שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

המפקחת על הבנקים תגביל את משך כהונת היו"רים שלהם

בטיוטה שפרסמה חדוה בר היא דורשת מכל דירקטוריון בנק לקבוע מדיניות למשך כהונה מקסימלי של היו"ר - ולגרום לכך שיהיה יותר פעיל ומעורב בתפקידו

רעות שפיגלמן 23:5429.11.16

הפיקוח על הבנקים מבקש להגביל את זמן הכהונה של יושבי ראש הבנקים, כך עולה מטיוטה שפירסם אתמול. הטיוטה כוללת גם דרישות נוספות ביחס למבנה ולהרכב הדירקטוריונים בבנקים השונים וכן לתפקודם.

כיום, כהונת יו"ר בבנק ללא גרעין שליטה, בבנק לאומי ובדיסקונט, מוגבלת, ובכל פעם מחודשת הקדנציה שלו במידה והוא נבחר שוב, עד שלוש קדנציות, כלומר תשע שנים במקסימום. בשאר הבנקים, אין הגבלה על משך הכהונה. המפקחת על הבנקים חדוה בר לא נוקבת במסמך את משך השנים המקסימלי לכהונת יו"ר בבנק ללא גרעין שליטה, אך מציינת כי "הדירקטוריון יקבע מדיניות למשך כהונה מקסימלי של היו"ר".

 

בנוסף, מבקשת המפקחת לגרום לכך שהיו"ר יהיה פעיל ומעורב יותר בתפקידו. "היו"ר אחראי על שמירת האיזונים והבלמים בממשל התאגידי בין הדירקטוריון, ההנהלה הבכירה, בעלי השליטה ובעלי עניין אחרים", נכתב בטיוטה. "עליו להיות בעל ניסיון מתאים ויכולות ואיכויות אישיות על מנת למלא את התפקיד. היו"ר צריך לעודד קיום דיונים חופשיים המאפשרים דעות שונות".

 

בטיוטה מתייחסת המפקחת על הבנקים גם לדירקטוריונים, במטרה לחזק את האפקטיביות שלהם בבנקים. בראש ובראשונה, המפקחת מבקשת לשנות את הדרישות להגשת מועמדות כך שלפחות שליש מחברי הדירקטוריון חייבים להיות בעל ניסיון בנקאי. כיום, נדרש ניסיון רק של 20% מהחברים. על פי המסמך, ניסיון בנקאי הוא שלוש שנות כהונה לפחות במשרה בכירה בבנק בתפקיד ניהולי, בבקרה או כשותף האחראי על תחום הביקורת במשרדי ראיית חשבון למשך חמש שנים לפחות.

 

שנית, בר מתכננת להקטין את מספר הדירקטורים המינימלי מ־15 חברים ל־12, כשבמקרים יוצאי דופן ניתן יהיה להגדיל את מספר החברים. הצמצום נועד לייעל את העבודה ולהעצים את כוחו ואת מידת השפעתו של כל דירקטור בודד.

 

בנוסף, נוכח החוק להגבלת שכר הבכירים, מתייתרת חלק מהעבודתה של וועדת התגמול. לכן, בר מאשרת לבטל את פעילות הוועדה, ולהכניסה תחת הכובע של ועדת הביקורת. אין הכוונה לבצע שינויים דרסטים וחדים בבת אחת, אלא באופן הדרגתי, בד בבד עם סיום כהונה של דירקטורים בחלוף הזמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x