$
בארץ

דו"ח המבקר

מנכ"ל קק"ל היוצא מאיר שפיגלר התעלם מתלונה חמורה על ניגוד עניינים

הדו"ח שלו מחכה ועדת גילאור להכרעה האם שפיגלר ימונה למנכ"ל הביטוח הלאומי: המבקר חשף כי חבר דירקטוריון קק"ל ומ"מ ראש עיריית עכו לחץ להגדלת תקציבים לפרויקט בעירו, שפיגלר ויו"ר קק"ל שטנצלר התעלמו - ואף העירו למנהל שהתלונן. בנוסף, הוא קיים פגישות רבות לגבי מימון פרויקטים שלא תועדו ולא ניתן לדעת מה סוכם בהן; ועדה בראשותו מימנה פרויקט בבי"ח איכילוב תוך חריגה מסמכות

שחר אילן 16:0418.01.17

המנכ"ל היוצא של קק"ל מאיר שפיגלר, קיים פגישות וסיורים רבים עם גורמי חוץ בהם ראשי רשויות מקומיות לגבי מימון פרויקטים, ללא תיעוד ודיווח. לכן לא ניתן לדעת מה סוכם במהלכם. בכמחצית מהסיורים לא השתתפו גורמים מקצועיים, בניגוד לנוהג בקק"ל. כך עולה מדו"ח מבקר המדינה בנושא קק"ל שפורסם היום (ד'). כן קבע המבקר כי שפיגלר לא עשה דבר לטיפול בתלונה חמורה של אחד העובדים נגד חבר דירקטוריון על ניגוד עניינים. בנוסף, ועדה בראשות שפיגלר החליטה לממן פרויקט בבית חולים איכילוב בניגוד לכללים ותוך חריגה מסמכות.

 

שפיגלר עזב את קק"ל על רקע מערכות יחסים עכורות בינו לבין היו"ר דני עטר, חברי הדירקטוריון וועד העובדים.

 

לפרק העוסק בו חשיבות רבה, במיוחד משום שהוא מונה לאחרונה לתפקיד הבכיר עוד יותר של מנכ"ל הביטוח הלאומי וממתין להחלטת ועדת גילאור לבחינת מינויים בכירים. פרסום הדו"ח יאפשר לחברי הוועדה להחליט האם הוא מהווה סיבה לפסול את המינוי. הממצאים אחרים של הדו"ח על חלוקת מיליארד שקל ללא כל פיקוח קריטריונים ותעוד, מופנים ביחוד אל הדרג הפוליטי ולא אל המנכ"ל היוצא.

המבקר מציין שהעביר ליועץ המשפטי לממשלה ממצאים העוסקים בקק"ל. ככל הידוע מדובר בפרשת עסקת פארק השרון (חיריה), שאליה קשור שפיגלר, אך נושא זה פוצל מהדו"ח הנוכחי.

 

מאיר שפיגלר, מנכ"ל קק"ל היוצא מאיר שפיגלר, מנכ"ל קק"ל היוצא צילום: ארכיון קקל

 

לאחר כניסתו לתפקיד ב-2013 קיים שפיגלר 22 סיורים, רובם ברשויות מקומיות. בחלקן עלו בקשות תמיכה בפרויקטים. מבקר המדינה גילה ששפיגלר קיים 12 מ-22 הסיורים לבדו ללא גורמים מקצועיים. לא הוכנו סיכומים בכתב ל-20 מ-22 הסיורים. "לכן לא ניתן לדעת אילו פרויקטים נדונו בהם ומה נאמר וסוכם לגביהם במהלך הסיורים". מתוך 26 פגישות שקיים שפיגלר עם ראשי רשויות במשרדי קק"ל לא תועדו 25. שפיגלר גם לא דיווח להנהלת קק"ל על הסיורים והפגישות. המבקר קובע כי "היעדר תיעוד עלול לפתוח פתח להשפעתם של שיקולים לא ענייניים על תהליך קבלת ההחלטות".

 

שפיגלר ענה למבקר ש ש"למיטב זכרוני לא ניתנו הבטחות כלשהן למי מהמשתתפים. הובהר לכל המשתתפים שכל החלטה תצא אל הפועל אך ורק על פי הכללים והנהלים של הקק"ל". לדבריו, כיוון שלא ניתנו הבטחות גם לא היתה סיבה להוציא סיכומים בכתב.

 

דו"ח המבקר חושף גם את העובדה שחבר דירקטוריון קק"ל ומ"מ ראש עיריית עכו זאב נוימן לחץ, תוך ניגוד עניינים, להגדלה וזירוז של תקציבים לפרויקט הגן הבוטני הים תיכוני בעיר. המבקר קובע כי יו"ר קק"ל לשעבר אפי שטנצלר ומנכ"ל קק"ל מאיר שפיגלר התעלמו מתלונות של מנהל החטיבה על לחציו הבלתי תקינים של נוימן "למרות חומרת הדברים". שפיגלר אף העיר למתלונן על שפנה למבקר המוסדות הלאומיים.

 

ועדת המאצ'ינג של קק"ל בראשות שפיגלר אישרה בניגוד לכללים ותוך חריגה מסמכות, הגדלת חלקה של הקרן הקיימת בפרויקט הקמת גן בבית החולים איכילוב ב-1.6 מיליון שקל, כך שהעלות הכוללת הסתכמה ב-5 מיליון שקל. מלכתחילה הפרויקט לא היה זכאי לכל תקציב, כיוון שהקק"ל נותנת עדיפות לנגב ולגליל. המבקר קובע שבפרוייקט היו "שרשרת החלטות החורגות בזו אחר זו באופן בוטה ומשמעותי מהסיכומים ומתהליכי העבודה המקובלים בקק"ל, בכל אלה יש משום פגיעה קשה בהליכי ההחלטה המחויבים". שפיגלר ענה למבקר שההליך נעשה בהנחיית ההנהגה הפוליטית, כאשר הוא היה רק חודשיים בתפקיד וטרם הכיר את הכללים.

 

שפיגלר מסר בתגובה לדו"ח כי "עיקרי הממצאים נוגעים לתקופה שקדמה לכהונתי כמנכ"ל קק"ל ומתייחסים להתנהלותה הכושלת של ההנהלה הנבחרת, שכידוע איני נמנה עם חבריה. עם כניסתי לתפקיד פעלתי לתיקון מלוא הליקויים שנחשפו בהתנהלות הקק"ל עוד בטרם תחילת ביקורת המדינה וביתר שאת במהלכה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x