$
בארץ

לאחר יומיים ללא רישיון עסק: בזן קיבלה היתר עבודה זמני לחודשיים

בבתי הזיקוק האשימו את עיריית חיפה בסחבת ושללו כל קשר לשריפה שפרצה ביום ראשון: "החברה עמדה בכל הדרישות לצורך הארכת תוקפו של רישיון העסק אולם עיריית חיפה נמנעה מקיום חובתה החוקית לקבלת החלטה בעניין"

ליאור גוטמן 10:3928.12.16
חברת בזן (בתי זיקוק) הודיעה הבוקר (ג') שעיריית חיפה חידשה את רישיון העסק שלה לתקופה של כחודשיים ועד לסוף פברואר 2017.  
האישור הזה הגיע לאחר שב-25 לחודש פג תוקפו של רישיון העסק שלה, והוא לא חודש על ידי עיריית חיפה. לפי דיווח החברה מלפני כמה ימים "ההיתר הזמני אשר ניתן לה מכוח חוק רישוי עסקים, הסתיים בתום יום 25.12.2016". לטענתה היא קיבלה את כל האישורים ועמדה בכל הדרישות לצורך הארכת תוקפו של ההיתר הזמני, "אולם עיריית חיפה נמנעה מכל פעולה למתן רישיון עסק או הארכת תוקף ההיתר הזמני". משמעות הדבר שבתי הזיקוק עבדו קרוב ל-48 שעות ללא רישיון עסק רשמי.

 

עוד אמרו שם כי, "החברה הגישה בשעות אחר הצהריים עתירה דחופה לבית המשפט המנהלי בחיפה על מנת שבית המשפט יורה לעיריית חיפה לקבל החלטה בעניין ההיתר הזמני של החברה, וכן ביקשה בצו זמני דחוף להאריך את תוקפו של ההיתר הזמני הקיים לפעילותה. בבקשתה לבית המשפט טוענת החברה, כי על פי חוק, מחויבת הייתה עיריית חיפה לקבל החלטה בעניין ההיתר הזמני לפני פקיעתו, וכי מחדלה של העירייה בעניין הנו בניגוד לחובתה החוקית".

 

יצוין שמהלך דומה בוצע על ידי עיריית חיפה ביוני האחרון ובוטל על ידי ביהמ"ש כיממה לאחר מכן, אבל כאמור בזן לא דיווחה על הנושא.

 

מבזן מסרו אתמול: "החברה קיבלה את כל האישורים ועמדה בכל הדרישות לצורך הארכת תוקפו של רישיון העסק אולם עיריית חיפה נמנעה מקיום חובתה החוקית לקבלת החלטה בעניין. החברה הגישה עתירה דחופה לבית המשפט המנהלי בחיפה על מנת שבית המשפט יורה לעיריית חיפה לקבל החלטה".

 

בתי הזיקוק. פעלו במשך 48 שעות ללא רישיון עסק בתי הזיקוק. פעלו במשך 48 שעות ללא רישיון עסק צילום: אלעד גרשגורן

 

עוד לא יודעים מה מקור השרפה

 

והקשר לשריפה שפרצה ביום ראשון? בבזן טוענים שאין כזה. בדיווח לבורסה מה-25 בדצמבר בלילה הם טוענים ש"יובהר, כי בין האמור לעיל לבין אירוע השריפה אתמול באחד ממיכלי החברה אין כל קשר. מועד פקיעת ההיתר הזמני נקבע במועד מתן ההיתר ביום 29.6.2016. עם זאת, מבקשת החברה להדגיש, כי אירוע השריפה אתמול ייחקר וייבדק לעומק על ידי החברה והגורמים המוסמכים וינקטו כל הפעולות שתידרשנה בעקבות כך".

 

וכך יוצא שקרוב לשלושה ימים לאחר שריפת מכל הדלק בבתי הזיקוק, בחברה עדין לא יודעים לספר מה מקור הדליקה. במהלך היום ניסו בכירים שם למצוא סיבה מוצדקת, כאשר חלק מהסברות היו שמדובר בהתלקחות בשל חשמל סטטי. הבעיה עם התיאוריה הזו שחשמל סטטי נרשם במזג אוויר יבש, ואילו הרטיבות שם מהגשם והקרה לים עלולה לסתור את כיוון הבדיקה הזה. כך או כך, מנכ"ל החברה, אבנר מימון, הודיע שישתף פעולה עם כל ועדת בדיקה שלא תוקם בנושא.

 

אבנר מימון, מנכ"ל בזן. אין קשר לשריפה אבנר מימון, מנכ"ל בזן. אין קשר לשריפה צילום: יח"צ

 

שלשום התברר שהמשאלה של מימון עלולה להתגשם מהר משקיווה: המשרד להגנת הסביבה הודיע שצוות חקירה מיוחד בראשות מפקד המשטרה הירוקה הוקם לחקירת אירועי השריפה בבז"ן. המשטרה הירוקה היא הזרוע של המשרד להגנת הסביבה לחקור אירועי זיהום אוויר כאשר בכוחה להמליץ על הגשת כתבי אישום פליליים. במהלך השבוע שוב עלו קריאות לסגירת בית הזיקוק, אולם מדובר במשאלת לב יותר מאשר צעד אופרטיבי ולו בשל העובדה שבית הזיקוק הצפוני מספק 60% מהביקוש לבנזין למכוניות וסולר לאוטובוסים ולרכבת ישראל.

 

מעירית חיפה מסרו ש"בעקבות אירוע השריפה החמור ביום ראשון לא חידשה עיריית חיפה את רישיון העסק של בז"ן ודרשה ממכבי אש אישור מעודכן למתן רישיון עסק לבז"ן. לאחר שהוצג אישור זה ולאור זאת, יחודש רישיון העסק באופן זמני ולחודשיים בלבד. עם השלמת עבודת ועדת החקירה שהקים המשרד להגנת הסביבה לחקר האירוע, ייבחן שוב רישיון העסק מול גורמי המקצוע בעירייה וכן מול ועדת החקירה ותתקבל החלטה באשר להמשך פעילותו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x