$
בארץ

על אף הביקורת: הממשלה צפויה לסלול את הדרך למינוי יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית

הממשלה צפויה לבטל היום את פסילת ועדת המינויים את המינוי של שמיר. זאת למרות שהוא משמש כבר משמש כיו"ר נת"ע, הצהיר על זיקתו לליברמן, חיים כץ וישראל כץ ואופן מינויו זוכה לביקורת מצד היועמ"ש ומבקר המדינה

אסנת ניר 10:0201.01.17
הממשלה‏ צפויה להמשיך היום (א') את הדיון הסוער שהחל בישיבת הממשלה לפני כשבועיים ולבטל את פסילת המינוי של יאיר שמיר ליו"ר תעשייה אווירית (תע"א).

ליברמן נחוש למנות את שמיר, מקורבו, שהיה חבר מפלגתו ושר מטעמו. שמיר כבר משמש כיו"ר חברה ממשלתית גדולה (נת"ע), מנהל עסקים פרטיים, נפסל כבר על ידי הוועדה לבחינת מינויים ואופן מינויו זוכה לביקורת מצד היועמ"ש ומבקר המדינה מסיבות שונות, אינו הולך למנוע ממנו מלקדם מהלך עוקף בממשלה ולהביא למינויו.

 

הוועדה לבחינת מינויים בראשות השופטת בדימוס בילהה גילאור, פסלה את מועמדותו של שמיר לפני כחודשיים בשל התעקשותו להמשיך ולשמש כיו"ר נת"ע ויו"ר תע"א במקביל, שתי חברות ממשלתיות רחבות היקף בפעילותן, שעומדות בפני אתגרים ומורכבויות שמצריכות הקדשת זמן רב לענייני החברה, וזאת במקביל לעסקיו הפרטיים. עוד קבעה הוועדה כי לא ניתן לקבוע שתרומתו לתעשייה האווירית צפויה לגבור על הזיקות הפוליטיות החזקות והאינטנסיביות שלו. שמיר, שהיה חבר מפלגת ישראל ביתנו וכיהן כשר חקלאות מטעמה, הצהיר בהליך מינויו כי יש לו זיקה אישית ופוליטית לשרים ליברמן, חיים כץ וישראל כץ.

 

השרים כבר הביעו את תמיכתם במינוי שמיר בישיבה האחרונה, ואף ניסו לבצע מחטף ולאשר את מינויו במקום, ללא החזרת ההחלטה לדיון מחודש בוועדה, אלמלא התנגדותו הנחרצת של המשנה ליועמ"ש אבי ליכט, שמחה כנגד אופן ההתנהלות הלא תקין לראייתו. לאחר חילופי דברים קשים בין הצדדים הוחלט לדחות את הדיון וכעת יעלה מחדש. לשכתו של ליברמן הסבירה את דחיית הדיון בניסיונות להגיע להסכמות מול משרד המשפטים, וגורמים המעורבים מספרים כי פגישות אלו אכן התקיימו בשבועיים האחרונים. השגת שר הביטחון על פי הערכות כלל הצדדים צפויה לעבור. לאחר שהופעלו הלחצים מצד השרים התומכים במינוי, ולמרות התנגדותו החריפה של יו"ר רשות החברות, אורי יוגב, למינויו של שמיר בדרך פוליטית עוקפת להליך המינוי הנהוג של נבחרת הדירקטורים, והגורמים הרגולטורים הביעו את מחאתם, השאלה שנותרה היא האם נסללה הדרך החוקית למינוי ישיר של שמיר ללא צורך בהחזרת ההחלטה לוועדה, או שזו תוחזר לאישורה.

 

יאיר שמיר ואביגדור ליברמן. זיקה אישית ופוליטית יאיר שמיר ואביגדור ליברמן. זיקה אישית ופוליטית צילום: אוראל כהן, עמית שאבי

 

על אף שבאופן בו מנוסחת ההשגה, יידרשו השרים להחזיר את ההחלטה לוועדה, ליברמן אינו מכחיש כי יעשה ניסיון נוסף לאשר את המינוי מיידית, צעד שצפוי לזכות להתנגדות משפטית. אך גם אם הממשלה תניח את ההחלטה לדיון מחודש בוועדה, ככזו שזכתה לביקורות והשמצות מצד גורמים פוליטיים ואמורה להתנהל על פי שיקולים מקצועיים, עולים ספקות לגבי יכולתה לקבל החלטה אובייקטיבית.

