$
בארץ

תיק 1000 ותיק 2000: מצאו את ההבדלים

לפי ההדלפות מהמשטרה ומהפרקליטות, לא ברור אם חקירות ראש הממשלה החדשות יסתיימו בכתבי אישום. אבל ברור שזרם המתנות של המיליארדרים מילצ'ן ופאקר לנתניהו והשיחות על הדיל בין נתניהו ומוזס מעוררים מבוכה ציבורית מעיקה

תומר גנון 06:5215.01.17

בשבועות הקרובים, לדברי גורמים במשרד המשפטים, צפויה המשטרה לסיים את החקירות בשתי הפרשות שבהן מעורב ראש הממשלה בנימין נתניהו: פרשת המתנות (פרשה 1000) ופרשת המגעים לעסקה עם מו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס (פרשה 2000). רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו נחקרה ברביעי האחרון בפרשת המתנות. נתניהו ומוזס צפויים להיחקר שוב באזהרה השבוע. החקירה הגלויה בשתי הפרשות נפתחה לפני כשבועיים, בהוראת היועמ"ש אביחי מנדלבליט, לאחר בדיקה מוקדמת של המשטרה שנמשכה יותר מחצי שנה.

 

מנגנון להזרמת סיגרים

 

פרשה 1000 עוסקת במתנות יקרות ערך וטובות הנאה שקיבלו בני הזוג נתניהו מאנשי עסקים לאורך שנים. בין היתר, מדובר בסיגרים, משקאות חריפים וארוחות. בערוץ 2 דווח כי 4–3 אילי הון היו מעורבים בהעברה השיטתית של מתנות לבני הזוג. השמות שהוזכרו הם איש העסקים ארנון מילצ'ן, מפיק הוליוודי ומבעלי ערוץ 10, שאף מסר עדות במשטרה, והמיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר. ברוך קרא דיווח בערוץ 10 כי בידי המשטרה עדויות של האנשים ששימשו כ"אנשי קשר" והיו אחראים על המנגנון להבאת המתנות לבני הזוג. 

  צילומים: יואב דודקביץ', עמית שעל, אי.פי.איי, איי.אף.פי, גטי אימג'ס

 

לפי הפרסומים, השווי המצטבר של המתנות לנתניהו נאמד במאות אלפי שקלים, כ־400 אלף שקל לפי גרסה אחת וכ־600 אלף שקל לפי גרסה אחרת. אחת הראיות שבידי החוקרים, לפי ערוץ 2, היא כרטסת של מילצ'ן עם פירוט רכישת משקאות חריפים בחנות "חינאוי ג'ורג'" בהרצליה בשנים 2012–2010, בסך כ־57 אלף שקל. המשקאות, לפי החשד, הועברו לבני משפחת נתניהו. שרה נתניהו עומתה עם הנתונים, וטענה שלה ולראש הממשלה מערכת יחסים חברית וקרובה עם מילצ'ן, וגם הם מצדם העניקו לו מתנות. אשר לפאקר, לפני כחודש וחצי דיווח ערוץ 10 כי נתניהו נהג להשתמש בביתו של המיליארדר בקיסריה לפגישות, ואילו בנו יאיר התארח בבתיו של פאקר בתל אביב ובחו"ל. בנוסף העניק פאקר כרטיסים להופעה של מי שהיתה בת זוגו, מריה קארי, למשפחת נתניהו ולראש המוסד היום, יוסי כהן. בערוץ 10 דווח כי במסגרת הפרשה נחקר גם חשד שפאקר סיפק לבני הזוג נתניהו ארוחות והטבות נוספות בשווי עשרות אלפי שקלים.

 

"רוצה לדבר עם הג'ינג'י"

 

בפרשה 2000 נחקר חשד שנתניהו הבטיח לפעול לטובת האינטרסים העסקיים של מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון מוזס, בתמורה להבטחה לסיקור אוהד של קבוצת התקשורת כלפיו. החקירה נפתחה לאחר שבטלפון של ראש הסגל לשעבר של נתניהו ארי הרו, שנחקר בפרשה אחרת, נמצאה באקראי תוך כדי חיפוש הקלטה של שיחה בין ראש הממשלה ובין מוזס מ־2014.

