$
בארץ

בתי הזיקוק בפנייה לביהמ"ש: "עיריית חיפה לא חידשה את רישיון העסק שלנו"

לפי החברה, תוקף רישיון העסק שלה פג, אך "עיריית חיפה נמנעה מכל פעולה למתן רישיון עסק או הארכת תוקף ההיתר הזמני"; בבזן אומרים עוד כי אין קשר לשריפה אתמול

ליאור גוטמן 21:5026.12.16

חברת בזן (בתי זיקוק) הודיעה הערב שפג תוקפו של רישיון העסק שלה, והוא לא חודש על ידי עיריית חיפה.

 

לפי דיווח החברה, "ההיתר הזמני אשר ניתן לה מכוח חוק רישוי עסקים, הסתיים בתום יום 25.12.2016". לטענתה, היא קיבלה את כל האישורים ועמדה בכל הדרישות לצורך הארכת תוקפו של ההיתר הזמני, "ואולם עיריית חיפה נמנעה מכל פעולה למתן רישיון עסק או הארכת תוקף ההיתר הזמני".

 

עוד אומרים בבזן כי "החברה הגישה בשעות אחר הצהריים עתירה דחופה לבית המשפט המנהלי בחיפה על מנת שיורה לעיריית חיפה לקבל החלטה בעניין ההיתר הזמני של החברה, וכן ביקשה בצו זמני דחוף, להאריך את תוקפו של ההיתר הזמני הקיים לפעילותה. בבקשתה לבית המשפט טוענת החברה, כי על פי חוק, מחויבת היתה עיריית חיפה לקבל החלטה בעניין ההיתר הזמני לפני פקיעתו, וכי מחדלה של העירייה בעניין הינו בניגוד לחובתה החוקית. משמעות הדבר שככל שבית המשפט לא יבטל את צעדי עיריית חיפה, בית הזיקוק יפעל לכאורה ללא רישיון עסק או לחלופין ישבית את פעולותיו".

 

לפי החברה, "בשלב זה ממתינה החברה להחלטת בית המשפט הנכבד בבקשתה לצו הזמני הדחוף כאמור. לנוכח אי הוודאות באשר לתוצאות הדיון בבית המשפט בדבר הארכת תוקפו של ההיתר הזמני כאמור, לא ניתן להעריך בשלב זה מהן ההשלכות, אם בכלל, על פעילות החברה".

 

יצוין שמהלך דומה בוצע על ידי עיריית חיפה ביוני האחרון ובוטל על ידי בית המשפט כיממה לאחר מכן.

 

והקשר לאירוע השריפה אתמול? בבזן טוענים שאין כזה. "יובהר, כי בין האמור לעיל לבין אירוע השריפה אתמול באחד ממיכלי החברה אין כל קשר. מועד פקיעת ההיתר הזמני נקבע במועד מתן ההיתר ביום 29.6.2016. עם זאת, מבקשת החברה להדגיש, כי אירוע השריפה אתמול ייחקר וייבדק לעומק על ידי החברה והגורמים המוסמכים וינקטו כל הפעולות שיידרשו בעקבות כך".

 

השריפה בבתי הזיקוק, אתמול השריפה בבתי הזיקוק, אתמול צילום: יואב פרל
מה שעוד אפשר לומר שיממה וחצי לאחר שריפת מכל הדלק בבתי הזיקוק, בחברה עוד לא יודעים מה מקור הדליקה. במהלך היום ניסו בכירים שם למצוא סיבה מוצדקת, כאשר חלק מהסברות היו שמדובר בהתלקחות בשל חשמל סטטי. הבעיה עם התיאוריה הזו היא שתופעה של חשמל סטטי מתרחשת בדרך כלל כשמזג האוויר יבש, אך מזג האוויר אתמול היה גשום. כך או כך, מנכ"ל החברה אבנר מימין הודיע שישתף פעולה עם כל ועדת בדיקה.

 

במקביל, המשרד להגנת הסביבה הודיע היום שצוות חקירה מיוחד בראשות מפקד המשטרה הירוקה הוקם לחקירת אירועי השריפה בבזן. המשטרה הירוקה היא הזרוע של המשרד להגנת הסביבה לחקירת אירועי זיהום אוויר, ובכוחה להמליץ על הגשת כתבי אישום פליליים. במשרד אמרו ש"הצוות המיוחד כולל גורמי מקצוע של המשרד ויועצים חיצוניים שנשכרו לטובת העניין. הצוות כבר החל הבוקר בחקירת נסיבות האירוע ולאור חשיבות הנושא, יעבוד בלוחות זמנים מהירים במיוחד. המלצות ראשוניות של הצוות יגובשו בימים הקרובים, ועד סוף השבוע הקרוב".

 

השר הנכנס זאב אלקין אמר בשעות הצהריים שהוא בוחן אפשרות להפוך את אזור מפרץ חיפה לבעל מבנה זהה לזה שהוקם בזמנו ברמת חובב, שם כל מפעלי התעשיה רוכזו במקום אחד כאשר המיסוי העירוני שהם משלמים מוקדש לשיפור תשתיות ובטיחות. במהלך היום שוב עלו קריאות לסגירת בית הזיקוק, אולם מדובר במשאלת לב יותר מאשר צעד אופרטיבי ולו בשל העובדה שבית הזיקוק הצפוני מספק 60% מהביקוש לבנזין למכוניות וסולר לאוטובוסים ולרכבת ישראל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x