 

מבקר המדינה, יוסף שפירא, מתח ביקורת במכתב שנשלח בחמישי האחרון לנתניהו על מעורבותו של השר חיים כץ, יו"ר תעשייה האווירית במשך למעלה מעשרים שנה, שאולץ לפרוש מתפקידו רק לפני כשנה וחצי, וקרא לו להימנע מהצבעה בממשלה: "על ‏השר ‏כץ‏ להקפיד ‏לעמוד ‏בהסדר‏ ניגוד ‏העניינים ‏ ולהימנע ‏מכל ‏מעורבות ‏בעניין ‏מינוי ‏דירקטור ‏או ‏יו"ר ‏דירקטוריון ‏בתעשייה ‏האווירית‏ ובמיוחד‏ ככל ‏שהדברים‏ נוגעים ‏למינוי שמיר ‏לתפקיד", ציין במכתב. המבקר ציין גם כי בתע"א ‏עובדים ‏בנו ‏וכלתו‏ של ‏כץ, ‏וכי אשתו עבדה‏ בחברה‏ עד ‏לאחרונה.‏ ניגוד העניינים מתבטא גם בהצהרותיו של שמיר ‏בטפסים‏ שהגיש ‏בהם ‏‏ציין ‏מפורשות‏ כי הוא ‏בעל ‏זיקה‏ אישית‏‏ ל‏כץ.

 

כץ, שהשתתף בדיון לפני כשבועיים, במהלכם מתח ביקורת קשה על ראש רשות החברות אורי יוגב, צפוי להשתתף גם כן בדיון הקרוב. המבקר הוסיף כי על הממשלה "לשקול בכובד ראש אם ‏המקרה ‏הנדון ‏הוא ‏המקרה ‏המצדיק ‏שימוש‏ בסמכות ‏החריגה ‏שמעולם ‏לא‏ נעשה‏ בה ‏שימוש ‏עד ‏היום".‏

 

ביקורת נשמעה גם מצד היועמ"ש אביחי מנדלבליט, כפי שהובאה במסמך לקראת הדיון על עצם הערעור על ועדת המינויים והניסיון לביטול סמכותה: ‏"סמכות‏ הממשלה‏ להתערב‏ בהחלטת‏ הוועדה‏ שמורה ‏למקרים‏ חריגים ‏בלבד,‏ ועליה ‏להתבסס ‏על ‏טעמים ‏כבדי ‏משקל, ‏נוכח ‏מעמדה ‏כוועדה‏ ציבורית‏ מקצועית‏ בלתי ‏תלויה ‏שתפקידה‏ לבחון ‏מינויים ‏על‏ רקע ‏החשש ‏מפני‏ מינויים ‏פוליטיים ‏שאינם ‏מתאימים". מנדלבליט ציין במפורש כי מדובר בתקדים בעייתי, בו לראשונה הממשלה עושה שימוש בסמכותה:‏ "המינוי ‏שבנדון ‏מעורר ‏קשיים ‏משפטיים, ‏למרות‏ שאין‏ בקשיים‏ אלה ‏כדי ‏ליצור ‏מניעה ‏משפטית,‏ הרי ‏שיש ‏בהם ‏כדי ‏להקשות‏ על‏ השימוש‏ שמוצע‏ לעשות‏ לראשונה‏ בסמכות ‏ייחודית ‏וחריגה ‏זו".‏‏

 

התעשייה האווירית מצויה כבר למעלה משלושה חודשים ללא יו"ר מאז פרישתו של רפי מאור. על אף עוצמתה הטכנולוגית, סבלה בשנים האחרונות מתדמית ציבורית בעייתית בשל תופעות שנקשרו אליה במשך שנים כיועצים מקורבים שנהנו מהיקפי שכר גבוהים, אבטלה סמויה, מינויי מקורבים ותמיד של התנהלות הוועד בה וכעת מצויה בהליכי התייעלות וניסיונות לטהר עצמה מתופעות אלה. מקורות מספרים כי קיים לא מעט חשש בחברה מחזרתו של שמיר, ששימש בעבר כיו"ר תע"א בין השנים 2006-2011, ושאפשר במידה רבה את קיומם של תופעות אלו, לצד גורמים שנהנו מאלו ומצפים לחזרתו.

 

מינוי פוליטי נוסף של השר ליברמן, של עוזי לנדאו ליו"ר רפאל, שצפוי לעמוד לאישור הוועדה בשבועות הקרובים.

 

מינוי פוליטי מובהק זה שאותו מקדם ליברמן, לצד מינויים נוספים שאותם קידם בחברות הממשלתיות הביטחוניות האחרות ומאבקו ב"הליך נבחרת הדירקטורים" שנועד ליצור הליך מינוי מקצועי נטול שיקולים פוליטיים של יו"ר רשות החברות אורי יוגב, אינו מפתיע בתקופה בה וודת שרים מיוחדת לסוגיית המינויים בשירות הציבורי צפויה להמליץ על החזרת עטרה ליושנה והחזרת המינויים הפוליטיים, זאת כשלושה שבועות בלבד לאחר הצהרתו של נתניהו מיום א' בפני הממשלה כי יש לאפשר מאות מינויים פוליטיים במשרדי הממשלה, בדומה לשיטה הנהוגה בארה"ב. רוח זו השוררת במסדרונות הממשלה תעמוד למבחן בישיבת הממשלה הקרובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x