$
ועידת התחזיות 2017

ועידת התחזיות

כחלון: "לא נפסיק לבנות עד שיהיו יותר דירות מאנשים"

שר האוצר אמר על כך שנתניהו אכל במליאה בליל ההצבעה על התקציב וביטן חגג עם בקבוק ויסקי כי הם "לא מכבדים את הכנסת". עם זאת אמר כי הוא "לא רואה שום סיבה לבחירות כרגע"

שחר אילן 11:3928.12.16

שר האוצר משה כחלון אומר ש"לא נפסיק לבנות עד שיהיו יותר דירות מאנשים". הוא מצפה ל"עשרות אלפי דירות שישתחררו ממשקיעים". בראיון לעורכת הראשית של כלכליסט גלית חמי היום (ד') בוועידת התחזיות 2017 של "כלכליסט" אמר עוד שארועי האכילה במליאה והשתייה בוועדת הפנים "לא מכבדים את הכנסת. כל אחד וסגנונו". כחלון אמר עוד ש"אם הייתי יכול הייתי מבטל את ההקצבות הפוליטיות מחר". הוא ציין שהוא "לא רואה שום סיבה לבחירות כרגע".

 

כחלון הגיע לוועידה בתקופה טובה במיוחד מבחינתו - שבוע לאחר שהעביר תקציב דו שנתי שמאפשר שנתיים של שקט כלכלי וחוק הסדרים גדול במיוחד ובשבוע בו הציג את תוכנית הצפון. חמי הציגה תמונות מערב הצבעה על התקציב בליל חמישי שעבר, בהן ראש הממשלה בנימין נתניהו אוכל במליאה בניגוד לאיסור ובכיר הקואליציה דוד ביטן ודודי אמסלם חוגגים בחדר ועדת הפנים עם ויסקי משובח.

"כפריפירה אל פריפריה", פנתה חמי אל כחלון. "אצלנו קראו לזה שכונה. ככה רוצים שהחברה שלנו תיראה? זה יותר חשוב מכל החלטה על התקציב.

כחלון: "להגיד שהם מכבדים את הכנסת? התשובה היא לא. אני לא אנהג כך. אני מאוד מכבד את הכנסת. ישבתי עד הסוף בדיון על התקציב למרות שאני לא חבר כנסת ויכולתי ללכת הביתה. אני מהאנשים ומהדור שחושבים שהכנסת מוסד חשוב, עם כל הביקורת. אבל כל אחד וסגנונו".

 

חמי אמרה שמה שייזכר מהתקציב זה ההקצבות הפוליטיות שדרשו בכירי הקואליציה וקיבלו כ"עמלת מעבר לתקציב". היא שאלה: "לא חבל לך עם 200 מיליון השקלים? האם אין מה לעשות נגד זה ומדובר בכורח המציאות"? לאור העובדה שהקצבאות יצאו לאור בגלל הנחיות שקיפות חדשות, הוסיפה ותהתה: "האם השקיפות לא תביא יותר נזק מתועלת"?

 

 


שר האוצר משה כחלון ועורכת כלכליסט גלית חמי שר האוצר משה כחלון ועורכת כלכליסט גלית חמי צילום: צביקה טישלר

 

 

כחלון בתגובה אמר ש"אני לא אוהב את השיטה. אבל אין ברירה. זו המערכת הפוליטית. מערכות פוליטיות הן קשוות וקרות". בתשובה לקריאה מהקהל "מגעילות" כחלון אישר: "גם. במערכות פולטיות צריכים לעשות דילים ולהגיע להבנות כדי להתקדם. אם הייתי יכול היית מבטל את זה מחר". על קריאה מהקהל ש"זה נשמע נאום בחירות",  ענה: "מה חשבת שאני נואם להבימה"?

 

למרות זאת, כחלון חושב שהמצב היום עם השקיפות טוב מבעבר . "עד היום עברו תקציבים ללא שקיפות. אנחנו התעקשנו שאתם כתקשורת וכל עם ישראל ידעו איך עובר הכסף. אולי משלמים על זה מחיר". לדעתו עדיף שיש דיון "מאשר להעביר במחשכים. אין את הסיפור הזה יותר. השיטה לא נכונה אבל השימושים צבועים. לא כל אחד לוקח כסף ועושה איתו מה שרוצה. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לא מאשר העברת אגורה בלי שהשימושים יהיו ברורים".

 

כשחמי החלה לשאול בנושא הדיור, החלו למחות מספר משתתפים מצוות המחאה החברתית של ה"לא נחמדות ולא נחמדים" וצוות הדיור הציבורי של קרמן אלמקייס. הן קראו ש"שרונה אוחיון נזרקה עם שני ילדים מדיור ציבורי בבאר שבע. היא עם שני ילדים בגשם. אנחנו דורשות תקציב לדיור הציבורי". בין הסיסמאות שהשמיעו: "מי שלא בונה הורס"; כחלון הבטחת דורשות לקיים"; "כחלון, כחלון, אל תדאג. גם אתה תהיה בלי גג".

