$
בארץ

חשיפת כלכליסט

המקרה המוזר של השרה רגב, תחנת הטוטו של אחיה ורפורמת ההימורים

מירי רגב התבטאה נגד רפורמה שעשויה לפגוע בהכנסות הטוטו ובזכייניו, שעמם נמנה אחיה. רגב דיווחה על הקשר, אך היועמ"ש לא ערך לה הסדר ניגוד עניינים כמקובל. אתמול בתוך כמה שעות שלח משרד המשפטים שלוש תגובות: תחילה טענו כי אין מידע המלמד על חשש לניגוד עניינים, בהמשך כי הדבר בבדיקה ולבסוף כי השרה יכולה לטפל בתחום ההימורים תחת מגבלות

עמיר קורץ, אוריאל דסקל ועמרי מילמן 06:5408.12.16

שרת התרבות והספורט מירי רגב השמיעה לאחרונה קולות רמים נגד היבטים הקשורים לרפורמת משרד האוצר לצמצום ההימורים. הרפורמה, שמקודמת במסגרת חוק ההסדרים, אמורה לפגוע ברווחי הטוטו והפיס אך גם בהכנסותיהם של זכייני הטוטו. לטענת השרה רגב שהצביעה בעבר בעד הרפורמה בעת אישור התקציב בממשלה, הדבר יפגע בספורט הישראלי, ובדיון סוער שהתקיים בשבוע שעבר בוועדת הכספים היא טענה כי הדבר יפגע גם בפריפריה וכי ממילא אי אפשר לשנות את טבע האדם ולצמצם הימורים.

 

 

מירי רגב, שרת התרבות והספורט מירי רגב, שרת התרבות והספורט צילום: אלכס קולומויסקי

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי אחיה של מירי רגב תומר סיבוני הוא זכיין של הטוטו והפיס בתחנה בקריית גת. האם הדבר יכול לאפשר לרגב לפעול באופן חופשי בסוגייה? על פי כללי ניגוד העניינים החלים על שרים וסגני שרים, עם כניסתם לתפקיד עליהם למלא טופס ולהצהיר על ניגודי עניינים פוטנציאליים. הטופס הזה עובר למבקר המדינה ומשם ליועץ המשפטי לממשלה, ובמקרה שהשניים מזהים "נורות אדומות" משרד המשפטים דואג לנסח ולהחתים את השרים על הוראות הקובעות במה מותר ובמה אסור להם לטפל.

 

תומר סיבוני, השבוע בתחנת הטוטו שבבעלותו בקריית גת. הימור על מרוצי סוסים לצד כרטיסי חישגד וטפסי טוטו תומר סיבוני, השבוע בתחנת הטוטו שבבעלותו בקריית גת. הימור על מרוצי סוסים לצד כרטיסי חישגד וטפסי טוטו צילום: אוראל כהן

 

רגב אכן מילאה טופס כזה כבר באוגוסט 2015, והעבירה אותו למשרד מבקר המדינה. בטופס היא מציינת כי אחיה מפעיל תחנת טוטו ולוטו בקריית גת מזה 15 שנה, שהיא לדבריה אחת מתוך 20 תחנות באזור. אלא שלמרות שרגב הצהירה על פוטנציאל ניגוד העניינים, במשרד המבקר ובמשרד המשפטים לא חשבו שמדובר בסוגיה שדורשת עריכה של הסדר ניגוד עניינים רשמי. מבקר המדינה סירב להתייחס לשאלות "כלכליסט" בנדון ובמשרד המשפטים טענו כי "על פי הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים, עם כניסתם לתפקיד שרי הממשלה מתבקשים למסור שאלון לאיתור חשש לניגוד עניינים אל היועץ המשפטי לממשלה. במידה ומתעורר חשש לניגוד עניינים נערכת בעניינם חוות דעת על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ייעוץ). מאחר ולא נמסר מידע המלמד על חשש מסוג זה בנוגע לשרה מירי רגב, לא נערך הסכם בעניינה".

