$
בארץ

ועדת הכספים אישרה: רק מי שמרוויח מעל 57 אלף שקל ברוטו ישלם מס על פיצויי פיטורים

אישור הוועדה, שעוד טעון את אישור מליאת הכנסת, מבטל את הפטור ממס הכנסה על פיצויי פיטורים וקובע מדרגות מס בנושא לפי גובה השכר ולפי שיעור ההפרשה של המעסיק לפיצויים

עמרי מילמן 21:3615.12.16

ועדת הכספים אישרה הערב (ה') את הצעת משרד האוצר לבטל את הפטור ממס הכנסה על פיצויי הפיטורים. הצעת החוק שאושרה הערב קבעה כי ישולם מס על כספי פיצויים המשולמים לבעלי למשכורת ברוטו של מעל 57 אלף שקל (תחת ההנחה כי עם שכר מבוטח הוא 80% מהשכר ברוטו שכולל שעות נוספות והחזרי הוצאות שונים).

 

עבור מי שמפרישים עבורו 6% ממשכורתו לפיצויים (למשל כל עובדי המדינה), תשלום המס יעמוד על כ-45 שקל בחודש עם שכר של 57 אלף שקל. מס שיעלה עם הגידול בשכר. בעל משכורת ברוטו של 100 אלף שקל ישלם מס של כ-1,024 שקל בחודש.

 

עבור מי ששיעור ההפרשה לפיצויים עבורו היא 8.33% מהשכר שלו לצורך פיצויי פיטורים יתחיל לשלם מס במידה ושכרו (ברוטו) יהיה גבוה מ 42 אלף שקל (שוב תחת הנחה כי השכר המבוטח הוא 80% משכר הברוטו - 34 אלף שקל במקרה זה). תשלום המס המינימלי יעמוד על 80 שקל בחודש.

 

אדם עם משכורת של 100 אלף שקל ברוטו (לו מפרישים 8.33% מהשכר לפיצויי פיטורים) ישלם מס חודשי של 1,900 שקל.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: Bigstock

על פי הצעת החוק המקורית של משרד האוצר, תקרת הפטור שרצו לקבוע עבור שיעורי הפרשות של 6% ו-8.33% עמדה על שכר ברוטו של 55 אלף שקל ו-37 אלף שקל בהתאמה.

ההצעה המקורית הייתה אמורה להכניס לקופת המדינה 680 מיליון שקל בשנה, אולם השינויים כעת יחייבו את האוצר לחשב מחדש את ההשפעה על הכנסות המדינה ולמצוא מקור תקציבי חדש.

 

במהלך הדיון שנוהל על ידי ח"כ רחל עזריה, היא ציינה כי "מספר הנשים שהרוויחו מעל 42 אלף שקל ויצאו לחופשת לידה בשנה שעברה הוא 13. הרוב המוחלט של מרוויחי המשכורות במדינת ישראל בכלל לא מכיר סכומים כאלה".

 

במקביל להצעה שאושרה הייתה אמורה לעבור גם החלטה שלפיה כל כספי הפיצויים יהיו שייכים לעובדים ולא למעסיקים. זאת במטרה להבטיח כי גם עובדים חלשים ולא מאוגדים יוכלו לשמור על אתם כספים כפי שעובדים מאוגדים מצליחים לעשות היום פעמים רבות בהסכמים. אולם הצעה זו פוצלה מחוק ההסדרים בלחץ ההסתדרות וחברי הכנסת מהאופוזיציה והקואליציה. היום הנושא לא מוסדר בחקיקה וישנם הסכמים בהם נקבע כי הכספים שייכים למעסיק אלא אם יפטר את העובד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x