$
בארץ

המדינה השלימה את הנפקת האג"ח ביורו הגדולה בתולדותיה

אגף החשב הכללי באוצר הנפיק היום בבורסת לונדון אג"ח בהיקף של 2.25 מיליארד יורו. הביקושים הסתכמו ב־9.8 מיליארד יורו. זו הפעם הראשונה מזה שלוש שנים שהמדינה מנפיקה במטבע שאינו דולר

עמרי מילמן ואורן פרוינד 19:4711.01.17

אגף החשב הכללי הנפיק היום (ד') אג"ח בלונדון ביורו לאחר שלוש שנים שבהן ההנפקות נעשו בדולרים בלבד. מדובר בהנפקה הכי גדולה שנעשתה אי פעם בשוק היורו, של 2.25 מיליארד יורו: הנפקת אגרות החוב לעשר שנים ב־1.5 מיליארד יורו בריבית קבועה של 1.5% ואגרות חוב ל־20 שנה בהיקף של 750 מיליון יורו בריבית קבועה של 2.375%. בהנפקה האחרונה ביורו מלפני שלוש שנים הונפקו 1.5 מיליארד יורו. הנפקה זו תהיה נקודת ייחוס למשקיעים בחו"ל ביחס לסיכון בישראל.

 

במהלך השבוע ביקרה החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו במספר מוקדים באירופה, ביניהם בגרמניה, בצרפת ובאנגליה, במטרה להכיר להן את הכלכלה הישראלית. הביקושים הסתכמו ב־9.8 מיליארד יורו, אך המדינה נענתה להזמנות בהיקף 2.25 מיליארד יורו בלבד. המשקיעים הם בעיקר מוסדיים גדולים וחזקים, ביניהם מבריטניה, מגרמניה ומשוויץ. גם משקיעים מאסיה נמנים בין המשקיעים. לדברי גורמים במשרד האוצר, זוהי ההנפקה הראשונה לאג"ח במח"מ (משך חיים ממוצע) 20 שנה ביורו.

 

החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו צילום: אלכס קולומויסקי

חתמי ההנפקה, סיטי, מריל לינץ' וברקליס, קיבלו הנחייה מהחשבת הכללית לתת הקצאת יתר של 10% למשקיעים זרים. כך נוצר מצב שבו המשקיעים הישראלים לא קיבלו את כל הביקושים שהזרימו בהנפקה, ואלו נאלצו לרכוש אותם בשוק המשני. מכיוון שזו לא הפעם הראשונה שהחשבת הכללית מעבירה הנחייה מסוג זה, הבנקים הזרים ניצלו את ההגבלה ורכשו סחורה עודפת על מנת למכור אותה למשקיעים ישראלים לאחר מכן במחיר גבוה יותר.

 

בנוגע לטענה זו, אמרו גורמים במשרד האוצר כי לאור כך שהמשקיעים עצמם הם המשקיעים הגדולים באירופה, הם לא רואים ממש לטענה זו. זאת מאחר ואלו לא משקיעים הנתפסים כסוחרים, אלא כאלו המעוניינים כי האג"ח של ממשלת ישראל יהיה חלק מהסל שלהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x