 

 


 
בלשכתה של רגב טוענים כי היא דיווחה על הדבר גם ליועצת המשפטית של משרד התרבות והספורט, שלא מצאה ניגוד עניינים פוטנציאלי. במכתב ששלחה היועצת המשפטית בתגובה, אשר נושא את התאריך של אתמול, נכתב כי רגב מילאה כנדרש שאלון לאיתור חשש לניגוד עניינים ובמקביל הודיעה לה על כך. לפי המכתב, רגב הונחתה על ידה שלא לטפל בנושאים הנוגעים לתנאי זכייני המועצה להסדר הימורים בספורט. על פי חוות דעת שניתנה לרגב, נכתב כי "אין ניגוד עניינים בעיסוקה של השרה בנושאים אחרים בתחום אחריותה, לרבות הטוטו, ואין מניעה כי תפעיל את סמכויותיה בנושאים אחרים הנוגעים להימורים החוקיים בכלל ולמועצה להסדר הימורים בספורט בפרט". עוד נכתב כי השרה פעלה בהתאם להנחייה זו. היועצת הוסיפה כי מרגע שהחלו הדיונים על החלטת הממשלה בנושא הרפורמה בהימורים, "המשרד לא הביע כל עמדה בנושא הזכיינים וההחלטות שהתקבלו בנושא זה על ידי האוצר אינן שנויות במחלוקת. השרה והמשרד מתנגדים להחלטות אחרות שהתקבלו, אשר לדעת גורמי המקצוע יפגעו בהכנסות המועצה להסדר הימורים".

 

אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה צילום: צביקה טישלר

 

 

 

כיצד ייתכן שקרבתה של רגב לנושא ודיווחיה לא הובילו לפתרון מוסדר מצד משרד המשפטים כפי שנהוג במקרים אחרים, דוגמת האיסור על ראש הממשלה בנימין נתניהו לעסוק בנושאים הקשורים למקורבו בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ'? בתשובה למספר פניות "כלכליסט" - בהן דרישה למידע ספציפי המסביר כיצד עיסוקה של רגב ברפורמת ההימורים מסתדר עם עיסוקו של אחיה והשאלה מדוע לא גובש לה הסדר ניגוד עניינים - נמסרה אתמול תגובה נוספת מטעם משרד המשפטים. "בהמשך לפנייתך, אנו עורכים בדיקה ראשונית ביחס להיבט מסוים שעליו דיווחה השרה", מסרו. שעה לאחר מכן, המשרד ביקש פעם נוספת להחליף את תגובתו וטען כי "לאחר
בחינת השאלון שהעבירה השרה רגב, נמצא כי אין מקום לעריכת חוות דעת בהיבטי ניגוד עניינים. היועצת המשפטית למשרד התרבות והספורט נתנה הנחיה בהקשר פרטני, ובהנחיה זו לא מצאנו מקום להתערב. מעבר לאותו היבט נקודתי אין מניעה שהשרה תעסוק ברפורמות הנכללות בחוק ההסדרים".

 

כחלון רוצה פחות הימורים

 

הרפורמה שבלב הסיפור מבוססת על המלצות ועדת באב"ד ברשות מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, שמבקשת לצמצם את היקף ההימורים, נזקיהם ואת ההסתמכות של הרשויות המקומיות עליהם (דרך כספי הטוטו והפיס). ההמלצות, שהוגשו בחודש אוגוסט השנה, קובעות כי יש להוריד את עמלות המכירה לזכייני בתי ההימורים מכ־7% ל־5%; להעלות את שיעור המס על זכיות מ־30% ל־35%; להנמיך את רף הפטור מתשלום מס על זכיות מ־50 אלף שקל ל־5,000 שקל; להגביל את הצמיחה של מערכת ההימורים למקסימום של 2.7% בשנה; להגביל את הוצאות השיווק של הטוטו; וכן לבטל את ההימורים על מרוצי סוסים.

