$
בארץ

מעל לראש של ועדת המינויים: הממשלה אישרה ליאיר שמיר לכהן כיו"ר תע"א

השרים החליטו כי לשמיר כישורים עודפים שיאפשרו לו לכהן בתפקיד במקביל לכהונה בנת"ע ועל אף זיקתו הפוליטית לליברמן; ההחלטה תוחזר לוועדה לבחינת מינויים; השר חיים כץ לא השתתף בהצבעה בעקבות הוראת מבקר המדינה ומחה על כך

אסנת ניר 12:4101.01.17

למרות הפסילה בוועדת המינויים, החליטה היום הממשלה כי יאיר שמיר יכול לכהן כיו"ר התעשייה האווירית, בטענה שלשמיר כישורים עודפים שיאפשרו לו לכהן בתפקיד במקביל לכהונה בכיו"ר נת"ע ועל אף זיקתו הפוליטית הברורה לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולשרים נוספים.  

 

בעקבות האישור בממשלה, ההחלטה תוחזר לוועדה לבחינת מינויים בראשות השופטת בדימוס בילהה גילאור, שכאמור פסלה את מועמדותו של שמיר לפני כחודשיים. הסיבה לפסילה: התעקשותו של שמיר להמשיך ולשמש כיו"ר נת"ע ויו"ר תע"א במקביל, שתי חברות ממשלתיות רחבות היקף בפעילותן שעומדות בפני אתגרים ומורכבויות שמצריכות הקדשת זמן רב לענייניהן, וזאת במקביל לעסקיו הפרטיים. עוד קבעה הוועדה, כי לא ניתן לקבוע שתרומתו לתע"א צפויה לגבור על הזיקות הפוליטיות החזקות והאינטנסיביות שלו לשרים ליברמן, ששמיר היה איש מפלגתו ישראל ביתנו, שר העבודה והרווחה חיים כץ ושק התחבורה ישראל כץ.

 

יצוין כי הוועדה בעצם לא דנה עדיין במינוי הספציפי לגופו של עניין, בגלל שפסלה אותו בשל היותו יו"ר חברה ממשלתית אחרת ותפיסתה שלא יוכל לכהן בשני דירקטוריונים במקביל. עכשיו, לאור החלטת הממשלה שיש לו "כישורים מיוחדים", יידון הנושא באופן פרטני, כמו מינוי של כל דירקטור.

 

מינוי פוליטי מובהק זה של שמיר עבר כאמור בממשלה על אף שזכה לביקורת מצד גורמים רבים, ביניהם היועמ"ש ומבקר המדינה, על אופן התנהלות המינוי.

 

כל השרים תמכו והצביעו בעד מינויו, מלבד השר חיים כץ, שמחה בישיבת הממשלה על האיסור של מבקר המדינה להצביע על המינוי, כפי שפורסם ב"כלכליסט" בשבוע שעבר. "אני לא מבין את האיסור שלא להשתתף בישיבת ממשלה הנוגעת למינוי יאיר שמיר ליו"ר תע"א. על אותו עקרון ליואב גלנט אסור להיות חבר קבינט כי הוא היה בצבא ולאורי אריאל אסור להשתתף בישיבות הנוגעות להתיישבות וליעקב ליצמן ואריה דרעי אסור להשתתף בדיונים הקשורים לציבור החרדי.  
יאיר שמיר יאיר שמיר צילום: אוראל כהן

 

"באוגוסט 2016 פנתה אליי דינה זילבר (המשנה ליועמ״ש) לראשונה בנושא ניגוד העניינים והודעתי לה שאני לא מקבל את דעתה, את תשובתי שלחתי בדרך המקובלת לפני חמישה חודשים ומשלא קיבלתי כל התייחסות לפנייתי הבנתי שהיא מקבלת את השגותיי וכמו שלאחרים אין ניגוד עניינים, גם לי אין. אני עוזב את ישיבת הממשלה ולא משתתף בדיון ומקווה שאפליה זו תפסק. אמשיך לדאוג לציבור העובדים בישראל גם אם הם עובדים בתע"א", אמר כץ לפני שיצא מהחדר. 

 

מבקר המדינה, יוסף שפירא, מתח כאמור ביקורת במכתב שנשלח בחמישי האחרון לנתניהו על מעורבותו של השר חיים כץ, יו"ר תעשייה האווירית במשך למעלה מ-20 שנה, שאולץ לפרוש מתפקידו רק לפני כשנה וחצי, וקרא לו להימנע מהצבעה בממשלה: "על ‏השר ‏כץ‏ להקפיד ‏לעמוד ‏בהסדר‏ ניגוד ‏העניינים ‏ ולהימנע ‏מכל ‏מעורבות ‏בעניין ‏מינוי ‏דירקטור ‏או ‏יו"ר ‏דירקטוריון ‏בתעשייה ‏האווירית‏ ובמיוחד‏ ככל ‏שהדברים‏ נוגעים ‏למינוי מר יאיר‏ שמיר ‏לתפקיד", ציין במכתב.

 

מרשות החברות הממשלתיות נמסר: "בהמשך להחלטת הממשלה יובא הנושא מחדש בפני הוועדה לאישור מינויים בשירות הציבורי בראשות השופטת בלהה גילאור"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x