$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מחלוקת על הקפאת המכרז לרכש משותף של גז למפעלים

הממונה על הגבלים מדגישה כי פטור ממכרז יהיה רק מול מאגר תמר, ולא מול חברות לשיווק גז שבאחת מהן שותף נשיא התאחדות התעשיינים

ליאור גוטמן 08:2611.01.17

הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין הגבילה להתאחדות התעשיינים את המכרז לרכישת גז טבעי עבור מפעלים בישראל, כדי שיעשה ממאגר תמר בלבד. כך נודע לכלכליסט.

 

הבקשה המקורית של התעשיינים הוגשה בזמנו לקודמה של הלפרין, פרופ' דיוויד גילה, כשבשטח היה ספק גז בודד לכל המשק - מאגר תמר, ונראה היה שניתן לתת להתאחדות לנהל מולו מו"מ בשם כל המפעלים. אלא שמאז מפת הגז האזורית השתנתה. מאגר לוויתן מתוכנן להיכנס לפיתוח, מאגרי הגז כריש ותנין נמכרו לאחרונה לאנרג'יאן היוונית שהחלה על פי ההערכות בגישושים ראשונים מול לקוחות פוטנציאלים, ומספר חברות שיווק החלו בפעילות. אחת החברות האלה היא שותפות של נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש ומזכ"ל ההסתדרות בעבר ויו"ר התאחדות הכדורגל בהווה עפר עיני. כדי למנוע ניגודי עניינים בין ברוש להתאחדות נבחר משרד עורכי הדין חודק שיהיה חומת מגן של שקיפות מלאה.

 

אלא שעתה מתברר שהממונה רוצה לוודא שהפטור ממכרז שניתן להתאחדות התעשיינים יהיה ממוקד אך ורק ברכישה ממאגר תמר, ולא באפשרויות שיווק אחרות. בסביבת הממונה על הגבלים טוענים כי הפטור ממכרז שניתן להתאחדות התעשיינים מול מאגר תמר - עומד בעינו. ולכן, ככל שהוקפא המכרז, הוא נעשה על ידי ההתאחדות. מבחינת הממונה כל עוד המו"מ ישאר רק מול מאגר תמר, אין מניעה להמשיך אותו.

מימין: נשיא התאחדות התעשיינים ברוש והממונה על ההגבלים הלפרין מימין: נשיא התאחדות התעשיינים ברוש והממונה על ההגבלים הלפרין צילומים: אוראל כהן, תומריקו

 

מאז שהחלה הזרמת הגז לישראל ב־2004, חוברו מפעלים ספורים בלבד מתוך פוטנציאל של כאלף מפעלים. בזמנו נאמד הביקוש המצרפי בתעשייה להיקף של מיליארד מ"ק גז טבעי לשנה ובהיקף כספי מצרפי של כ־200 מיליון דולר. במרץ האחרון כבר יצאה ההתאחדות למכרז במטרה לגבש תמחור למפעלים, בסיוע מתווה הגז הממשלתי שהוריד את המחיר: מ־6.5 דולר ליחידת אנרגיה, לתקרה של 4.7 דולר.

 

מהתאחדות התעשיינים אישרו את עניין הקפאת המכרז ואמרו בתגובה ש"כבר לפני כשנתיים ההתאחדות קיבלה פטור מרשות ההגבלים העסקיים, שאפשר רכש משותף של גז על ידי התעשיינים. אגב הליך המכרז התעוררו שאלות לגבי תכולת הפטור ולאור זאת, פנתה ההתאחדות בשאלה לרשות ההגבלים העסקיים". ככל הידוע נבדקת גם אפשרות שההתאחדות תגבש מפרט מומלץ למפעל בלי לנהל מכרז.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x