$
בארץ

ממשיכים להצטרף לביטוחים יותר מקיפים: מבוטחי שב"ן ניצלו 84% מהשירותים הרפואיים המוצעים

מדו"ח משרד הבריאות עולה כי מבוטחי שירותי בריאות נוספים ניצלו 100 מיליון שקל יותר מהתשלומים ששילמו על ביטוחים משלימים מהשנה שלפני כן וכי השירות הפופולרי ביותר הוא בבחירת מנתחים וניתוחים

ספי קרופסקי 07:2720.12.16

מבוטחי שירותי בריאות נוספים (שב"ן) ניצלו 84% מכלל התשלומים ששילמו על ביטוחים משלימים לקופות החולים, כך עולה מדו"ח שמפרסם הבוקר משרד הבריאות. משמעות הדבר היא שרוב הכסף חזר למבוטח באופן ישיר דרך טיפולים ובדיקות המוצעים במסגרת התוכניות. ב־2014 ניצלו המבוטחים אחוז זהה.

 

המבוטחים בשב"ן בארבע קופות החולים עשו שימוש של כ־3.5 מיליארד שקל בשירותי השב"ן (בניטרול הכנסות), גידול של 5% מהשנה שלפני כן, שבה עלות השימוש עמדה על 3.4 מיליון שקל. עלות רפואית ממוצעת למבוטח עמדה ב־2015 על 581 שקל בשנה בכללית, 649 שקל במכבי, 526 שקל במאוחדת ו־492 שקל בלאומית.

עוד עולה מהדו"ח היא כי השירות הפופולרי ביותר הוא בחירת ניתוחים ומנתח, שהגיעו ל־1.4 מיליארד שקל הוצאות, 40% מכלל ההוצאות. שני ברשימה, אודות לרפורמה שהעביר שר הבריאות יעקב ליצמן, הוא שירותי רפואת השיניים, שעמדו על כ־502 מיליון שקל. שירות זה הפך לפופולרי יותר בדו"ח הנוכחי בהשוואה לקודם בשל הרפורמה שהנגישה את הטיפולים למבוטחים רבים במסגרת תוכניות השב"ן.

 

השירות השלישי שרבים ממבוטחי השב"ן השתמשו בו הוא תרופות וחיסונים, שעליהם נרשמו הוצאות בגובה של כ־443 מיליון שקל, ואחריו ייעוץ (חוות דעת שנייה) עם הוצאות של כ־358 מיליון שקל בקרב כל הקופות.

 

 

אחוז המבוטחים בתוכניות שב"ן מתוך כלל המבוטחים בארבע הקופות ניצב נכון לשנה שעברה על כ־74.2%, נתון שלא השתנה מ־2014. כלומר, מעטים המבוטחים שמסתפקים בביטוח הבסיסי ביותר שאינו כולל שירותים רפואיים רבים שכוללים הביטוחים המשלימים ברובד הראשון. עם זאת, שיעור החברים בתוכניות המשלימות ביישובים במגזר הלא יהודי עומד על כ־40% בלבד ועדיין מדובר בעלייה של 1% מ־2014.

 

מהדו"ח עולה עוד כי שיעור המבוטחים בשב"ן מקרב מקבלי קצבת נכות או זקנה עם השלמת הכנסה עומד על כ־67%, שיעור נמוך מהממוצע הארצי, וכי שיעור הילדים שמשפחתם מקבלת הבטחת הכנסה המבוטחים בשב"ן עומד על כ־32% בלבד.

 

תוכניות השב"ן של ארבע קופות החולים סיימו את 2015 בעודף מצרפי (הכנסות בלי חישוב ההוצאות) של כ־71 מיליון שקל, שהם 1.7% ממחזור ההכנסות מהמבוטחים בביטוחים המשלימים האלו. בחלוקה בין הקופות, תוכניות השב"ן של קופת חולים כללית סיימו בעודף של כ־51 מיליון שקל המהווים כ־2.5% ממחזור ההכנסות; אלו של מכבי סיימו עם עודף של כ־28 מיליון שקל המהווים כ־2.1% ממחזור ההכנסות; תוכניות השב"ן של מאוחדת סיימו בעודף של כמיליון שקל שהם כ־0.1% ממחזור ההכנסות; ואילו תוכניות השב"ן של לאומית היו היחידות שסיימו בגירעון של כ־8 מיליון שקל המהווים כ־2.6% מההכנסות. מדובר בחריגה יחסית לא גדולה ולא מתקיימת קורלציה ישירה בינה לבין הגירעונות של הקופה. ההכנסות משב"ן הגיעו לכ־4.2 מיליון שקל, עלייה של כ־4% לעומת אשתקד.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x