 

בסוף השבוע חשף גיא פלג בערוץ 2 ציטוטים נוספים לכאורה מקלטת השיחה בין מוזס לנתניהו. לפי הציטוטים, נתניהו הבטיח למו"ל "ידיעות אחרונות" שיסייע לקידום חקיקה לטובת העיתון. מהפרסומים עולה כי אמר למוזס שאפשר לחוקק חוק לגבי הצרת צעדי החינמון המתחרה, "ישראל היום". וכאשר מוזס שאל במסגרת איזו ועדה תקודם החקיקה, נתניהו השיב: "נקים ועדה מיוחדת".

 

עוד עולה מהפרסום כי השניים שוחחו על "נושא הכמויות", ככל הנראה מספר העותקים שיפיץ "ישראל היום", או כמות המודעות בו. נתניהו ומוזס אף נקבו בשמות פוליטיקאים שיוכלו לקדם את החוק, והזכירו את שר התיירות יריב לוין (הליכוד) ואת ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), שהגיש ערב הבחירות האחרונות את "חוק ישראל היום". הן לוין והן כבל מסרו בשבוע שעבר עדות במשטרה.

 

עוד עולה מהפרסום בערוץ 2, כי נתניהו תיווך לכאורה בין מוזס לקבוצת אנשי עסקים בינלאומיים במטרה שירכשו את "ידיעות אחרונות" או שייכנסו כשותפים. מוזס, לפי התמלילים שפורסמו, לא אהב את הרעיון והדגיש בפני נתניהו שמשא ומתן למכירת הקבוצה ידרוש זמן רב, וכי "אנחנו צריכים לעכשיו משהו יותר מהיר".

מכאן התנהל בין השניים הדין ודברים הבא:

 

מוזס: "מה השורה התחתונה? איך אפשר לעשות את זה מהר?".

נתניהו: "אפשר לחוקק את זה. אני רוצה לדבר עם הג'ינג'י (שלדון אדלסון, בעלי 'ישראל היום'), הוא בעוד שבועיים בארץ".

מוזס: "צריך לראות איך אפשר לעשות משהו שהוא יכול לחיות איתו. לעשות אולי חוק אחר. אני רוצה להקל. לא מחפש להקשות".

נתניהו: "איך?".

מוזס: "בנושא הכמויות שדיברנו. לעשות את זה בפשרה איתו. אני אומר את זה ממקום טוב, לא ממקום רע".

נתניהו: "לדעתי זה לא יהיה בסדר איתו, אבל...".

מוזס: "צריך חוק אחר שיעקוף את הבעיה".

נתניהו: מישהו צריך לבוא עם ההצעה. כבר דיברתי עם מישהו".

מוזס: "עם יריב (השר יריב לוין)?".

נתניהו: "לא עם יריב".

מוזס: "תביא את מי שאתה רוצה. זה לא ענייני. צריך שאיתן כבל יבוא ואיש שלך בכנסת".

נתניהו: "ושאיתן יגיד שאני רוצה להגיע לפשרה. אולי נשכנע אותו (את כבל). שיירד מהחוק הגורף (חוק 'ישראל היום' שקידם כבל)".

מוזס: "לאיזו ועדה בכנסת זה הולך?".

נתניהו: "נקים ועדה מיוחדת".

 

תכתוש? נטפל!

 

בתחילת השבוע שעבר חשף "הארץ" את עצם קיומה של הקלטת. לפי הפרסום בהמשך השבוע של גידי וייץ מהעיתון, מקורבים למעורבים בפרשה אמרו שמוזס הסביר לנתניהו את ההתקפות עליו מצד כלי התקשורת שברשותו בכך שהוא לא יכול לשבת בשקט כאשר ראש הממשלה מבקש להשמיד מפעל חיים משפחתי. נתניהו מצדו הודיע למוזס כי אם "ידיעות אחרונות" יכתוש אותו במערכת הבחירות, הוא יטפל בו. נתניהו הקפיד להוסיף שאת כל פעולות התגמול הוא יעשה במסגרת החוק.

 

בערוץ 10 דווח בליל שישי כי בעלי העיתון היומי "ישראל היום" שלדון אדלסון צפוי להעיד בשבוע הבא במסגרת הפרשה. לפי הפרסום, "עד כה הקפיד נתניהו להרחיק את עצמו מקשר ל'ישראל היום' מאחר שהדבר מהווה לכאורה עבירה על חוקי מימון מפלגות. ואולם, ברגע שנתניהו הוקלט במהלך משא ומתן כזה עם מוזס, יהיה לו קשה לטעון שהיומון הממומן על ידי מקורבו אדלסון פועל כמערכת עיתונאית עצמאית ושאין לו השפעה עליה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x