$
בארץ

מירי רגב בדיון סוער על הטוטו: "מי שחושב שנשנה את טבע האדם ואנשים יפסיקו להמר, טועה"

שרת התרבות והספורט תקפה בדיון בוועדת הכספים את אנשי האוצר המקדמים חוק להגדלת מיסוי על הימורים חוקיים והעברת כספי ההימורים ממשרדה לאוצר וטענה כי הכסף יעבור להימורים בלתי חוקיים; יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס: "יש פה צביעות אחת גדולה"

רוני זינגר 11:1330.11.16
דיון סוער בוועדת הכספים הבוקר סביב הצעת החוק להגדלת מיסוי ההימורים והעברת "הכספים החונים" (כסף שהתקבל מההימורים בטוטו אך טרם הוצא לצרכי ביצוע פרויקטים) מידי משרד התרבות והספורט למשרד האוצר. שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שתמכה בחוק במסגרת אישור חוק ההסדרים בממשלה, הגיעה הבוקר לדיון ותקפה בחריפות רבה את פקידי האוצר ואת נוסח החוק. "הלוזר של הרפורמה הזו של פקידי האוצר זה הספורט הישראלי, הווינר יהיה ויקטור צ׳נדלר (אתר הימורים). הוא הווינר של המהפכה הזו והוא שולח היום פרחים לכל פקידי האוצר", הכריזה רגב. ראשי רשויות רבים מכל הארץ הגיעו לדיון כדי להביע מחאתם כנגד החוק.  

את הדיון הבוקר מנהל ח"כ מיקי זוהר, לאחר שיו"ר ועדת הכספים משה גפני החליט להדיר רגליו מדיון הנוגע להימורים.

 

רגב נהנית לפי שעה מרוח גבית מח"כ זוהר וכן מיו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס, שבתחילת הדיון איים לפוצץ אותו לאחר שלא נמצא מקום להמונים שהגיעו להשתתף בדיון.

 

רגב. "הווינר של המהפכה יהיה ויקטור צ׳נדלר" רגב. "הווינר של המהפכה יהיה ויקטור צ׳נדלר" צילום: אלכס קולומויסקי

 

"היום הוא יום שחור וגורלי לספורט הישראלי, ועומדים לקבל פה החלטה לפגיעה לטווח ארוך בספורט הישראלי. כידוע לכם, הטוטו הוא המממן העיקרי של הספורט במדינה. מדינות רבות בעולם הממשלה מממנת את הספורט, יכול להיות שזו טעות בישראל, אבל אנחנו מכירים את בעיות התקציב שלנו שהן רוויות באתגרים ביטחוניים וחברתיים. הלוואי והאוצר יממן את הספורט. במקום מה אני לא יודעת מה, אבל כרגע הטוטו הוא מממן הספורט במדינה. פגיעה בו היא פגיעה בספורט הישראלי כי זה אומר שלא יהיו מגרשים, מתקנים, אולמות, פרה-אולמפי ואולימפי. החוק הזה יביא ספורט לעשירים בלבד, החלשים הם שייפגעו. מי שלא ייפגע זה לא מגרש הטניס ברמת השרון וקיסריה, אלא המתקנים בדימונה".

 

על כך ענתה ח"כ מרב מיכאלי "המתקנים בדימונה מממונים על ידי מכורים להימורים". רגב השיבה: "שמענו כבר את השטויות של האופוזיציה" והוסיפה: "כולנו נגד הימורים, שלא תתבלבלו, אבל קודם שיטפלו בהימורים הבלתי חוקיים. מי שחושב שנשנה את טבע האדם ואנשים יפסיקו להמר, טועה. החוק הזה ייתן יותר כוח להימורים הלא חוקיים".

 

שני סעיפי חוק נידונים הבוקר בוועדה, שניהם פרי מסקנות ועדה שפעלה במשרד האוצר בשנה האחרונה בראשה עמד מנכ"ל המשרד, שי באב"ד. הסעיף האחד מבקש לקחת את "כספים חונים", סה"כ כמיליארד שקל לשנתיים הקרובות, וסעיף נוסף המבקש למסות כל זכייה בהימורים בגובה של 35% במקום מיסוי של 30% כיום על פרסים מגובה 50 אלף שקל.

 

מ"מ מקום יו"ר הוועדה זהר שמנהל את הדיון אמר במהלכו כי "השר כחלון רגיש אמנם לפריפריה ושומרים על החלשים והחוק הזה נובע מהמוטיבציה הזו. אבל השר מקבל נתונים מאגף התקציבים והוא לא בהכרח קיבל נתונים מדויקים כי אגף תקציבים לא נמצא בשטח".

 

יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס תקף את החוק ואמר "יש פה צביעות אחת גדולה. מבחינתי שיסגרו את הלוטו והטוטו ואותם פקידים מהאוצר שיביאו את הכסף. אבל מה קורה? המדינה לא מביאה שקל לספורט, כל הכסף מגיע מהטוטו ומכיס התושבים מהארנונה. אנחנו בסוף צריכים לתת תשובות לאזרחים. את רוב הכסף אנחנו מביאים מהבית ומתמודדים עם מי שאומר זה לא הבעיה שלי. ניפגע בלמעלה מ-1.5 מיליארד שקל, שייפגעו ישירות בחינוך ובספורט ובתרבות. הכסף כולו מזוהם אין חלק כן וחלק לא, או שסוגרים או שלא, הצביעות הזה מקוממת".

 

במהלך הדיון הורה זהר למאבטחים להוציא מהדיון את ח"כ רחל עזריה אחרי קרב צעקות עם ראש העיר דימונה בני ביטון סביב הנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x