$
בארץ

טראמפ הודיע: שגריר ארה"ב הבא בישראל - דייויד פרידמן

הנשיא האמריקני הנבחר הכריז כי בחר ביועצו לענייני המזרח התיכון לשגרירה החדש של ארה"ב בישראל: "קשריו יהיו נכס אדיר עבורנו". פרידמן: "אחזק את יחסי המדינות מהשגרירות בבירתה הנצחית של ישראל - ירושלים"

ynet 08:3016.12.16
האיש של טראמפ בישראל. הנשיא האמריקני הנבחר, דונלד טראמפ, הודיע הלילה (בין חמישי לשישי) כי בחר בעו"ד דייויד פרידמן, יועצו הבכיר לענייני המזרח התיכון, לשגריר ארה"ב בישראל. "פרידמן הוא חבר ותיק שלי ויועץ שאני סומך עליו", הצהיר טראמפ. "קשריו החזקים בישראל יהוו את הבסיס של שליחותו הדיפלומטית ויהיו נכס אדיר למדינה שלנו בעת שאנו שואפים לחזק את היחסים עם בני בריתנו ולחתור לשלום במזרח התיכון", הוסיף.  

פרידמן עצמו הגיב למינוי הטרי ואמר כי יפעל ללא לאות כדי "לחזק את הקשר הבלתי ניתן לשבירה בין ישראל לארה"ב ולקדם את רעיון השלום באזור". השגריר הנבחר הוסיף כי הוא מצפה לעשות את תפקידו "מהשגרירות האמריקנית בבירתה הנצחית של ישראל - ירושלים".

 

שגרירות ארצות הברית בתל אביב שגרירות ארצות הברית בתל אביב צילום: מיכאל קרמר

 

פרידמן, שסומן לתפקיד השגריר בישראל, אמר בשיחות שקיים לאחרונה עם ynet, חלקן לפני היוודע תוצאות הבחירות בארה"ב, כי ממשל טראמפ מחויב להכיר בירושלים המאוחדת כבירתה הנצחית של ישראל, לפעול להעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, להגדיל את הסיוע הביטחוני לישראל ככל הנדרש ולאפשר לישראל לבקש סיוע נוסף מהקונגרס.

 

שנשאל אם טראמפ יציג תוכנית שלום בין ישראל לפלסטינים, פרידמן הבהיר חד-משמעית כי הוא לא יעשה זאת, אולם הוא יתמוך בכל מהלך של ממשלת ישראל, ואם היא תחליט ללכת בכיוון של שלום הוא ייתן לה גיבוי.

 

"טראמפ מאמין כי בישראל כולם, אנשי ימין ואנשי שמאל, כולם רוצים בשלום. הרי אף אחד לא רוצה שהילדים שלו ימשיכו להיהרג במלחמות", אמר פרידמן ל-ynet זמן קצר לאחר שנודעו תוצאות הבחירות שהדהימו את העולם. 

 

השבוע הכריזה קליאן קונוויי, היועצת של הנשיא הנבחר, כי העברת השגרירות האמריקנית נמצאת "בעדיפות עליונה של טראמפ". בראיון לשדר הרדיו השמרני יו יואיט, בתוכנית הבוקר שלו, הוסיפה קונווי. "טראמפ הבהיר זאת היטב במהלך מערכת הבחירות, וכנשיא הנבחר שמעתי אותו אומר זאת כמה פעמים בשיחות פרטיות, גם אם לא בפומבי".

 

נשיאים קודמים, ובהם ג'ורג' בוש הבן וביל קלינטון, חזרו בהם מתמיכתם להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים, לאחר שנכנסו לבית הלבן. ארצות הברית לא מכירה רשמית בירושלים כבירת ישראל וכמו רוב מוחלט של המדינות, השגרירות שלה נמצאת בגוש דן.

 

אבל קונוויי סבורה כי טראמפ ינהג אחרת. "זה משהו שהחברה שלנו ישראל, החברה הטובה שלנו במזרח התיכון, תעריך מאוד - ומשהו שהרבה יהודים-אמריקנים הביעו את תקוותם שיקרה", הוסיפה היועצת, אחת הבכירות במטה טראמפ. "זה מהלך גדול. זה מהלך פשוט בהתבסס על מה שאמר בעימותים ובראיונות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x