$
בארץ

השריפה בבתי הזיקוק על סף כיבוי; המשרד להגנת הסביבה מסיר את ההתרעה להימנע משהייה בחוץ

אחרי התחדות הבעירה במכל הבנזין ליד חיפה - נמצאת כעת האש תחת שליטה. המשרד להגנת הסביבה מאפשר כעת לתושבים ועובדים באזור לצאת מבתיהם

ליאור גוטמן ונעמי צורף 18:2825.12.16

השריפה בבז"ן, שמוקדם יותר התלקחה מחדש, נמצאת בשליטה ועל סף כיבוי. מהמשרד להגנת הסביבה מודיעים שריכוזי זיהום האוויר הנמדדים בשעה זו בחיפה, אף באזור, נמוכים, ועל כן המשרד מסיר את ההתרעה להימנע משהיה שלא לצורך בחוץ. עם זאת, מאחר והסיכון מהתלקחות מחודשת במיכל עדיין קיים, המשרד ממליץ לציבור להיות קשוב לעדכונים.

 

השריפה פרצה הבוקר באתר רגיש במיוחד: מכל דלק בבתי הזיקוק עלה באש ו-40 צוותי כיבוי מרחבי הארץ הוזנקו למקום במטרה להגן על המכלים הסמוכים במתחם ותושבים באזור נקראו להסתגר בבתים. בכיבוי אש הגדירו מוקדם יותר את דעיכת האש "רגיעה משמעותית", אבל לא שליטה מלאה על האירוע, ואכן לקראת 12:30 חודשה האש במכל. בעקבות זאת נסגרו שוב כביש 4 וכביש 22 באזור . עשן סמיך מכסה את האזור. בינתיים מניית בזן יורדת ב-2% במחזור כפול מהממוצע. 

 

בבז"ן אומרים שמדובר במכל אחד של כ-12 אלף קו"ב אלא שיש בו פחות מ-10% מהקיבולת וכי המכל לא נמצא בקרבת מתקנים.

 

כונני המשרד להגנת הסביבה מדדו בשעות האחרונות ריכוזים נמוכים מאוד של חלקיקים בתחנות הניטור ובניידות בשטח. המדידות הללו מצביעות כי הזיהום מהשריפה אינו מסכן את האוכלוסייה - וזאת בעקבות התנאים המטאורולוגיים השוררים באזור והגשם. מאחר שהשריפה עדיין מתחוללת, המשרד ממליץ לאוכלוסייה הרגישה באזורים קריית חיים, קריית ים, קריית מוצקין, קריית ביאליק וקריית אתא להימנע משהייה שלא לצורך בחוץ, לשם הזהירות. עוד אמרו כי הם "מקיימים התייעצות והערכות סיכונים משותפות עם כב"ה בחפ"ק, ומעביר הנחיות לחוות הגז לפנות מכליות גפ"מ שניתן לפנות משטחי המפעלים באזור, וכן לקרר מכלים במקומות שניתן".

  

חברת חשמל מסרה שיחידת כבאות והצלה שלה נרתמה לסייע בפעולות כיבוי שריפת הענק וכי כבאית וצוות כבאים של תחנת הכוח חיפה הוזנק ובדקות אלה ובדרכם למפעל כדי לסייע בפעולות הכיבוי.

  

 צילום: גיל סוירי

 

השריפה בחיפה
השריפה בחיפה צילום: כבאות והלה מחוז חוף

 

  צילום: מונט גלפז
  צילום: יואב פרל

 

שדה התעופה בחיפה ממשיך בינתיים בפעילות מבצעית שגרתית. צוות כיבוי ורכב כיבוי תעופתי יצא לסייע לכוחות בבתי הזיקוק.

 

שעתיים וחצי אחרי תחילת האירוע, חברת בתי זיקוק דיווחה לבורסה על האירוע. לטענתה ''הבוקר, בסמוך לשעה 10:00 פרצה שריפה במיכל אחסון חומרי ביניים. כוחות כיבוי פנימיים וכוחות כיבוי אש עוסקים בכיבוי הדליקה'', כאשר מבחינת החברה מתקני הייצור של החברה והחברות הבנות פועלים כסדרם כך ש''לא נשקפת סכנה לאדם או למתקני הייצור''. יצוין שבתי הזיקוק מספקים כ-60% מהביקוש המקומי לבנזין.

 

כבאית קצא"א בפעולה כבאית קצא"א בפעולה צילום: דוברות קצא"א

 

ראש העיר חיפה יונה יהב כתב לראש הממשלה בנימין נתניהו: "מה שראינו היום הוא רק רמז קטן לאסןן שעלול לקרות. אני קורא לך להפעיל את כובד משקלך למנוע את הרחבת בתי הזיקוק ולסלק את מכל האמוניה ממפרץ חיפה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x