$
בארץ

התקציב אושר בוועדת הכספים; הח"כים זוהר, חזן ובוקר קיבלו 60 מיליון שקל, סמוטריץ' - 50 מיליון

התקציב יעמוד על 360 מיליארד שקל ל-2017 ו-377 מיליארד שקל ל-2018. התקציב עורר מחאה במשכן לאחר שהתברר כי 285 מיליון שקל הוקצו למטרות פוליטיות - וכי 25% מהכספים הוקצו למטרות לא ידועות. בהוראת היועץ המשפטי של האוצר - הוצג הייעוד לכסף

שחר אילן 07:4620.12.16

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ג') לפנות בוקר לקריאה שניה ושלישית את תקציב המדינה הדו שנתי לשנים 2018-2017. התקציב אושר בלי הקיצוץ הרוחבי אבל עם התוספות הקואליציוניות.

 

התקציב נטו לחישוב מגבלת ההוצאה יעמוד על 360 מיליארד שקל לשנת 2017 ו-377 מיליארד שקל ל-2018. תקציב תשלום החובות למעט הביטוח הלאומי יעמוד על 87 מיליארד שקל לשנת 2017 ו-83 מיליארד שקל ל-2018. תקציב משרד הביטחון יעמוד ב-2017 על 71 מיליארד שקל. תקציב החינוך עלה בעקבות התוספות הקואליציוניות הרבות ביחוד לחינוך דתי וחרדי מ-54 מיליארד שקל ל-55 מיליארד שקל. תקציב המשרד לשירותי דת יגיע בסכות התוספות לסכום שיא של 659 מיליון שקל.

 

הכנסת תדון בתקציב בקריאה שנייה ושלישית היום ומחר וצפויה לאשר אותו מחר בערב. יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה אמר היום ש"היה מאוד קשה להעביר את החוק הזה. הזמן שעמד לרשות הוועדה להכין את חוק תקציב וחוק ההסדרים היה הקצר ביותר בהיסטוריה המוכרת לי".

 

 

במהלך הדיון הרחיק גפני את חברי הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) ואלעזר שטרן (יש עתיד). שטרן מחה שוב ושוב על הבאת הקצבות פוליטיות לאישור בלי ציון המטרה שלהן. שפיר מחתה על אישור התקציב החפוז ללא קיום דיון ממצה והסברים. גפני הוציא את שפיר מהדיון אחרי שגילה שהעוזר שלה משדר את הדיון בפייסבוק תחת האמירה "ג'ינג'ית אחת נגד כל הכיפות". הוא טען ש"שפיר והעוזרים שלה מבזים את הכנסת".

 

הדיונים לאישור התקציב היו אמורים להתחיל ביום שני בבוקר, אבל החלו בפועל רק ב-19:00 בערב באותו יום. זאת בעיקר בשל התמשכות הדיונים עם חברי הוועדה על העברת הקצבות פוליטיות.

 

הדיונים נקטעו גם בגלל דרישה שהציג ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי לתקציב לתגבור האבטלה במזרח ירושלים. לאחר משא ומתן עם יו"ר הקואליציה דוד ביטן וראש אגף התקציבים אמיר לוי סוכם על העברת 50 מיליון שקל נוספים למטרה זו אבל באופן רישמי נמסר כי תקויים "עבודה משותפת ללבחינת הצרכים ותגבור התקציב".

 

סערה פרצה בתחילת הישיבה לאחר שחולקו רשימות ההקצבות הפוליטיות - בסך 285 מיליון שקל. בין השאר מדובר ב-60 מיליון שקל שיועברו לפי דרישת מרכז סיעת הליכוד בוועדת הכספים לח"כ מיקי זוהר (40 מיליון), לשני נציגי הליכוד האחרים בוועדה, אורן חזן ונאוה בוקר (10 מיליון שקל כל אחד) ולח"כ סמוטריץ' 50 מיליון שקל.

 

שלושת חברי ועדת הכספים מהליכוד יחלקו כספים ל-41 תקנות תקציביות שונות. כך התברר בסוף ליל אישור התקציב בוועדת הכספים. בוועדה פרצה סערה לאחר שהתברר שהשלושה קיבלו כאמור 60 מיליון שקל לחלוקה לפי ראות עיניהם. עם זאת, בהוראת היועץ המשפטי של משרד האוצר נקבע שעד אישור התקציב יש להביא רשימת מטרות.

 

ח"כ זוהר ממהליכוד קיבל כאמור לחלוקה 40 מיליון שקל, 20 מיליון ל-2017 ו-20 ל-2018. הרשימה כוללת, כפי שזוהר אוהב להתגאות, 13 מיליון שקל לפריפריה. עם זאת היא כוללת גם סכומים רבים למטרות תרבות תורנית. חזן ובוקר קיבלו כאמור 10 מיליון כל אחד, 5 מיליון לכל שנת תקציב. בהקצבות של בוקר בולטת העברה של 6 מיליון למטרת "ניקוז כנרת". חזן העביר סכומים רבים למטרות בריאות.

 

חברי הוועדה, ביניהם מיקי רוזנטל מהמהחנה הציוני ושטרן הגדירו את המעשה כ"שוחד" ו"סחיטה באיומים". ח"כ יוסי יונה מהמחנה הציוני אמר ש"הכסף לפריפריה ולדיור הציבורי הועבר לקופה הקטנה של אנשי הליכוד". מתוך הסכומים שהמטרות שלהם ידועות קיבל גפני את הסכום הגבוה ביותר – 80 מיליון שקל.

 

בתקציב החדש שולבו התוספות הקואליציוניות שאישרה ביום ראשון הממשלה, בסך כ-1.2 מיליארד שקל. לעומת זאת לא שולב הקיצוץ הרוחבי בסך 1.2 מיליארד שקל שהוחלט באותה ישיבה.

מימין: דוד ביטן ומשה גפני מימין: דוד ביטן ומשה גפני צילומים: אלכס קולומויסקי, יובל חן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x