$
בארץ

חלון הזדמנויות של שבועיים: רשות המסים תאפשר ליהלומנים נוהל גילוי מרצון - עד לסוף השנה

הנוהל שמאפשר לחברות להצהיר על הון שלא דווח באופן אנונימי עד לשלב מתקדם ולקבל הטבות מס מבלי להחשף להליך פלילי לא היה פתוח עד כה ליהלומנים; נכון לעכשיו אין בכוונת הרשות להאריך את מועד האחרון להגשה

עמרי מילמן 14:3318.12.16

רשות המסים הודיעה היום כי הסדירה את נוהל הגילוי מרצון ליהלומנים. הנוהל האחרון אמנם פורסם בספטמבר 2014 ויסתיים בסוף השנה, כלומר בעוד כשבועיים. עד כה היהלומנים הוחרגו מהנוהל, אך כעת הוסדו  התנאים שיאפשרו גם להם לגשת ולדווח על הון שלא דווח בהליך אנונימי. בשלב זה לא צפויה הארכה נוספת. בכוונת רשות המסים לבחון את תוצאות המהלך הנוכחי ולבחון כיצד להתנהל בהמשך. נוהל הגילוי מרצון מספטמבר 2014 קבע כי ניתן יהיה לבצע את הסדרת ההון שלא דווח מול רשות המסים מבלי לחשוף את זהות בעל ההון עד לשלב מתקדם בו מתקבלות הבנות על גובה תשלום המס מול רשות המסים, וזאת מבלי להיות חשופים להליך פלילי.  

עד כה יהלומנים לא יכלו לגשת לנוהל גילוי מרצון מאחר ולרשות המסים היו מחלוקות בנוגע למנגנוני מיסוי של הכנסות היהלומנים. ההסדרה החדשה באה בעקבות תיאום בין המשנה למנהל רשות המסים, ערן יעקב, מול הבורסה ליהלומים, שיוצגה ע"י עו"ד פנחס רובין ודניאל פסרמן ממשרד גורניצקי, והתאחדות תעשייני היהלומים.

 

במסמך עקרונות שגובש נקבע כי במסגרת נוהל הגילוי מרצון שמפעילה הרשות יתאפשר לנישומים מענף היהלומים לתקן את דיווחיהם שהוגשו בעבר ולהתחייב במס בהתאם. לדברי עו"ד, ארז בהגלי ממשרד גל דיקשטיין יועצים בע"מ, "ההסדר קובע מתווה שמאפשר לפקידי המס לערוך הסכם גילוי מרצון בהתאם לקווי הנחיה לפיהם ייקבע שעור המס שיחול במקרים השונים. כך רק לדוגמה, יהלומן שיוכיח כי צבר את הונו לפני שנת 2005 ייהנה משעורי מס נמוכים (עד 15%), זמן שיהלומן שיוכיח כי צבר את ממונו ב-10 השנים האחרונות ישלם מס בשיעור שולי (עד 48%).

 

משה אשר, יו"ר רשות המסים משה אשר, יו"ר רשות המסים צילום: אוראל כהן

 

על הון שלא ניתן יהיה להצביע מתי נצבר יהיה שיקול דעת לפקיד השומה באיזה שעור מס למסות. פקיד השומה יצטרך להתחשב בנסיבות כל מקרה ומקרה ולהחליט מתי סביר כי נצמחה ההכנסה. כך לדוגמה, במקרה של יהלומן שפועל 40 שנה ניתן יהיה לייחס את רוב הונו לתקופה שקדמה לשנת 2006 ולהחיל שעורי מס נמוכים. ההסדר שיפורסם יסדיר לא רק הון ומלאי, אלא יאפשר ליהלומנים להסדיר גם חשבונות בנק, מזומנים, יתרות ספקים וסעיפים אחרים שלא היו מדויקים בדו"חות שהגישו. במסגרת ההסדר יצטרכו היהלומנים להגיש דוחות כספיים מתוקנים ותיערך השוואה לדו"חות קודמים כשהמס ייקבע בהתאם להפרשים שיתגלו בדו"חות המתוקנים."

 

משה אשר, מנהל רשות המסים אמר היום כי: "הסדרת מיסוי הענף מהווה פריצת דרך משמעותית ביצירת דווחים שקופים ומהימנים של היהלומנים, תוך תשלום מס אמת. הישג זה הוא פרי עבודה מאומצת של הוועדה ברשות המסים ששקדה על המדוכה והגישה החיובית של נציגי ענף היהלומנים בדיונים שנרתמו לצורך בקביעת מציאות חדשה בתחום עיסוקם".

 

נשיא בורסת היהלומים, יורם דבש, אמר: "אנו שמחים על ההסכם ההיסטורי שנחתם. בחודשים האחרונים פעלנו מול רשות המסים בשיתוף פעולה ובשקיפות מלאה. כל רצוננו הוא לנהל ספרים ולשלם מס כמו כל בעלי העסקים האחרים בישראל. המהלך המשותף עם רשות המסים הוא מהפכני, בבחינת WIN-WIN הן למדינה והן לענף היהלומים, שמפרנס אלפי משפחות".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x