$
בארץ

מסתמן: העתקת מכל האמוניה מחיפה עלולה להשפיע גם על ייצור החשמל

חברת החשמל משתמשת בכמות קטנה של אמוניה בתחנות הכוח שלה; אם המכל יועתק דרומה - היא תצטרך למצוא פתרון לאחסון החומר בתחנות הכוח שלה או הובלתו לאתריה השונים

ליאור גוטמן 21:3321.12.16

יממה אחרי השימוע שערך המשרד להגנת הסביבה לחיפה כימיקלים, במטרה להוציא את מכל האמוניה מאזור חיפה ולהעתיק אותו דרומה, מתברר שאחד הגופים שעלולים להיות מושפעים מההחלטה הוא חברת החשמל.

 

 

 

ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה שחברת החשמל משתמשת בכמות קטנה של אמוניה בתחנות הכוח שלה, כאשר גורמים בחברה מסבירים שחומר הגלם מתווסף להליך הבערה בטורבינות השונות. בהעדרו, חברת החשמל תתקשה לייצר חשמל, מה שמחייב אותה לרכוש כמויות שונות לשימוש שוטף.

 

מכל האמוניה במפרץ חיפה מכל האמוניה במפרץ חיפה צילום: פיני חמו

 

בחברת החשמל אישרו את המידע ואמרו ל"כלכליסט" ש"כחלק מתהליך ייצור החשמל, יש צורך בכמות מזערית של אמוניה". אם יועתק המכל החברה תצטרך למצוא פתרון בדמות אחסנה נקודתית של החומר בתחנות הכוח שלה או הובלה מהדרום לאתרי החברה השונים.

 

המכרז לההוצאת מכל האמוניה מהצפון והקמת מפעל חדש לייצור חומר הגלם בדרום נכשל רק בחודש שעבר, אז הוציא המשרד להגנת הסביבה את השימוע לחיפה כימיקלים, בסיומו הוא מאיים לבטל את היתר הרעלים שיש לחברה כבר בתחילת שנה הבאה. השימוע הסתיים אתמול (ג) כאשר בהודעת המשרד טרם השימוע נקבע ש"חיפה כימיקלים פועלת מתוקף היתר הרעלים אשר צפוי לפקוע בתאריך 10.1.2017.

 

בעבר נקבע כי המשרד יאפשר את המשך הפעלת מכל האמוניה במסוף הכימיקלים עד לתאריך 1.3.2017 או עד להקמת מפעל לייצור אמוניה - המוקדם מבין השניים. מאחר שפתרון הקמת מפעל לייצור אמוניה במתכונת הנוכחית עם התמיכות ורשת הביטחון מהמדינה לא צלח, הרי שהתנאי ל-1.3.17 עומד בעינו" אומרים במשרד להגנת הסביבה, והדגישו ש"כדי לאפשר את המשך היתר הרעלים מעבר ל-1.3.17 המפעל יידרש להציג למשרד חלופות לסגירת מכל האמוניה במפרץ חיפה בלוחות זמנים ברורים וקצרים"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x