 

כחלון אמר בתגובה: "אני לא צריך תעודת כשרות מאף אחד. נולדתי בדיור הציבורי. אמא שלי גרה שם עד היום. אני לא יודע למה הן אומרות שאין תקציב. יש תקציב של מעל מילארד, כמו שהיה בשנה שעברה. גלנט רכש ושיפץ דירות מה שלא היה בשנים האחרונות. השתנתה המגמה. אני מוכן שהתקשורת תבדוק אותי".

 

מה קיווית שיהיה בתקציב ולא היה? במה אתה מרגיש החמצה?

"באופן טיבעי רציתי יותר כסף לצמצום העוני. גרדנו מכל הכיוונים. שמנו 6 מילארד וגם השקענו 14 מיליארד בתוכנית הצפון וזה הרבה כסף. אבל הפערים כל כך גדולים. זו החמצה שלא הצלחנו יותר. אבל לא נפסיק להשקיע. באתי משם וזה אצלי בעדיפות כל הזמן. גם בתעשיה היינו צריכים להשקיע יותר. הדרישות של התעשיינים אמיתיות והם קיבלו רק חלק".

 

לצד האסטרטגיה של לבנות כמה שיותר אתם מציעים גזרים ומקלות למשקיעים אבל זה נראה טיפה בים. יש לכם יעדים לכמה דירות ישתחחרו ממשיקעים?

"הצפי הוא לעשרות אלפי דירות שישתחררו. העלנו את מס הרכישה. העברנו מס דירה שלישית. יש ירידה בביקוש למשכנתאות של 8%. כל חודש היו נוספות 600 דירות של משקיעים. עכשיו יש ירידה של 200 עד 300 דירות כל חודש, כלומר 900 דירות משתחררות. זה מתחיל להרואת את אותותיו. בקריות אנשים לא רצים לקנות דירות. אפילו במחיר למשתכן. צריך סבלנות. התוכניות נושאות פרי. אני מכבד מחקרים ואת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אבל אין הלימה למה שאני רואה. המשכנתאות יורודת כי אין קונים. אין משקיעים. יש הצעים כל הזמן"

 

אתה לא חושש שתשלם מחיר פוליטי בגלל נושא הדיור?

"אני לא חושש ממחיר פוליטי. ידעתי ללכת מהפוליטיקה ולחזור. זה לא נכון שקר בחוץ. יש שם אותה טמפרטורה. התחייבתי לספק דירות לזוגות צעירים וזה מה שאנחנו עושים. אתמול בלילה נסגרו עסקאות של 3000 דירות גם במרכז וגם בפריפריה. זה יוצא כמו פעמיים עתלית. אנלנו לא נפסיק לבנות ולספק היצעים עד שיהיו יותר דירות מאנשים. מתכננים ומשווקים. מתכננים ומשווקים. זו שנת שיא בתכנונים ושיווקים. נמשיך בשנה הבאה ועוד שנתיים. אלו קרקעות של המדינה. לא מספסרים בהן יותר. נמשיך לשווק, לשווק, לשווק. נמשיך ל-120 אלף בשנה ו-150 אלף. רק נשנה את התמהיל. בעתיד נאפשר גם למשפרי דיור לרכוש.

 

מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו שדיבר לפניך קרא ל"הפוגה רגולטורית במערכת הפיננסית".

"הם היו שותפים ברפורמה בבנקאות. בסך הכל יצאה רפורמה שאני חושב שהיא בסדר גמור. לא כל משה שרצינו ולא כל המ שהם רצו. יצאה רפורמה שמסירה חסמים, מאוד מאוזנת ואחראית. אנחנו מבינים שרגולציה היא נטל על המגזר העיסקי ומנסים לא להכביד ולדלל רגולציה כמה שרק אפשר. אתמול טלפון של שרגא (נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש) אלי מנע חקיקה שיכלה לעשות צרות. אנחנו לא מאפשרים סתם רגולציה".

 

אמרת שזה התקציב האחרון של נתניהו.

המועד החוקי של הבחירות הוא נובמבר 2019. בדרך כלל בשנה האחרונה לפני הבחירות לא מגישים תקציב ומקדימים את הבחירות בחצי שנה. לזה התכוונתי"

 

תיקח את תיק אוצר שוב?

"אקח רק למשימה לא כדי להיות שר אוצר. כמו שבאתי הפעם לשלוש המשימות - יוקר מחיה, דיור והמערכת הפיננסית. אם תהיה משימה אקח".

חמי עברה לשאלות ותשובות קצרות:

 

בחירות?

לא רואה שום סיבה כרגע

 

תאגיד?

"להערכתי יקום"

 

גולן טלקום.

"מה יש לגולן טלקום? יש מבצעים ב-19 שקל".

 

רפורמה בבזק?

"היא עברה, לא? ברפורמה הזו לא עסקתי כי אני מנוע. אני חושב שזו רפורמה טובה".

 

גלנט? באיזו מפלגה ירוץ?

"הוא מופיע פה אחרי"?

בטל שלח
    לכל התגובות
    x