$
בארץ

ליכט לממשלה: "מינוי יאיר שמיר ליו"ר תע"א - רק באישור ועדת המינויים"

הממשלה דנה היום בהשגת בהשגת שר הביטחון אביגדור ליברמן על החלטת הוועדה לבדיקת מינויים, שפסלה לפני חודש וחצי את מינויו של שמיר לתפקיד. השרים תמכו במינוי אולם ההחלטה אם לאשרו בממשלה או בוועדת המינויים, נדחתה בשבוע

אסנת ניר 15:2518.12.16

בתום דיון סוער בממשלה הצביעו כל השרים בעד בחירת יאיר שמיר לדירקטור בדירקטוריון התעשייה האווירית (מתוך כוונה למנתו אח"כ ליו"ר), אולם הדיון האם להחזיר את הדיון לוועדת המינויים או שהממשלה תאשר את המינוי, נדחה לשבוע הבא.

 

 

 

הממשלה דנה הבוקר בהשגת שר הביטחון אביגדור ליברמן על החלטת הוועדה לבדיקת מינויים, שפסלה לפני חודש וחצי את מינויו של שמיר לתפקיד.

 

כל השרים הביעו תמיכה במינויו של שמיר וביקשו לאשר את המינוי מבלי שהנושא יחזור לדיון בוועדה. המשנה היועמ"ש, אבי ליכט, מנע מהשרים לקבל החלטה בטענה למינהל לא תקין. לטענתו, השרים אינם יכולים לקבל החלטה בנושא מינוי יושבי ראש דירקטוריונים. 

יאיר שמיר יאיר שמיר צילום: אוראל כהן

  

ליברמן לגלג בדיון על האמירה של מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב לפיה שמיר לא יכול לכהן כיו"ר נת"ע וכיו"ר תע"א בו זמנית. השר חיים כץ, לשעבר יו"ר ועד העובדים של תע"א, הטיח האשמות קשות ביוגב ואמר כי הוא מושחת וכי הציע שוחד לא כספי לרפי מאור: "מדובר באיש מושחת ומשחית שעושה ברשות החברות כבשלו תוך חשש כבד לניגוד עניינים שהוא מצוי בו. לא ייתכן שפקיד בכיר ככל שיהיה יעשה ברשות החברות כבשלו. מדוע כולם שותקים כאשר הוא מחבל בתעשייה האווירית. כדי לפטר את רפי מאור הוא מוכן להביא לעשרות מפוטרים".

 

שר השיכון יואב גלנט אמר ש"אין לנו אלא להאשים את עצמנו על כך שאנחנו לא מסדירים את עניין המינויים כמו שצריך וכי מדובר בעריצות הפקידות על חשבון האזרחים נגד מי שנבחר על ידם".

 

ליברמן הגיש לממשלה את הערעור על החלטת הוועדה לבדיקת מינויים בעניין שמיר. הוועדה, בראשות השופטת בדימוס, בלהה גילאור, פסלה את מינויו של שמיר בטענה כי לא ניתן לקבוע שתרומתו לתעשייה האווירית צפויה לגבור על הזיקות הפוליטיות החזקות והאינטנסיביות שלו. עוד קבעה הוועדה כי: "לאור כהונתו כיו"ר דירקטוריון נת"ע, מצבה של נת"ע, צרכיה והאתגרים שעומדים בפניה ועיסוקיו הפרטיים והציבוריים מחד ולאור מצבה של התע"א ומורכבות התפקיד מאידך, לא יוכל המועמד להקדיש את מירב זמנו לענייני החברה".

 

בהשגה על ההחלטה טען ליברמן טען כי הוועדה שמינתה אותו לדירקטוריון נת"ע ב-2015, קבעה כי על אף זיקתו האישית והפוליטית של שמיר "יש בכישוריו המיוחדים בכדי להתגבר על זיקה זו". ליברמן טען כי ניסיונו העשיר של שמיר, שכבר כיהן כיו"ר תע"א כשתי קדנציות בעבר (2005-2011) וכישוריו המיוחדים מצביעים על טעם מיוחד לבחור בו, למרות הזיקות האישיות והפוליטיות שלו. שר האוצר, משה כחלון, הביע את הסכמתו להשגה זו.

 

תע"א מצויה כבר למעלה משלושה חודשים ללא יו"ר מאז פרישתו של רפי מאור.

 

מרשות החברות הממשלתיות נמסר בתגובה: "התוצאות העסקיות והמעבר מהפסד של 600 מיליון ₪ בשנה לרווח של 2 מיליארד שקל בשנה מוכיחים כי 250 דירקטורים מקצועיים ולא פוליטיים מנבחרת הדירקטורים ממשיכים להוביל את החברות לשיפור ביצועים ולתוצאות חסרות תקדים ומעידים על הצלחת הרפורמה בחברות הממשלתיות. תכליתה של הרפורמה היא להפוך את החברות למקצועיות רווחיות ונקיות ממינויים פוליטיים. ככלל, כאשר מתמודדים בטיפול וניקוי רעות חולות, תמיד יהיו בעלי עניין שינסו לשמר את השיטה הישנה והפסולה. אנו נמשיך להוביל את הרפורמה שכולה נעשית לשיפור החברות והשירות לציבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x