$
בארץ

ועדת הפנים אישרה: תקציב מימון הבחירות לרשויות המקומיות יגדל ב-150 מיליון שקל

מדובר בעלייה של 33% לעומת הבחירות הקודמות. יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם: "צמצום התלות של המועמדים בתורמים תצמצם את החשש לניגוד עניינים בהמשך"

שחר אילן 15:0813.12.16

ועדת הפנים של הכנסת אישרה תוספת של 150 מיליון שקל שהם למימון הבחירות לרשויות המקומיות ב-2018, 33% יותר מתקציב הבחירות הקודמות. לראשונה יינתן מימון בחירות בהיקף של 55 מיליון שקל למועמדים לראשות העיר. הוועדה אישרה אתמול (ב') את פרק מימון הבחירות לרשויות המקומיות בחוק ההסדרים. בשל כמה חילוקי דעות, הוגשה בקשה לרביזיה (הצבעה חוזרת) כדי שבמקרה הצורך ניתן יהיה לבצע שינויים בחוק, אך אלו לא אמורים להשפיע על עיקר החוק.

 

בניגוד לבחירות לכנסת, הבחירות לרשויות המקומיות נערכות בקביעות אחת ל-5 שנים. מאז הבחירות לרשויות המקומיות ב-2003 עומד מימון הבחירות לרשויות המקומיות על 42 שקלים לתושב והאוצר ביקש להמשיך ולהקפיא את הסכום גם בבחירות הבאות שייערכו ב-2018. אלא שתוקף הוראת השעה שהקפיאה את המימון פג ועל פי החוק הקיים המימון צריך להיות 74 שקלים לתושב כלומר גידול של 76%. בטווח הזה התנהל מיקוח בין יו"ר ועדת הפנים של הכנסת דודי אמסלם (הליכוד) לנציגי האוצר.

 

אמסלם. "כיום ראשי הערים תלויים בתרומות" אמסלם. "כיום ראשי הערים תלויים בתרומות" צילום: אלכס קולומויסקי

 

בסופו של דבר הוסכם על הגדלת המימון בשליש ל-56 שקלים לתושב. עלות התוספת, כמור, עומדת על 150 מיליון שקלים.

 

עד היום מימון הבחירות ברשויות המקומיות ניתן רק לרשימות. הפעם נקבע לראשונה שיינתן מימון גם למועמדים לראשות העיר שיקבלו יותר מ-30% מהקולות. 95 מיליון יוקצו לתוספת למימון הרשימות למועצת העירייה ו-55 מיליון יופנו למועמדים.

 

יו"ר הקואליציה, דוד ביטן מהליכוד, הסביר שהפשרה הושגה בין היתר על ידי הסכמה שרק 60 מיליון שקל יגיעו מתקציב 2018 ו-90 מיליון מתקציב 2018.

 

אמסלם הסביר שבמצב הנוכחי "המועמדים לראשות העיר תלויים בכספי תרומות". זאת, בייחוד במצב שבו לראשי עיר רבים יש סיעות די קטנות במועצת העירייה והמימון שהן מקבלות מוגבל. "צמצום התלות של המועמדים בתורמים תצמצם את החשש לניגוד עניינים בהמשך", אמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x