$
בארץ

גפני: "לא אקיים דיון נוסף בחוק מיסוי דירה שלישית. שימצאו מישהו אחר למשימה"

לאחר שהבוקר העביר יועמ"ש הכנסת מכתב חמור ובו הוא מבקר את הליך החקיקה בו נפלו פגמים רבים ביקש יו"ר הכנסת מגפני לכנס את חברי הוועדה מחדש. גפני מחה על כך: "אני מקבל מכתב אחרי שהבעתי את מחאתי ואחרי שהתקיימה הצבעה. איפה היועמ"ש היה עד כה?"

עמרי מילמן ושחר אילן 12:2718.12.16

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, מתנגד לבקשת יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לקיים דיון מחודש בחוק מיסוי דירה שלישית. אדלשטיין העביר הבוקר (א') מכתב לגפני ובו הוא מבקש לכנס את הוועדה מחדש לאחר שהיועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, העביר לגפני מכתב ובו הוא מבקר את הליך החקיקה הה"פגום" לדבריו של החוק במסגרתו לא ניתנה לחברי הוועדה האפשרות ללמוד את סעיפיו. גפני ציין כי הקואליציה יכולה להחליט על כינוס חברי הוועדה לדיון נוסף, אך הוא לא ייקח בו חלק.

 

 

 

גפני סירב לקיים את הדיון המחודש למרות שהוא עצמו הביע הסתייגות מהליך החקיקה בשבוע שעבר והבוקר. בפתח הדיון על הקיצוץ הרוחבי שנערך היום גפני כי הדיון התנהל בחוק מיסוי דירה שלישית התקיים בסוף סדר היום לבקשתו של שר האוצר, משה כחלון. לדבריו, "שר האוצר ביקש לשים את זה בסוף סדר היום. הגענו ללילה. החוק חולק שעה וחצי לפני שהתחיל הדיון. הוא חולק באמצע הלילה,מדובר על פרק זמן שלדעתי לא מספיק. דיברתי עם השר באריכות, הוא הסביר למה לדעתו צריך לעשות זאת. נעתרתי לבקשה, התחיל דיון וחברי האופוזיציה עזבו במחאה".

 

 


 

גפני הוסיף כי "היועצת המשפטית טענה טענות (על כך שהיעדר הזמן לא מאפשר לייעוץ המשפטי ולחברי הכנסת לקיים דיון רציני על החוק - ע"מ) אני אישרתי לה, אני לא חולק עליה, היא טענה את הטענות".

 

יועמ"ש הכנסת, איל ינון. לטענתו של גפני הביקורת שלו היתה צריכה להגיע במהלך החקיקה ולא בדיעבד יועמ"ש הכנסת, איל ינון. לטענתו של גפני הביקורת שלו היתה צריכה להגיע במהלך החקיקה ולא בדיעבד

 

הוא הוסיף כי "הדיון שהיה אמיתי. היה דיון והוא שינה את החוק באופן דרמטי. האם ההליך היה נכון? האם ככה מחוקקים? אמרתי אני חושב שלא, אבל היה דיון".

 

גפני טוען כי אדלשטיין או ינון היו צריכים לעצור את הדיון בטרם נערכה ההצבעה ולא לאחריה. "מה שהיה חסר לי הוא שיבוא היועמ"ש של הכנסת, יו"ר הכנסת ויאסרו עלי לקיים את הדיון. זה לא קרה. אם היו אומרים לי לא לקיים לא הייתי מקיים אותו. אני אדם שנשמע להליכים בכנסת ובכלל".

 

על המכתב שפורסם הבוקר אמר, "אני מקבל מכתב מהיועמ"ש של הכנסת, אחרי שהחוק אושר, אחרי שהבעתי את מחאתי ושינינו הכל. לא יודע למה הוא כתב את המכתב אלי. אתה מביא את המכתב במוצאי שבת וכותב שהוא לא תקין. איפה היית?".

 

גפני מסר כי אדלשטיין ביקש ממנו לשקול בחיוב דיון מחודש אך הודיע בנחרצות כי "אני לא הולך לקיים דיון מחודש. נקודה. לא עומד לדיון הדבר הזה. אם יו"ר הכנסת יחייב אותי, אני לא הולך נגד יו"ר הכנסת, הוא יצטרך למצוא מישהו שינהל".

 

גפני הוסיף כי "לא היה בוועדת הכספים הליך מהסוג הזה, מישהו היה צריך לעצור את זה, ולא אני. אני חלק מהקואליציה, יש לי מערכת יחסים טובה עם שר האוצר. הוא, מנימוקיו, ביקש להמשיך את הדיון. אני בזה סיימתי. אני לא אקיים דיון, אדבר עם יו"ר הכנסת אחרי הישיבה. אם יחייב אותי אכבד את זה, אבל הוא יצטרך למצוא מישהו שינהל את הישיבה".

 

גפני העלה אפשרות נוספת לפיה "הממשלה יכולה למשוך את החוק הזה, מותר לה לעשות זאת ואני אסכים. אם יגידו לקיים דיון נוסף - לא אקיים".

 

בדרך לבג"ץ 

 

ח"כ מיקי רוזנטל השיב לטענתיו של גפני וסתר את דבריו: "גפני, פניתי אליך בזמן אמת וביקשתי שתזמן את ינון שיחווה דעתו - אתה התעלמת מזה. רמסתם אותנו, אם לא יהיה דיון מחודש בחוק מיסוי דירה שלישית, בלית ברירה, נלך לבג"ץ".

 

יו"ר הקואליציה דוד ביטן אמר ש"לא עשינו שום דבר חריג. אם חוק דירה שלישית לא בסדר, כל החוקים בחוק ההסדרים לא בסדר. הבאנו ברגע האחרון תיקונים לכל החוקים. האופוזיציה השתתפה בדיון של קרן ארנונה עם הרבה יותר תיקונים ברגע האחרון".

 

דיון קשה התפתח סביב דברי ח"כ מיקי לוי מיש עתיד שח"כ רחל עזריה היא "המעודדת של כחלון". רחל עזריה דרשה התנצלות. היא אמרה שזו התבטאות קבועה של אנשי יש עתיד והדבר אומר שזה נמצא בדף המסרים של המפלגה. לוי סרב להתנצל והציע שעזריה תגיש תלונה לוועדת האתיקה. 

  

בתוך כך, מפלגות האופוזיציה מתכוונות להגיש עוד השבוע את העתירה נגד חוק מס דירה שלישית לפני אישור החוק במליאה בקריאה שנייה ושלישית. רוזנטל אמר שהוא מחכה לרגע שבו יהיה דיון להצבעה על החוק בקריאה שנייה ושלישית. נראה שהחשש האמיתי בקואליציה הוא מפיליבסטר שיגרור את הדיון לאורך כל השבוע."אין מצב שבג"ץ לא יפסול את החוק הזה אחרי חוות הדעת של היועץ המשפטי איל ינון", אמר רוזנטל, "אחר כך תגידו שהוא מתערב לכנסת. הקואליציה חושבת שהיא יכולה לעשות מה שרוצים לדרוס כל החוקים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x