$
בארץ

ועדת הכספים אישרה העברה של 182 מיליון שקל עבור מטוס ראש הממשלה

האישור התקבל לאחר שמשרדי האוצר וראש הממשלה נכנעו לדרישת ועדת הכספים והסכימו לפצל בקשה להעברה תקציבית שהובאה לוועדה בימים האחרונים

שחר אילן 14:0826.12.16

ועדת הכספים של הכנסת אישרה לפני שעה קלה (ב') העברת סכום של 182 מיליון שקל עבור מטוס ראש הממשלה. המטוס ישמש גם את נשיא המדינה. האישור התקבל לאחר שמשרדי האוצר וראש הממשלה נכנעו לדרישת ועדת הכספים והסכימו לפצל בקשה להעברה תקציבית שהובאה לוועדה בימים האחרונים.

 

 

הממשלה השתמשה בשיטת "הכריכה" והגישה את ההקצבה למטוס יחד עם 15 הקצבות אחרות למשרד ראש הממשלה בסך 735 מיליון שקל למשרד ראש הממשלה. מדובר בשיטה קבועה של האוצר שמעביר בקשות שנויות במחלוקת ביחד עם נושאים אחרים כדי לאלץ את הוועדה לאשר אותן. בדרך כלל האוצר כורך הקצבות למטרות מיעוטים עם הקצבות להתנחלויות כדי למנוע מאנשי השמאל להתנגד להן. הפעם כרך את המטוס במטרות החשובות לימין. בין המטרות: 120 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות, 154 מיליון שקל לתפוצות וכ-20 מיליון שקל לכותל.

 

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) דרש להפריד בין ההקצבות. יו"ר הוועדה משה גפני הודיע היום שלא יביא את ההקצבה למטוס להצבעה עד שתבוצע הפרדה. באוצר סרבו אתמול לעשות זאת, כנראה מחשש לתקדים. היום נכנעו והפרידו את ההקצבות.

 

 

כאמור, במהלך הדיון הבוקר, אמר גפני שלא יביא לדיון את נושא ההקצבה למטוס ראש הממשלה עד שתופרד מ-15 ההקצבות האחרות. גפני אמר את הדברים בתחילת ישיבת הוועדה שאמורה לאשר העברות בסך של יותר מ-5 מיליארד שקל.

 

אתמול אישרה הוועדה העברות בסך של קרוב לעשרה מיליארד שקל. עם זאת הוועדה סירבה לאשר 16 העברות תקציביות בסך 735 מיליון שקל למשרד ראש הממשלה, זאת משום שהאוצר כרך את ההקצבה למטוס בסך 178 מיליון ב-15 העברות אחרות. בין המטרות: 120 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות, 154 מיליון שקל לתפוצות וכ-20 מיליון שקל לכותל.

 

מימין: בנימין ושרה נתניהו מימין: בנימין ושרה נתניהו צילום: אבי אוחיון לע"מ

 

 

בתחילת הישיבה היום ביקשה יו"ר ועדת השקיפות של הכנסת, ח"כ סתיו שפיר, מגפני לבטל את השהיית נוהל השקיפות למשך השבוע. ההשהיה נועדה לאפשר להעביר עשרות מליארדי שקלים בזמן קצר. לדבריה, אתמול כשאושרו בישיבה העברות במהירות של 46 מיליון שקל בדקה בממוצע לא היתה שום אפשרות לקיים פיקוח על ההעברות. "אפשר לסגור את הוועדה", אמרה.

 

גפני סירב וענה: "אם לא אעביר את הכסף, ניצולי שואה ונכים וקשישים לא יקבלו את הכסף והוא יחזור לאוצר. השהיית הנוהל היתה החלטה אחראית כי פחדתי שלא נספיק להעביר את הכסף".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x