• תפריט
בארץ

נגידת בנק ישראל: "לטיפול במשבר הדיור לא צריך ניסים, אלא מדיניות מושכלת"

יממה לאחר התבטאותו של נתניהו בנושא "אמרתי לפני כמה שנים - 'תקנו דירות בדרום'", התייחסה פלוג למשבר ואמרה כי לממשלה יש תפקיד מרכזי בפתרונו, בהיותה הבעלים של רוב הקרקע והאחראית על כל תהליך התכנון והרישוי. גם לבנק ישראל ישנו תפקיד לדבריה: "נקטנו במספר צעדים להפחתת הסיכון המקרו-יציבותי, על רק העלייה בהיקף האשראי לדיור"

אביב גוטר 10:1627.12.16
"לטיפול במשבר הדיור לא צריך ניסים, אלא מדיניות מושכלת שמבוססת על מחקר איכותי תומך מדיניות", כך אמרה הבוקר (ג') נגידת בנק ישראל קרנית פלוג בכנס שערכה חטיבת המחקר בבנק ישראל בנושא סוגיות בשוק הדיור. דבריה נאמרו לאחר שאמש (ב') נתניהו אמר בהשקת תוכנית פיתוח הצפון "לפני כמה שנים אמרתי 'תקנו דירות בדרום'. ש כאלה ששמעו ועשו - ויש כאלה שלא עשו".

 

בהמשך התייחסה פלוג לתפקידה של הממשלה בפתרון משבר הדיור ואמרה: "תהליך יצירת ההיצע שיענה על הביקושים הוא ארוך ומורכב, ולממשלה יש בו תפקיד מרכזי, בהיותה הבעלים של רוב הקרקע והאחראית על כל תהליך התכנון והרישוי, הן בהקשר של מדיניות רגולטורית, בהיבטים שונים, והן במדיניות המיסוי".

"גם לבנק ישראל יש תפקיד בשוק הנדל"ן הן מתוקף תפקידיו של בנק ישראל כמפקח על הבנקים, שהם מקור המימון העיקרי לשוק, והן מתוקף תפקידו בשמירה על היציבות הפיננסית המערכתית. בהקשר זה, בשנים האחרונות נקטנו במספר צעדים להפחתת הסיכון המקרו-יציבותי, על רק העלייה בהיקף האשראי לדיור. כל אלה הופכים את שוק הנדל"ן למורכב מאוד, וכזה שמחייב מדיניות מושכלת – כאן גם נכנס תפקיד נוסף של בנק ישראל כיועץ כלכלי לממשלה". 

קרנית פלוג קרנית פלוג צילום: אלכס קולומויסקי

 

פלוג ציינה כי "דיור הוא אחד מהשירותים הבסיסיים והמשמעותיים שאדם צורך במהלך חייו, ולכן הוא נושא מרכזי בכל כלכלה. כדי לרכוש שירותי דיור, אדם צריך קודם כל להחליט אם לרכוש או לשכור דירה, ואם החליט לרכוש דירה, הרכישה מהווה כנראה את העסקה הכלכלית החשובה ביותר במהלך חייו. בחירת הדירה כוללת בתוכה החלטה על איכות שירותי הדיור, ובכלל זה המיקום הגיאוגרפי, ויש בה גם מרכיב מרכזי של שיקולי השקעה בנכס".

 

פלוג עוד אמרה כי "כמובן שהחלטות אלה, כולל ההחלטה לגבי רכישה או שכירות, הן שונות עבור אנשים שונים, ותלויות בגיל, במצב המשפחתי ובגודל המשפחה, ברמת ההכנסה, ובהעדפות והאילוצים הגיאוגרפיים. רכישת דירה כרוכה בדרך כלל גם בנטילת משכנתא, שיוצרת התחייבות ארוכת טווח לעמידה בנטל ההחזרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x