$
בארץ

המל"ג תשקיע 26 מיליון שקל בקורסים מקוונים

ל"כלכליסט" נודע כי המועצה להשכלה גבוהה תעניק 100 אלף שקל לכל קורס מקוון שיופק במוסדות אקדמיים

ספי קרופסקי 08:2112.01.17

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) אישרה השבוע תוכנית להרחבת היצע הקורסים המקוונים על חשבון לימודים פרונטליים במוסדות האקדמיים בישראל בהשקעה של 26 מיליון שקל.

 

מדובר בחלק מתוכנית למידה דיגיטלית שהחלה בשנה שעברה, כשבתחילה אושר קול קורא ראשון לתשעה קורסים מקוונים באוניברסיטאות ובמכללות שונות. השבוע אושרו קולות קוראים נוספים שנועדו להרחיב את המגמה לעשרות קורסים נוספים, כשלכל מוסד אקדמי יתאפשר להגיש הצעה להמיר קורס הנלמד בו באופן פרונטלי־מסורתי למקוון.

 

ההצעות לקורסים המקוונים יוגשו לוועדה מטעם המל"ג־ות"ת (הוועדה לתקצוב ותכנון), ואם יאושרו, המוסד יקבל תקציב של 100 אלף שקל עבור הפקת הקורס. אם יבחר המוסד להעביר אותם בשפות נוספות לעברית, הוא יקבל תקצוב נוסף מהמל"ג. כל קורס מקוון שכזה יורכב מחבילה הכוללת סרטונים, אנימציות, תרגולים ועוד. פרויקט למידה דיגיטלית הוא רכיב מתוכנית החומש של המל"ג שאושרה בספטמבר 2016 בתקציב של כ־7 מיליארד שקל.

כיתת לימוד (ארכיון) כיתת לימוד (ארכיון) צילום: suno.edu

 

במסגרת התוכנית, המל"ג תאפשר למוסדות להשתמש בשתי פלטפורמות מקוונות: אחת בינלאומית באמצעות אתר הלמידה edX - מוסד ללא רווח מייסודן של אוניברסיטאות הרווארד ו־MIT בארה"ב המתבססת על פלטפורמת "קוד פתוח"; ואחת מקומית באמצעות פלטפורמה הנקראת קמפוס שגם היא מבוססת על edX. בנוסף לסטודנטים, הקורסים המקוונים שיאושרו יהיו פתוחים גם לכל מי שיהיה מעוניין ללמוד אותם. לפי יו"ר הות"ת פרופ' יפה זילברשץ, התוכנית נוצרה מתוך כוונה "לשפר את איכות ההוראה ולהנגישה לרבדים רבים בארץ ובעולם".

 

לקראת יישום התוכנית ערכה המל"ג סקר שממנו עלה כי המובילות בארץ בכמות הקורסים הדיגיטליים הן שתי מכללות, האקדמית הרצוג עם 134 קורסים והאקדמית בית ברל עם 130 קורסים. גם לאוניברסיטת חיפה נרשמה כמות גדולה של קורסים דיגטליים - 114, ואילו דווקא מוסדות ותיקים דוגמת הטכניון, אוניברסיטת תל־אביב והאוניברסיטה העברית נותרו הרחק מאחור עם כ־25 קורסים מקוונים כל אחד.

 

בפרויקט השקיעו תקציבים מיזם "ישראל דיגיטלית" ומשרד החינוך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x