שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרסום ראשון

ביהמ"ש העליון מותח ביקורת על רכבת ישראל ורומז: נפלו פגמים במכרז החשמול

שלושה שופטי ביהמ"ש העליון ניסו לשכנע את רכבת ישראל לחלק את המכרז הענק בין SEMI הספרדית לאלסטום הצרפתית לאחר שהצדדים לא הצליחו להגיע לפשרה. אולם בעוד אלסטום הסכימה ללכת לגישור, ברכבת ישראל סירבו לקבל תכתיבים

ליאור גוטמן 22:3818.12.16

ביהמ"ש העליון מתח היום (א) ביקורת נוקבת על רכבת ישראל בנוגע לכשלים לכאורה שהתגלו במכרז החשמול הענק של מסילות הברזל. עיון בפרוטוקול הדיון, שהגיע לידי כלכליסט, מוצא ששלושת שופטי ביהמ"ש העליון - מלצר, הנדל ושהם - ניסו לשכנע את רכבת ישראל לחלק את המכרז הענק בין SEMI הספרדית לאלסטום הצרפתית לאחר שהצדדים לא הצליחו להגיע לפשרה. אולם בעוד אלסטום הסכימה ללכת לגישור, ברכבת ישראל סירבו לקבל תכתיבים ומוכנים לקבל גזר דין, יהיה קשה ככל שיהיה.

 

כזכור, SEMI הספרדית זכתה ב-2015 במכרז בהיקף של כ־2 מיליארד שקל. המכרז כולל חשמול של כ־420 קילומטרים של קווי רכבת, הקמת 14 תחנות שנאים, תכנון והקמה של מערכת הולכת חשמל עילית, תכנון והקמת מערכת שליטה והקמת רשת חשמל במתחמי ומוסכי הרכבת.

 

רכבת ישראל רכבת ישראל צילום: הילה ספאק

 

כפי שנחשף בכלכליסט
 בדיקת ניהול המכרז מצאה בו כשלים רבים לכאורה לרבות הקפצת ציון בלתי מוסברת של הזוכה מספרד. היום, במסגרת הדיון, אמר השופט חנן מלצר ש"מאוד מטריד אותנו נושא העלאת הניקוד, שזה נושא שאתם (הרכבת - ל"ג) צריכים לקחת בחשבון". עוד אמר מלצר ש"כשיש זוכה אחד זה גורם לכל מני דברים שלא צריך לקרות. אם חלילה נופל הזוכה נמצא המכרז בפני שוקת שבורה...כנראה שלא הפנמתם היטב את המסר..יש מקרים שצריך לחתוך...הפתרון הטוב ביותר לדעתי הוא ליצור חלוקה (בין אלסטום לSEMI - ל"ג)", אמר.

 

כאמור, רכבת ישראל סרבה להתפשר, אולם הצליחה לנכס לעצמה הישג אחד והוא שכל הכרעה שתתקבל היא לא תכלול את החשמול של הקו המהיר לירושלים. קו זה כבר נמצא בסכנת דחייה ודו"ח שהעבירה בימים האחרונים חברת הבקרה של משרד התחבורה למשרד עצמו מצביע על איחור של 6 עד 9 חודשים בהשקת הפרויקט, כלומר ממרץ 2018 עד לתחילת 2019.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x