$
בארץ

כבל מאשים את משרד התקשורת: מנסה להעלים את הרפורמה בשידורי הספורט

הויכוח עוסק בקביעת המחיר שישלמו הפלטפורמות לערוצי הספורט. נוסח הפשרה קובע שלצדדים יהיו שלושה חודשים למשא ומתן על המחיר. כבל: "פתאם כולם נהיו בעלי עניין. חושבים שמצאו פראיירים". פילבר: "אנחנו יוזמי החוק"

שחר אילן 11:2009.01.17

עימות קשה בין יו"ר ועדת הכלכה איתן כבל למשרד התקשורת והמועצה לכבלים ולווין. כבל האשים את משרד התקשורת בניסיון להעלים את הרפורמה בשידורי הספורט. "פתאם כולם נהיו בעלי עניין. חושבים שמצאו פראיירים". מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר אמר בתגובה שכל מה שעשה הוא להביע תמיכה בעמדת הגוף האחראי שהוא המועצה לכבלים ולווין. היועץ המשפטי של המועצה לכבלים ולוויין עו"ד איתמר חרמון אמר שהתנגדות המועצה נובעת מכך שלא שותפה בתהליך גיבוש נוסח החוק הנוכחי. בשל חילוקי הדעות כבל דחה את ההצבעות על החוק בשבועיים.

 

הרפורמה בשידורי הספורט מיועדת להבטיח מכירת כל ערוצי הספורט לכל פלטפורמות השידור הרב ערוציות (דוגמת HOTYES וסלקום) ולהוריד את מחיר הערוצים לצרכן. לפני כחודש החליט יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל לפצל את הרפורמה מחוק ההסדרים במחאה על הלחצים הכבדים שהפעילו עליו נציגי הפלטפורמות וערוצי הספורט.

 

שלמה פילבר מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר מנכ"ל משרד התקשורת צילום: עומר מסינגר

 

הויכוח עוסק בקביעת המחיר שישלמו הפלטפורמות לערוצי הספורט. נוסח הפשרה שמונח על שולחן הוועדה עכשיו קובע שלצדדים יהיו שלושה חודשים למשא ומתן על המחיר. אם לא יגיעו להסכמה יפנו למועצה לכבלים ולווין שתמנה תוך שבועיים בורר. לבורר יהיה חודש לקבוע מחיר. גם אם אחד הצדדים יערער על החלטת הבורר לבית משפט, תוכל הפלטפורמה להתחיל לשדר את ערוץ הספורט הרלבנטי והמחיר שתשלם עד הכרעת בית המשפט יהיה המחיר שיקבע הבורר. במקרה קביעה שונה של בית המשפט, תהיה התחשבנות לאחור.

 

בשבוע שעבר חידש כבל את הדיונים. אלא שיושבת ראש מועצת הכבלים והלוויין, יפעת בן-חי-שגב, פנתה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, והביעה התנגדות להצעת החוק שלטענתה "גובשה ללא כל דיון או התייעצויות עם המועצה". לדבריה, "ניסוחי החוק לוקים בחוסר הבנה של השוק ומרכיביו והסביבה הרחבה בה הוא פועל". היא טוענת שהחוק קובע למועצה לוחות זמנים בלתי אפשריים ולכן אינו בר מימוש. מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר הודיע לכבל על תמיכתו בעמדת המועצה לכבלים ולווין.

 

לדברי כבל, "פתאום כולם נזכרו שיש להם עניין. מנכ"ל משרד התקשורת נזכר שיש לו עניין בנושא והוא מבקש להקים ועדה חדשה. פתאם מקימים צוותים. יהיה בורקס וגזר.מ נכ"ל משרד האוצר שי באב"ד חברי ביקש ממני לא להצביע כי טרם הספיק לעיין. מועצת הכלים והלוויין נהייתה שליחת מצווה. ואני תוהה מה קרה. מי מושך פה. השחקנים בשוק חושבים שמצאו פה פראיירים. ברור לי שהמשימה (של המעכבים. ש"א) היא לכדרר את העניין לגמרי. המשימה להעלים, למחוק. פתאם התחיל העולם מחדש".

 

מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר מסר בתגובה ש"משרד התקשורת הוא לא בעל עניין אלא מגיש הצעת החוק. נשלח לכבל מכתב מנומס שאומר שיו"ר מועצת הכבלים והלווין היא הגורם המוסמך במשרד התקשורת מתנגד לחלק מהשינויים שנעשו בחוק ולכן אנחנו מבקשים לא להצביע היום כדי לאפשר למשרד לגבש עמדה. עדכנתי את מנכ"ל משרד האוצר טרם שליחת המכתב".

 

ח"כ אילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני אומרת בתגובה ש"התהליך המוצע בחוק הרבה יותר מדי מסורבל אבל נראה שהוא נובע מחוסר היכולת של השחקנים בשוק לנהל משא ומתן". לדבריה יכול להיות שהפתרון צריך להיות בהרחבת מדיניות איסור הבלעדיות על ערוצי הספורט שמחילה המועצה לכבלים ולווין היום על YES ו-HOT גם לפלטפורמות החדשות (סלקום ופרטנר).

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x