 

"הרפורמה בטיפול בהימורים לא נועדה לפגוע בספורט אלא לעשות סדר בשוק הזה", אמר בשבוע שעבר באב"ד בוועדת הכספים. "אין סיבה שאם רק נשווק לאנשים - בעיקר חלשים - שאם אראלה ממפעל הפיס תתקשר הם יהיו מיליונרים או יצאו ממעגל העוני".

 

אלא שבטוטו מתנגדים לרפורמה, וטוענים כי היא תצמצם את הכנסות החברה, וכך תצמצם את יכולתה לתמוך בספורט הישראלי. "הלוזר של הרפורמה הוא הספורט הישראלי", אמרה באותו דיון השרה רגב, שהטוטו נמצא תחת אחריותה. "הווינר יהיה ויקטור צ'נדלר (אתר הימורים לא חוקיים בישראל - ע"ק, א"ד וע"מ), והוא שולח היום פרחים לכל פקידי האוצר".

 

עוד הוסיפה רגב באותה ישיבה: "ההחלטה תוביל לפגיעה לטווח ארוך בספורט הישראלי. הטוטו הוא המממן העיקרי של הספורט במדינה, ופגיעה בו היא פגיעה בספורט הישראלי כי זה אומר שלא יהיו מגרשים, מתקנים ואולמות. מי שייפגע זה לא מגרש הטניס ברמת השרון וקיסריה, אלא המתקנים בדימונה, בסכנין ובקריית שמונה".

 

אותו דיון בוועדת הכספים הסתיים ללא הכרעה, והצדדים אמורים להתכנס בקרוב בכדי לנסות ולהגיע להבנות. המחלוקת העיקריית שעומדת על הפרק היא נושא הורדת תקרת הזכייה המחייבת בתשלום מס.

 

ההכנסות של הטוטו רק עולות ועולות

 

בישראל למעלה מ־1,000 זכיינים מורשים של הטוטו, שהכנסותיו עולות בעקביות. על פי רשם החברות, תחנת הטוטו והפיס "רגע מתוק" של אחיה של מירי רגב תומר סיבוני נמצאת בבעלותו המלאה. ביקור במקום השבוע העלה כי סיבוני הוא הרוח החיה בתחנה, וכי הוא מוכר טפסי טוטו, ווינר, לוטו, חישגד, טפסי הימור על מרוצי סוסים ומשחקי הימור ומזל אחרים. בנוסף, המקום משמש כפיצוצייה. העובדה שמדובר בתחנה השייכת לאחיה של מירי רגב היא עניין גלוי בקריית גת. סיבוני עצמו מאשר אף הוא את קרבתו לרגב, אולם מדובר באדם מופנם שלא הרבה לדבר על קרבה זו או להרחיב אודותיה.

 

בדיון הסוער שנערך בשבוע שעבר בוועדת הכספים, תקפו שורה של ח"כים את עמדתה של רגב. "המחקרים מראים שככל שמקומות חלשים יותר יש בהם יותר עמדות הימורים", אמרה ח"כ מרב מיכאלי. ח"כ רחל עזריה, שהוצאה לאחר מכן מהאולם, טענה: "אני מבינה שהיה פה גיוס גדול של רגב. הבעיה בטוטו ובפיס היא שהרווחים גדלו והתרומות לקהילה קטנו. חלק גדול הולך למשכורות לעסקנים, ומי שמממן את זה הם החלשים ביותר".

 

מרגב נמסר בתגובה: "הידיעה הזו הינה משחק מלוכלך של פקידים בכירים באוצר בניסיון להניא את השרה ממלחמתה להגן על הספורט הישראלי. השרה רגב פעלה בסמכות, כפי שכתבה היועצת המשפטית של המשרד, ללא כל ניגוד עניינים. האמת הפוכה לגמרי מהנטען בכתבה - השרה הביעה את עמדתה העקרונית בתמיכה בביטול מרוצי הסוסים. גם גורמי המקצוע במשרד לא התנגדו להפחתת העמלות. ההתנגדות של השרה נסבה רק על הגדלת המיסוי בטוטו ועל פגיעה אנושה בספורט הישראלי, עקב גזרות האוצר ולכך לא תיתן את ידה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x