אישית מפרויקט זה". מדובר בפרויקט שהנציח את גדול תורמי קק"ל אותו הוא מגדיר "הנדיב הבלתי ידוע" יצחק לייב גולדברג. "קק"ל יכולה להתגאות שסוף סוף הנציחה אותו". הוא טוען שההחלטה התקבלה בשיתוף כל השדרה הניהולית של הקרן.

 

ממכללת שנקר נמסר: "שנקר קיבלה תרומה מקק"ל להנצחתו של הנדיב הלא ידוע יצחק לייב גולדנברג. הפנייה נעשתה ואושרה בצינורות המקובלים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x