$
בארץ

שותפות תמר עתרה לבית המשפט העליון: דיון במחיר הגז יבטל את המתווה הממשלתי

החברות עתרו בבקשה לבטל דיון בשאלה האם השותפות מכרה את הגז שלה לחברת החשמל במחיר מופקע. זאת במסגרת עתירה של לקוח של חברת החשמל שטען כי המחיר הגבוה משית על האזרחים עודף תשלומים של כ-2.5 מיליארד שקל

ליאור גוטמן 09:0318.12.16

חברת נובל אנרג'י, יחד עם שותפויות הגז דלק קידוחים, אבנר, ישראמקו ודור גז עתרו בחמישי האחרון לביהמ"ש העליון בבקשה לבטל דיון בשאלה האם מחיר הגז שחברת החשמל חתמה עליו הוא מופרז. העתירה הוגשה לאחר שבנובמבר האחרון דחה ביהמ"ש המחוזי בלוד בקשה דומה, זאת במסגרת עתירה של לקוח של חברת החשמל בשם משה נזרי, שעתר בעבר בטענה ששותפות תמר מכרה את הגז שלה לחברת החשמל במחיר מופקע לכאורה, מה שמשית על אזרחי ישראל עודף תשלומים של כ-2.5 מיליארד שקל, אותם הם משלמים דרך חשבונות החשמל.

 

בהליך שהתקיים בביהמ"ש המחוזי בלוד הצטרף היועמ"ש לממשלה מנדלבליט, שטען שיש למחוק את העתירה על הסף, כיוון שקביעת תמחור חדש למחירי הגז תערער לכאורה את מתווה הגז הממשלתי. במסגרת המתווה הוסכם על תקרת מחיר גז במשק לעסקאות חדשות (4.7 דולר ליחידת אנרגיה) כמו גם מתן "חסינות" לתמחורים ישנים לרבות חוזה חברת החשמל. נזרי מיוצג על ידי מיוצג על ידי עו"ד יצחק יערי ממשרד חן, יערי, רוזן-עוזר וכן על ידי עו"ד גלעד ברנע.

 

חברת החשמל. האם שותפות תמר מכרה את הגז שלה במחיר מופקע? חברת החשמל. האם שותפות תמר מכרה את הגז שלה במחיר מופקע? צילום: אלעד גרשגורן

 

בית המשפט בלוד סירב לקבל את הטענה וקבע דיון בשאלה (מבלי להכריע בסוגיה) בפברואר הקרוב, אולם כאמור שותפויות עתרו בחמישי לביהמ"ש העליון בבקשה לדחות את הדיון.

 

עיון בעתירה מלמד שהנימוקים העיקריים דומים עד זהים לאלו שהציב בזמנו היועץ המשפטי לממשלה. בעתירה כתבו השותפות כי "בתובענה נשוא בקשה זו, מבקש מר משה נזרי, צרכן של חברת החשמל, לבטל את כל אותה עשייה רגולטורית מקיפה וחסרת תקדים ולהפוך את החלטותיהם של הרגולטורים השונים במדינת ישראל, לבטל את אסדרת המחירים שבמתווה הגז, לבטל את החלטתה של ממשלת ישראל אשר אימצה את מתווה הגז, לבטל את החלטתה של כנסת ישראל לאשר את מתווה הגז ולבטל את תוצאת פסק-דינו של בג"ץ בעניין מתווה הגז", אומרים העותרים, ומחדדים ש"בכל הכבוד, אנו סבורים כי תוצאה זו, לפיה בית המשפט קמא, בהליך אזרחי של תובענה ייצוגית, יקבע כי יש לבטל את אסדרת המחירים שקבעה המדינה ושאושרה בבג"ץ, ויכפה תחתיה על המשק כולו מחיר מרבי לגז טבעי בשיעור שמר נזרי הציג בחוות-דעת פרטית מטעמו, הינה אבסורד של ממש. ייאמר ברורות: אם תתממש האפשרות שפתח בית המשפט קמא בהחלטתו, ותבוטל אסדרת המחירים שבמתווה הגז, כך שבמקומה ייכון פיקוח מחירים אלטרנטיבי שמר נזרי מבקש לכפות על המשק, קיים חשש ממשי כי לא ניתן יהיה ליישם את מתווה הגז, והוא יתבטל הלכה למעשה, על כרעיו ועל קרבו", מסכמים שם.

 

טרם הוגשו תשובות הצדדים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x