$
בארץ

בג"ץ עצר את כחלון: הורה להמשיך בינתיים את הפעלת מכונות המזל של הפיס

הזכיינים טענו כי הפסקת הפעלת המכונות אינה סבירה ודרשו תקופת מעבר של שנה עד ליישומה. בג"ץ הוציא צו ביניים נגד הצעד והורה למשרד האוצר ולמפעל הפיס להשיב לעתירה תוך שלושה שבועות. כחלון: "צר לי מאוד על ההחלטה"

שחר אילן 21:4508.01.17

צו ביניים שהוציא היום בית המשפט העליון מורה להמשיך ולהפעיל את מכונות המזל והגרלות ה-KENO של מפעל הפיס. הצו הוצא בעתירת זכייני מפעל הפיס שהוגשה אתמול. בעתירה הם מבקשים מבג"ץ להורות על תקופת מעבר עד להפסקה המוחלטת של פעילות מכונות המזל וה-KENO בטענה לפגיעה קשה בפרנסתם ואי סבירות של ההחלטה על הפסקת מיידית של פעילותם. צו הביניים תקף עד להודעה חדשה. כן הורה בג"ץ למשרד האוצר ולמפעל הפיס להשיב לעתירה עד 29 בינואר 2017.

 

רפורמת ההימורים החוקיים בישראל נכנסה לתוקפה ביום ראשון שעבר ובמסגרתה שונה היתר ההימורים של מפעל הפיס ולא כולל עוד קיום הגרלות קינו (KENO) והפעלת מכונות מזל. הבוקר עתרו זכייני מפעל הפיס, באמצעות עו"ד רות ברק, לבג"ץ נגד שר האוצר משה כחלון ומפעל הפיס, בבקשה שיורה על תקופת התארגנות ומעבר של כשנה עד להפסקה של פעילות מכונות המזל והגרלות הקינו.

 

מכונות מזל של מפעל הפיס (ארכיון) מכונות מזל של מפעל הפיס (ארכיון) צילום: מיכאל קרמר

 

על פי העתירה, ההגרלות האלקטרוניות של מכונות המזל והקינו פעלו למעלה מעשור ומהוות את עיקר פרנסתם של מאות זכייני פיס. הזכיינים לא קיבלו תקופת הכנה מוקדמת והם למדו על הכוונה להפסיק את ההגרלות האלו אך ורק מהתקשורת. את ההודעה הרשמית קיבלו הזכיינים רק ביום הפסקת הפעילות לפני שבוע.

 

עוד טוענים הזכיינים כי הפסקת הגרלות הפיס מהווה אפלייה לעומת הגרלות מרוצי הסוסים של הטוטו שבינתיים נמשכות. נושא הפסקת מרוצי הסוסים נדון רק בימים אלה בועדת הרפורמות של הכנסת במסגרת חוק הרפורמה בהימורים בספורט.

 

העותרים מציינים כי מפעל הפיס אסר על הזכיינים שמפעילים את מכונות המזל והגרלות ה-KENO למכור כל מוצר אחר בחנות. בעקבות הגבלות אלו הזכיינים הפסיקו למכור מזון, ממתקים ועוד ועסקיהם נשענים אך ורק על ההגרלות שחלקן הופסקו. רבים מהזכיינים מעסיקים עובדים אשר ללא הודעה מוקדמת לא יכלו לחפש מקום עבודה חלופי.

 

הנציגות הארצית של זכייני הפיס ברכה על החלטת השופטים. לטענתה, "המרוויח העיקרי מהפסקת מכנות המזל בבת אחת הוא העולם התחתון. המהמרים נעים בכמויות אדירות אל תחנות ההימורים הלא חוקיות, כולל תחנות חדשות שנפתחו בימים האחרונים, מבלי שהמדינה נערכה לכך. הכסף של המהמרים ממשיך לזרום אבל במקום למפעל הפיס לבניית כיתות, הוא מוזרם לכיסם של כרישי הפשע של העולם התחתון. האוצר אולי רצה להציל את המהמרים אבל הוא גורם להם לשקוע עמוק יותר בבוץ עם הלוואות שמקבלים המהמרים בחופשיות מהשוק האפור".

 

כחלון: "אין לי ספק שנשכנע את השופטים שאין מקום למכונות ההימורים"

 

שר האוצר ויו"ר מפלגת כולנו משה כחלון מסר בתגובה להחלטת בג"צ לאפשר את המשך פעילותן של מכונות המזל: "צר לי מאוד על החלטת בג"צ. עם זאת, אין לי ספק שנצליח לשכנע את השופטים כי בחברה מוסרית וערכית אין מקום למכונות הימורים שממומקות באיזורים החלשים של החברה הישראלית והורסות משפחות וחיים של אנשים. נמשיך להיאבק בכל כוחנו למיגור התופעה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x