$
בארץ

יוגב נגד מינוי יאיר שמיר ליו"ר תע"א: "התעקשות דווקנית מתוך זיקה מפלגתית"

יו"ר רשות החברות הממשלתיות פנה במכתב חריף לנתניהו בו מתח ביקורת על הכוונה לדון בממשלה על השגת שר הביטחון בעניין פסילת שמיר לתפקיד ועל כך שאישור המינוי יביא לכך שיכהן במקביל כיו"ר של שתי חברות ממשלתיות - התעשייה האווירית ונת"ע

אסנת ניר 20:1916.12.16

יו"ר רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב שיגר היום (ו') מכתב חריף לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו מתח ביקורת על כוונת הממשלה לדון בהשגה שהגיש שר הביטחון אביגדור ליברמן על פסילתו של יאיר שמיר לתפקיד יו"ר התעשייה האווירית (תע"א) - השגה שתעלה בישיבת הממשלה הקרובה מחרתיים.

 

 

 

"אני מוצא לנכון להתריע בפניך כי מינויו של מר שמיר ליו"ר דירקטוריון חברה ממשלתית נוספת, לצד כהונתו כיו"ר דירקטוריון חברת נת"ע, אינה עולה בקנה אחד עם טובת נת"ע ועם טובתה של התעשייה האווירית. לא יעלה על הדעת, שבמקביל לאתגר שתואר (האתגרים בפניהם ניצבת בימים אלה חברת נת"ע, שמובילה את פרויקט הרכבת הקלה), יבקש שמיר גם לכהן כיו"ר של התעשייה האוירית, מהחברות הגדולות במשק וכל זה במקביל לעסקיו הפרטיים המרובים. לא יעלה על הדעת גם שינטוש שמיר את תפקידו כיו"ר נת"ע על מנת לדלג לתפקיד כיו"ר התעשייה האווירית טרם השלים משימתו, אליה התחייב לפני שנה בלבד".

 

שמיר וליברמן. מאותה מפלגה שמיר וליברמן. מאותה מפלגה צילום: אוראל כהן, עמית שאבי

 

 

יוגב מתח גם ביקורת על התעקשותו של ליברמן למנות את מקורבו שמיר, לשעבר חבר במפלגתו ישראל ביתנו, במינוי פוליטי מובהק: "קשה להשתחרר מהתחושה שההתעקשות הדווקנית למנות את מר שמיר ליו"ר של שתי חברות כה משמעותיות במקביל נובעת אך ורק מקרבתו הפוליטית וזיקתו למפלגתו של השר הממנה ומקשריו עם חברי ממשלה אחרים, ולא מתוך הצבת טובת החברות וטובת האינטרס הציבורי בראש סדר העדיפויות" כתב. באמירה זו התייחס יוגב לזיקה האישית והפוליטית לשרים ליברמן, חיים כץ וישראל כץ, עליה הצהיר שמיר כחלק מהליך מינויו. לדבריו, "עצם ההשגה שמוגשת לממשלה על החלטת הוועדה לבדיקת מינויים בשירות הציבורי, מערערת את נוהלי המינוי התקין בשירות הציבורי".

 

"התעשייה האווירית היא מבין החברות הממשלתיות אשר היו נגועות ביותר בפוליטיקה ופוליטיזציה" מוסיף יוגב, "במסגרת הרפורמה שמובילה רשות החברות, החלה להתנתק מאותן תופעות פסולות. מינויו של מועמד בעל זיקה פוליטית כה בולטת דווקא לחברה זו מבטיח את המשך הפגיעה באינטרס הציבורי ועצירת המגמה החיובית הנראית לעין בתפקודה של החברה". יוגב מתריע מפני מעורבותו של שר הרווחה ששימש כיו"ר ועד תע"א עד לאחרונה, חיים כץ, בקידומו של שמיר.

 

"על הממשלה להימנע מהתערבות בהחלטת הוועדה לבדיקת מינויים. משמעות הדבר היא כי על מר שמיר לסיים את כהונתו המלאה כיו"ר נת"ע ולהוכיח הצלחתו, קודם שיבקש לדלג למשרה נחשקת נוספת". יוגב ציין כי שמיר מנהל גם עסקים פרטיים במקביל וכי עד 2015 כיהן גם כשר החקלאות, מטעם מפלגתו של שר הביטחון ליברמן שנחוש למנותו. כלומר, מדובר במינוי פוליטי מובהק שנוגד את רוח תכנית "נבחרת הדירקטורים" בחברות הממשלתיות שמקדם יוגב בשלוש השנים האחרונות, שנועדה לדבריו לבער אותן מתלות פוליטית, ולשרש תחלואי עבר כמו שחיתויות ומינויים כושלים.

 

רוח חדשה 

 

גורמים המעורבים מציינים כי החלטת שר הביטחון להביא לממשלה, לראשונה בתולדות המדינה, ערר על החלטת השופטת שפסלה את מינויו של שמיר הינה צעד תקדימי, שנובע מהרוח המנשבת במסדרונות משרד ראש הממשלה, כפי שמתבטא באמירתו מתחילת השבוע בפני הממשלה כי יש לאפשר מאות מינויים פוליטיים במשרדי הממשלה, בדומה לשיטה הנהוגה בארה"ב.

 

 

 

הוועדה בראשות השופטת בדימוס, בלהה גילאור, פסלה את מינויו של שמיר לדירקטוריון לפני כחודש וחצי בטענה כי לא ניתן לקבוע שתרומתו לתעשייה האווירית צפויה לגבור על הזיקות הפוליטיות החזקות והאינטנסיביות שלו. עוד קבעה הוועדה כי: "לאור כהונתו כיו"ר דירקטוריון נת"ע, מצבה של נת"ע, צרכיה והאתגרים שעומדים בפניה ועיסוקיו הפרטיים והציבוריים מחד ולאור מצבה של התע"א ומורכבות התפקיד מאידך, לא יוכל המועמד להקדיש את מירב זמנו לענייני החברה".

 

ההשגה על ההחלטה אותה מעוניין לקדם ליברמן בממשלה מתבססת על הטענה כי הוועדה כבר קבעה ב-2015 כאשר מינתה אותו ליו"ר נת"ע, כי על אף זיקתו האישית והפוליטית של שמיר "יש בכישוריו המיוחדים בכדי להתגבר על זיקה זו". לדברי ליברמן, כפי שמתבטאים בהשגתו, ניסיונו העשיר של שמיר, שכבר כיהן כיו"ר דירקטוריון תע"א בשתי קדנציות בעבר וכישוריו המיוחדים מצביעים על טעם מיוחד לבחור בו, למרות הזיקות האישיות והפוליטיות שלו. שר האוצר, משה כחלון, הביע את הסכמתו להשגה זו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x