$
בארץ

מכל האמוניה ייסגר? חיפה כימיקלים זומן לשימוע לפני שלילת היתר הרעלים

המשרד להגנת הסביבה דורש מהמפעל להציג חלופות לסגירת מכל האמוניה "בלוחות זמנים קצרים וברורים"; בחודש שעבר נכשל המכרז להעתקת המכל מאזור המפרץ דרומה

ליאור גוטמן 13:3205.12.16
המשרד להגנת הסביבה הזמין היום (ב') את מפעלי חיפה כימיקלים לשימוע בטרם שלילת היתר הרעלים שלהם. פסילת היתר הרעלים לא יאפשר לחברה לתפעל את מכל האמוניה שם, זאת מכוח "חוק חומרים המסוכנים" ולכן מבקשים שם שמפעל חיפה כימיקלים ישמיע את טענותיו "בטרם הפסקת פעילות מכל האמוניה במפרץ חיפה". במסגרת השימוע "המפעל יידרש להציג למשרד חלופות לסגירת מכל האמוניה בלוחות זמנים קצרים וברורים", טוענים במשרד.

 

הסיבה להוצאת השימוע היא כפולה. ראשית, רק בחודש שעבר נכשל המכרז להעתקת מכלי האמוניה מאזור המפרץ דרומה וזאת לאחר שאף חברה שהתמודדה לא הגישה בסופו של יום הצעה כספית. שנית, היתר הרעלים הנוכחי של חיפה כימיקלים פג בתחילת ינואר 2017, ובמשרד להגנת הסביבה נזכרים ש"בעבר נקבע כי המשרד יאפשר את המשך הפעלת מכל האמוניה במסוף הכימיקלים עד לתאריך 1.3.2017 או עד להקמת מפעל לייצור אמוניה - המוקדם מבין השניים".

 

השורה התחתונה: השימוע יתקיים ב-20 בדצמבר במשרדי מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, או אז יתבקש חיפה כימיקלים לנמק מדוע אסור לסגור את המפעל, שלאחריו תתקבל החלטה.

מכל האמוניה במפרץ חיפה מכל האמוניה במפרץ חיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

מעמותת צלול מסרו בתגובה כי "לאור העובדה שהיתר הרעלים ניתן לחיפה כימיקלים מלכתחילה למרות שהמיכל פג תוקף ופועל בלי היתר בנייה ורשיון עסק, אנו מצפים כי המשרד להגנת הסביבה לא יחדש את היתר הרעלים. אנו מקווים שאין זאת תחילתה של גרירת רגליים חדשה. על המשרד להגנת הסביבה לקבוע תאריך לסגירת המיכל ובכך להסיר את האיום אחת ולתמיד".

 

מחיפה כימיקלים נמסר: "מסוף האמוניה הארצי הוא בבעלות מדינת ישראל ומשרת אלפי לקוחות בישראל ובהם בתי החולים, חדרי קירור, תעשיית המזון, וגופים בטחוניים. הגופים האחראיים על ביטחון הציבור ובהם פיקוד העורף והמל"ל מבצעים תדיר בדיקות סיכון למסוף וקובעים במפורש שהסיכון הנובע ממסוף האמוניה אינו חריג ואינו דומה לזה שנאמר על ידי גורמים פוליטיים שמטרתם לגרוף הון פוליטי מזריעת פחד בציבור. לצערינו נכשלה המכרז למציאת גוף עסקי אשר יסכים להקים מפעל אמוניה וזאת בשל מחירי הגז הגבוהים שאינם מאפשרים היתכנות כלכלית למפעל מסוג זה. חיפה כימיקלים תסייע לממשלה ככל יכולתה על מנת למצוא פיתרון ראוי לאספקת אמוניה בישראל ובלבד שזה לא יפגע בפרנסתם של למעלה מעשרת אלפים המשפחות המתפרנסות מפעילות החברה, ולא יפגע באלפי צרכני האמוניה בישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x