$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חברי ועדת הכספים דוחפים לשינוי החוק לעידוד השקעות

הח"כים דורשים להנמיך את הרף שמזכה חברות הייטק בפריפריה בתשלום מס של 6% ממחזור של 10 מיליארד שקל בשנה למיליארד שקל

עמרי מילמן 08:1713.12.16

חמישה ח"כים שחברים בוועדת הכספים מקדמים תיקון בחוק לעידוד השקעות הון שמטרתו להטיב עם הפריפריה, כך נודע ל"כלכליסט". הסעיף שמבקשים החכ"ים עודד פורר, נאווה בוקר, בצלאל סמוטריץ', אורן חזן ומנואל טרכטנברג לשנות הוא הסעיף שקובע איזו חברה טכנולוגית תזכה להטבה שבמסגרתה תשלם מס חברות בגובה של 6%. נוסח החוק הנוכחי קובע שהחברות שיקבלו את ההטבה הזו הן חברות הייטק גדולות שפועלות בפריפריה ושהמחזור השנתי שלהן גבוה מ־10 מיליארד שקל. הח"כים רוצים להנמיך את הרף ולאפשר גם לחברות בעלות מחזור שנתי של מעל מיליארד שקל לקבל את ההטבה.

 

לפי הצעת החוק הנוכחית, חברות זכאיות שאינן חברות טכנולוגיה ושפועלות בבמרכז ישלמו מס חברות של 16% וחברות בפריפריה ישלמו 9%. החשש של רשויות מקומיות בפריפריה, כמו למשל באר שבע וחיפה, הוא שחברות זכאיות מהמרכז יעדיפו להישאר במרכז ולנסות לשנות את סיווגן להייטק כדי לזכות בהטבת מס גבוהה יותר במקום לעבור לפריפריה, משום שהפער בין תשלום מס בשיעור של 12% לתשלום מס בשיעור של 9% אינו גדול. השינוי שמקדמים הח"כים נועד לתת מענה לחשש זה ולהפוך את הפריפריה לאטרקטיבית עבור יותר חברות.

 

ח"כ פורר: "אי אפשר להעביר תיקון לחוק עידוד השקעות הון מבלי לשמור על העדיפות של הפריפרייה וירושלים כחלק מהחקיקה. כל חקיקה שתבטל את העדיפות תעשה יותר נזק מתועלת ואנחנו צריכים לתקן זאת בחקיקה בוועדה וכך נעשה".

 

 

אינטל קרית גת אינטל קרית גת צילום: הרצל יוסף

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x