$
בארץ

סוף ל"בית ספר פיס": מגבלות על שיווק ופרסום מפעל הפיס

האוצר ומפעל הפיס הגיעו לסיכומים שיאפשרו לחדש את היתר הפעילות; הם כוללים הפסקה מיידית של פעילות 500 מכונות המזל, הגבלות על משחק הקינו, וכן על התוכן הפרסומי של הפיס ושיווק המותג במוסדות החינוך

עמרי מילמן 19:3003.01.17

לאחר שהושגו הבנות הערב (ג'), משרד האוצר צפוי לחדש היתר הפעילות של מפעל הפיס לחמש השנים הבאות - זאת אחרי הארכה זמנית בלבד שניתנה במוצאי שבת בעקבות המחלוקות בין הצדדים. במסגרת ההיתר החדש הופסק השימוש ב-500 מכונות המזל באופן מיידי, זאת למרות בקשתו של מפעל הפיס לעשות זאת באופן הדרגתי כדי לצמצם את הפגיעה בזכיינים ואת ההסטה לטובת הימורים לא חוקיים. במקביל, התקבלו הגבלות משמעותיות על פרסום ושיווק מפעל הפיס, כולל איסור על שיווקו במוסדות חינוך.

 

המחלוקת התמקדה בימים האחרונים על האפשרות לרכוש משחקים של הפיס והלוטו באינטרנט כפי שפועל היום הטוטו, אולם בקשה זו לא אושרה על ידי האוצר.

 

 

 

עוד הוחלט כי משחקי הקינו יעברו לפעול במתכונת מצומצמת, מ-24 משחקים ביום ל-8 משחקים ביום ולרשויות עם מדד סוציו אקונומי 6 ומעלה (כלומר בעלות דירוג גבוה). בנוסף, 25% מתחנות הפיס הפרוסות היום ברשויות שבמצב סוציו אקונומי 1-4 (בעלות דירוג נמוך) יעברו לרשויות שדירוגן 5-10. מפעל הפיס נדרש להגיש תוך חצי שנה תוכנית פריסה חדשה של תחנות ההימורים, בהתאם לאופי האוכלוסייה באזור.

 

 צילום: דניאל דה אלבי

 

האוצר, כרגולטור של מפעל הפיס, קבע מגבלות שאמורות להביא אותו "לסטנדרטיים בינלאומיים של ממשל תאגידי" כמו למשל הגבלת כהונת דירקטורים.

 

טפסים עם אזהרות 

 

היתר הפעילות החדש קובע גם מגביל את התוכן הפרסומי של מפעל הפיס. בדרישה הראשונית רצו להגביל את השימוש בדמויות אנימציה אולם בסוף באוצר צמצמו את ההגבלה על התוכן הפרסומי. עוד נקבע כי מפעל הפיס יחויב להדפיס טפסי משחק חדשים עם אזהרות, ויפרסם אזהרות זהות בכל פרסומת באמצעי התקשורת. במידה שמפעל הפיס לא יעמוד בתנאים אלו, הוא לא יוכל לשווק או למכור משחקים. הגבלה נוספת היא כי לא יהיה פרסום בין השעות 15:00-21:00 בפלטפורמות הטלוויזיה והרדיו וכן הגבלות מהותיות על התוכן שמותר למפעל הפיס לפרסם. כמו כן, אוסר ההיתר על שיווק מותג הפיס במוסדות חינוך המיועדים לקטינים - לא עוד "בית ספר פיס", "גן פיס" וכדומה.

 

בנוסף, במסגרת ההיתר נקבעה הפחתה לעמלות לזכיינים ומשווקים אזוריים שצפוייה להגדיל את הכנסות מפעל הפיס. מטרת המהלך היא לצמצם את הגידול בשוק ההימורים. לפי הוועדה לייעול שוק ההימורים שהוקמה באוצר מחזור ההכנסות של מפעל הפיס גדל ביותר מ-70%: מ-3.9 מיליארד שקל בשנת 2008 ל- 7.3 מיליארד שקל בשנת 2016. אולם התכנון המקורי להגביל את הצמיחה השנתית של מפעל הפיס ל-2.7% בוטל בסופו של דבר.

 

עוד סוכם בין מפעל הפיס למשרד האוצר כי הנתח בתקציב המממן את המלגות ואת נושאי התרבות יוגבל ל-108 מיליון שקל, ויתר הרווחים יתחלקו חצי בחצי בין הרשויות המקומיות לבין תקציב בניית כיתות וגני ילדים (שמחליף למעשה את מימון המדינה למטרה זו).

 

עוד נקבע כי משרד האוצר ייקח מהרווחים החונים של מפעל הפיס, שעומדים היום על 4.1 מיליאד שקל, חצי מיליארד שקל בכל שנה בשנתיים הקרובות וכי מפעל הפיס יוכל להפעיל את משקחי הלוטו באינטרנט באמצעות כרטיסי אשראי - שהשימוש בהם יוגבל.

 

 

 

שר האוצר, משה כחלון, אמר בתגובה כי "ההסכם שהגענו אליו היום הוא ניצחון של הציבור. מכונות המזל הן הונאה אחת גדולה ואני שמח ששמנו להן סוף. לא מתקבל על הדעת שהאנשים שמקבלים קצבאות מהמדינה ב-28 לחודש יחזירו אותם באותו יום דרך קזינו בחסות המדינה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x