$
בארץ

כנס הקרן לידידות

ראש עיריית ירוחם: "ממשלות יכולות ליפול על עמונה ועל אגו אבל על עניים? את מי זה מעניין"

מיכאל ביטון אמר כי "2 מיליון איש הם עניים בארץ, זה שווה ערך ל-30 מנדטים, אבל הם לא מפלגה, אין להם פה ולשון. צמצום פערים הוא אינטרס כלכלי למדינה, שיקטין את כמות הפשיעה"

נעמי צורף 11:5114.12.16
"ממשלות לא קמות ונופלות על עוני, הן יכולות ליפול על עמונה, על תאגיד השידור הציבורי, על אגו, אבל על עניים? את מי זה מעניין?" כך פתח את נאומו הבוקר (ד') ראש המועצה המקומית ירוחם, מיכאל ביטון, בכנס הקרן לידידות לצמצום העוני והפערים החברתיים בישראל. "2 מיליון איש הם עניים בארץ, זה שווה ערך ל-30 מנדטים, אבל הם לא מפלגה, אין להם פה ולשון. אף אחד לא רוצה לעזור לעניים".
ראש המועצה התייחס לאחריות הרשויות הכלכלי של תושביהן "המדינה מעניקה לכל ילד שקל, אם נולדת בתל אביב תקבל עוד 16 אלף שקל, אם בלוד 6,000 שקל, אם ברהט 6 שקלים. בנוסף לזה, הורים מבוססים יכולים לרכוש חינוך בלתי פורמלי. אמא אתיופית שלא יודעת עברית וחשבון היא לא פחות טובה, היא אוהבת ומחבקת, אבל היא לא יכולה לעזור לילד שלה בשיעורי בית, אז הוא צריך תמיכה מבחוץ".
מיכאל ביטון, ראש עיריית ירוחם, בכנס מיכאל ביטון, ראש עיריית ירוחם, בכנס צילום: עמית שעל

 

"אנחנו צריכים לשנות את המדיניות ביחס לעוני, לעניים אין פה ולשון, הרשויות צריכות להיות הפה והלשון שלהם", אמר ראש המועצה. "אנחנו צריכים לתת בסיס קיומי לאדם כדי שיוכל להתקיים, לא כדי שיהיה עשיר ועמיד: לתת תקצוב דיפרנציאלי לחינוך, יותר למי שיש לו פחות, על מנת שיוכלו להגיע יחד לקו הסיום", עוד הציע ביטון לבטל את תשלומי ההורים בבתי הספר והסביר "אין חוק שפוטר ילד עני מתשלום לטיול, אבל הוא לא יגיד למורה שאין לו כסף, הוא אומר שהוא לא אוהב טיולים".

 

"מי שומע את זעקת העניים? זה לא סקסי. צריך להשתגע, צריך קבוצה של אנשים שאיכפת להם", סיכם ביטון. "צמצום פערים זה אינטרס כלכלי למדינה: הוא יקטין את כמות הפשיעה, יקטין את מספר הילדים שנכנסים לכלא. כיום יש לנו התחלות יפות, אבל אנחנו עוד לא מצמצמים פערים, התפילה שלי שיום אחד זה יתגבש לכדי מדיניות של הממשלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x